Slovenija
8753 ogledov

Pozor, v obtoku ponarejeni evri

Bankovci za 100 in 200 evrov Banka Slovenije
Policija opozarja.

Policisti so v zadnjem mesecu zaznali povečano število unovčenih ponarejenih bankovcev za 200 evrov druge izdaje, t. i. serije Evropa. Največ so jih odkrili na območju Ljubljane, nekaj pa tudi drugje po Sloveniji, navajajo na Generalni policijski upravi. Občane zato opozarjajo, naj bodo pri poslovanju z gotovino previdni.

"Bodite previdni pri poslovanju z gotovino, sploh v primerih zasebnih poslov, za katere priporočamo, da jih opravite v instituciji, kjer so uslužbenci usposobljeni za prepoznavanje ponaredkov," so zapisali v opozorilo za javnost.

Kot so navedli, so bili ponarejeni bankovci najpogosteje unovčeni kot kupnina pri plačilih spletne prodaje mobilnih telefonskih aparatov ter druge zabavne elektronike, pa tudi v gostinskih lokalih in trgovinah.

Kako jih prepoznati?

Na vprašanje, kako prepoznati ponarejeni denar, policija odgovarja, da v večini primerov zadošča že to, da uporabnik bankovce dobro pogleda in pretipa ter jih obrne proti svetlobi, saj so zaščitni elementi tako opaznejši.

"Pri pregledu pristnega bankovca proti svetlobi sta vidna portretni vodni znak in varnostna nit, pri večjih vrednostih tudi portretno okence. Pri nagibanju bankovca naprej in nazaj se na srebrnem traku opazi prelivanje simbola evra, arhitekturnega motiva, vrednosti bankovca, v prosojnem okencu portret ženske podobe, na zeleni številki pa svetlobni val, ki se premika navzgor in navzdol po številki. Pozorni bodite na relief, saj ga ponaredki navadno nimajo," priporoča policija.

Pri trenutno unovčenih ponaredkih za 200 evrov je vodni znak viden pri navadni dnevni svetlobi, na pristnih pa ne. Razlika je tudi v zeleni številki 200 na prednji strani, na kateri ni vidnega zelenega svetlobnega vala pri nagibanju. Za večino ponaredkov je značilna serijska številka, ki se vedno začne z UA506825, so ugotovili policisti.

Kaj storiti?

"Če se vam zdijo bankovci sumljivi, pokličite telefonsko številko 113 ali obvestite najbližjo policijsko postajo. Pri tem si poskusite zapomniti čim več informacij o tem, kdaj, kje in od koga ste bankovec prejeli," še prosi policija. Navedene informacije jim bodo namreč lahko zelo koristile pri ugotavljanju storilcev kaznivega dejanja ponarejanja denarja oziroma drugih uradno pregonljivih kaznivih dejanj.

evrski kovanci v dlani Slovenija Ukradel šest evrov in povzročil za 500 evrov škode Denar Goljufi Slovenija S ponarejenimi dokumenti dvigovali gotovino z računov, škode za več kot milijon

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 4
  • munja 21:23 22.december 2023.

    Če na blagajni dvigneš 100 eur, jih res ne moreš dobiti, če je pa vsota dviga malo večja, pa lahko dobiš tudi po 200 eur.

  • Naklonsky 18:07 22.december 2023.

    200€ - menda ja veš kje si jih dobil. Na banki prav gotovo ne!