Slovenija
24 ogledov

PS se bo pridružila evropskim liberalcem

Svet Pozitivne slovenije pozitivna slovenija Saša Despot
Na evropskih volitvah se bo Pozitivna Slovenija pridružila evropskim liberalcem. O oblikovanju liste za volitve na svetu niso govorili.

Svet PS se je odločil za priključitev evropskim liberalcem (Alde), za kar je glasovalo 25 članov sveta, trije so bili proti, dva pa vzdržana, je dejal predsednik odbora PS za zunanjo politiko Roman Jakič. Razpravljali so še o volilni zakonodaji in pooblastili vodstvo za dogovarjanje z ostalimi strankami o dvigu volilnega praga na do pet odstotkov.

Potrditev v začetku maja 

Kot je po današnji seji sveta pojasnil Jakič, je priključitev PS k Aldeju predlagal izvršni odbor stranke. Največja parlamentarna stranka bo svojo odločitev posredovala v Bruselj in po prvih kontaktih, ki jih je imel Jakič s predstavniki Aldeja, so ti "zelo veseli". Po njegovih predvidevanjih bo vodstvo odločitev PS obravnavalo marca, njihova polnopravna članica pa bi stranka lahko postala na seji sveta Aldeja 2. maja na Dunaju.

Oblikovanje liste za evropske volitve, ki bodo 25. maja, pa v tem hipu še ni aktualno, je dodal Jakič. Ponovil je, da je soglasje h kandidaturi podalo 22 evidentiranih kandidatov. Listo bo oblikoval izvršni odbor, ki lahko predlaga še kakšne druge kandidate, in jo predložil v odločanje svetu PS.

O kandidatih še nič 

Na vprašanje, ali bi si želeli na listi tudi evropskega komisarja za okolje Janeza Potočnika, je vodja poslancev PS Jani Möderndorfer odgovoril, da je vse še stvar odločitve. "On nikoli še niti ni bil v igri. Ko bo PS polnopravna članica Aldeja, bo takrat verjetno to zanimivo tudi zanj," je povedal.

Tudi odločitev o morebitni skupni listi s katero od strank, ki so že članice Aldeja (iz Slovenije so se jim doslej pridružile DL, LDS in Zares), je stvar dogovora znotraj stranke, pravi Möderndorfer.

Čeprav je bilo že nekaj časa skoraj gotovo, da se bo PS priključila Aldeju, so se pojavljale špekulacije o mnenju dela članstva, da stranka bolj sodi v stranko evropskih socialistov. A odločitev na svetu je bila po Jakičevih besedah sprejeta s prepričljivo večino.

Bratuškova za ene, Janković za druge 

PS je sicer imela povabilo iz obeh političnih skupin. Sprva naj bi se nagibali k priključitvi socialistom, ki naj bi jim bil bliže ljubljanski župan in prvi predsednik PS Zoran Janković, vendar pa je aktualna vodja PS in premierka Alenka Bratušek očitno bolj naklonjena evropskim liberalcem.

Premierka je sicer na današnji seji sveta poudarila, da so odločitev temeljito premislili, opravili tudi srečanja in obiske obeh političnih skupin ter ugotovili, da je PS po svojih vrednotah in politiki sorodna s skupino Alde, so v sporočilu za javnost po seji zapisali v PS. 

Tudi o volilni zakonodaji 

Člani sveta PS so danes razpravljali tudi o spremembah volilne zakonodaje. Že na eni od prejšnjih sej so se odločili, da bodo zagovarjali preferenčni glas in ukinjanje volilnih okrajev, danes pa so dodatno pooblastili vodstvo stranke za dogovarjanja z ostalimi političnimi strankami glede dviga volilnega praga na največ pet odstotkov. Končna odločitev pa bo po besedah Möderndorferja odvisna od dogovora vseh političnih strank.

Nič o Zanoškarju in koalicijski pogodbi 

Svet danes ni razpravljal o usodi poslanca PS Matjaža Zanoškarja, ki je tarča očitkov zaradi koruptivnih ravnanj Občine Slovenj Gradec pri zaposlitvi njegovega sina v času, ko je občino vodil kot župan, saj bo to obravnaval izvršni odbor na eni od prihodnjih sej, je dejal Möderndorfer. Novo koalicijsko pogodbo pa bo obravnaval svet stranke "zelo kmalu, na prihodnji seji", je še napovedal.

Komentarjev 2