Policija je poudarila, da je preiskovanje sumov kaznivih dejanj v bančnem sektorju ena od prednostnih nalog policije oz. Nacionalnega preiskovalnega urada v boju proti gospodarski kriminaliteti, zato od bank pričakujejo kooperativnosti pri preiskovanju sumov.
"Gre za zahtevne predkazenske postopke, ki jih praviloma vodijo pristojna državna tožilstva in ki zahtevajo usklajeno in strokovno delovanje policije in drugih organov. Tovrstne kriminalitete pa ni mogoče učinkovito in uspešno preiskovati brez kooperativnosti bančnega sektorja," so zapisali na Generalni policijski upravi.
Zavrnili očitke predsednika uprave NLB
Poudarili so, da jih zato preseneča odziv največje slovenske banke ob preiskavi domnevnih nezakonitostih in izvedbi hišnih preiskav, ki so jih opravili konec preteklega tedna. "V konkretnem primeru specializirano državno tožilstvo daje Nacionalnemu preiskovalnemu uradu (NPU) usmeritve in strokovna navodila," so pojasnili.
Vsa preiskovalna dejanja tudi izvajajo na podlagi odredbe pristojnega sodišča. "Po naših podatkih je tudi sodni senat potrdil zakonitost in utemeljenost izdane odločbe o pridržanju, kar govori o pravilnosti naših odločitev," so dodali. Medja se je namreč pritožil na petkovo pridržanje, saj je bila odločba o pridržanju po njegovem mnenju namreč nezakonita in neutemeljena.
Ob tem pa na Generalni policijski upravi poudarjajo, da je zmanjševanje pomena policijske preiskave, ker je bila ta sprožena na podlagi anonimne prijave, povsem neumestno.
Od bank pričakujejo kooperativnost
Policijska preiskava sicer še ni zaključena, potrebno je opraviti še vrsto operativnih opravil v smislu utemeljitve oz. zavrženja suma storitve očitanega kaznivega dejanja.
"Zato odločno zavračamo namigovanja o motivih, ki bi bili v nasprotju s ciljem oz. namenom preiskave konkretnega primera. Od Banke Slovenije in bank zato pričakujemo kooperativnost, da bodo preiskovalci lahko čim prej opravili svoje delo," so dodali.
NPU je namreč v petek izvedel več hišnih preiskav, v katerih so iskali dokaze glede domnevne zlorabe notranje informacije, ki je vplivala na ceno vrednostnega papirja. Šlo je za preiskavo domnevne zlorabe informacij s strani Medje, tedaj člana uprave Unicredit banke Slovenija, in sicer pri nakupu delnic Mercatorja.
NLB: "Sodelovanje je bilo profesionalno in korektno"
V največji slovenski banki so se na te navedbe danes ločeno odzvali s pojasnilom, da NLB v skladu z izraženim pozivom policije k sodelovanju bančnega sektorja v preiskovalnih postopkih zagotavlja popolno pripravljenost na sodelovanje in ga redno izvaja v vseh postopkih, v katere je vključena.
"V NLB smo minule dni večkrat poudarili, da je potekalo sodelovanje s preiskovalnimi organi v času hišne preiskave, ki je potekala v banki, ves čas profesionalno in korektno. Banka je nemudoma zagotovila razpoložljivost vseh relevantnih podatkov in informacij, ki izhajajo iz odredbe, na podlagi katere je bila preiskava v NLB izvršena," so zapisali.
politika je nad policijo in kaj ima biti policija presenečena nad ozivom ene najmočnejše banke države??
Tko ali Drugače so banke Le paraziti Naroda . Amen !