Slovenija
19116 ogledov

Prejemniki povprečne plače že skoraj na minimalcu

Denar, štetje denarja Profimedia
Minimalna in povprečna plača se vedno bolj izenačujeta.

Glede na podatke statističnega urada plačo, ki je nižja od povprečne bruto plače v Sloveniji, prejemata dve tretjini vseh zaposlenih, kar pomeni, da vse več Slovencev prejema najnižje dohodke oziroma dohodke zelo blizu minimalni plači.

Povprečna bruto plača za zadnje lansko trimesečje znaša 2.012 evrov bruto, medtem minimalna plača  znaša 1.074,43 bruto.

Več kot milijon ljudi prejema manj kot povprečno plačo

Podatki ministrstva za finance za leto 2019 kažejo, da je letni prejemek do minimalne plače prejemalo kar 662.000 davčnih zavezancev, manj kot povprečno plačo pa kar 1.150.000 zavezancev od 1,5 milijona davčnih zavezancev. 

Razmerja porušena

Minimalna plača se je v zadnjih treh letih zvišala večkrat, nazadnje za 4,9 odstotka. Iz 886 bruto leta 2020 je letos zrasla na 1074 evrov bruto. "Predvsem v zadnjih letih je bilo kar nekaj občutnih zvišanj minimalne plače, ki pa jim niso sledila splošna zvišanja plač. V kolikor podjetja ob povišanju minimalne plače v plačnem sistemu ne ohranijo ustreznih razmerij se med posameznimi razredi se ustvari uravnilovka, zato je potreben dvig vseh plač, da se ustrezno ohrani razmerje med različnimi delovnimi mesti," opozarjajo pri Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS). 

Osnova za izračun prispevkov pri minimalni plači je letos celo presegel minimalno osnovo za izračun 60 odstotkov minimalne plače.

"Ni problem previsoka minimalna plača"

"Problema ne predstavlja previsoka minimalna plača, temveč izrazito asimetrična porazdelitev plač kar pomeni, da je velika zgoščenost zaposlenih na dnu plačne distribucije, kar se odraža v nizki povprečni bruto plači in mediani plače, ki deli populacijo na dva enaka dela," še pravijo pri ZSSS.

"Plač ne dvignejo, da zvišujejo dobiček"

V letu 2020 je kar 63,9 odstotkov vseh zaposlenih prejelo plačo, ki je bila nižja od povprečne plače. "Za odpravo nesorazmerij in povečanja razmerja med minimalno in povprečno bruto plačo bi morala podjetja stremeti k ustvarjanju pogojev za višje bruto plače na delovnih mestih z visoko dodatno vrednostjo ter k povečanju števila takšnih delovnih mest. So pa seveda tudi podjetja, ki takšen pogoje imajo, pa plač enostavno ne dvignejo in si s tem povečujejo dobiček," pravijo pri ZSSS.  

Znesek minimalne plače v večini kolektivnih pogodbah dejavnosti po višini ustreza najnižjim osnovnim plačam v V. in VI tarifnem razredu, kamor se uvrščajo tudi ključni poklici v posameznih dejavnostih. Številni sindikati opozarjajo, da najnižjih plač ne prejemajo zgolj v najslabše plačanih poklicih pač pa tudi zaposleni v vzgoji in izobraževanju, policiji in zdravstvu

 

 

 

 

Komentarjev 11
  • desyncx 11:49 20.marec 2022.

    To, da imaš npr. pogodbo o zaposlitvi in v njej plačo, ki je pod zakonsko določoeno minimalno plačo ni nič narobe za sindikat in zaposlene. Višina plač v kolektovnih pogodbah je še iz leta 2009 in več. In od takrat ...prikaži večrat so se življenski stroški spremeniki. PLAČA PO KOLEKTIVNI POGODBI NEBI SMELA BITI NIŽJA OD ZAKONSKO DOLOČENE MINIMALNE PLAČE. Vse zahvale glede Levici in SDS, ker tam ko je treba udariti po ljudeh, delujejo usklajeno. Če pa si zaposleni ne želijo višjih plač je pa to drugo.

  • Avatar pantani
    pantani 15:09 19.marec 2022.

    Ok,kaj pa tisti in teh ni malo,ki so padli pod minimalno plačo?!!!

  • marko345 14:34 19.marec 2022.

    Plače v javnem sektorju, fabrikah in komunali so prenizke, ker ni dovolj denarja - prispevkov iz ostalega dela gospodarstva. Vsi obrtniki, doo ipd, ki lahko poslujejo z gotovino, goljufajo. Privatniki služijo ogromno, plaće imajo pa minimalne, da ne plačujejo dajatev. ...prikaži več Potem imajo nizke penzije in jim država daje povišice. Goljufija se jim izplača, ker ni kontrole. Da mi ne bi kdo rekel da to ni res.