Brata Toni in Albin Kregar sta pri čiščenju požiralnika, v katerega se izteka površinska voda, že pred enim letom opazila prvo človeško ribico. Odkritju še sama nista mogla verjeti, zato sta jo ves čas skrivaj opazovala, dokler je nista ovekovečila tudi na fotografijah in o tem obvestila novomeški zavod za varstvo narave.
Pridejo na površje
Nekaj poročil o tovrstnih videvanjih človeške ribice v kontaktnem svetu izven kraškega podzemlja sicer je, a so redka, pove Andrej Hudoklin z zavoda za varstvo narave. Razmere tukajšnjega najdišča so, kot pravi, zelo specifične, prostor je v senci dreves, brez neposredne sončne svetlobe, obdan z veliko skalo, voda je stalne nizke temperature.
Predstavili ga bodo
Ker je pogled na človeške ribice tako vznemirljiv, je po besedah Hudoklina najdišča, kot je ta, najbolje pustiti pri miru, če z njimi ne znamo delati tako, da bi bilo za živi svet čim manj škodljivo. "Če bodo najdišče odprli za javnost, je najboljša neke vrste fizična zaščita in info table, ki bi obiskovalcem pojasnjevale ta naravni fenomen, ter občasno kakšno vodenje," pojasni Hudoklin.
Širše območje najdišča je sicer že zaščiteno v okviru Nature 2000, pripravili pa so tudi predlog, da se dolino potoka Globočec uvrsti v register naravnih vrednot, ob potrebi po še večji zaščiti pa tudi opredeli kot naravni spomenik.
Župan Alojz Knafelj se zavzema, da bi najdišče, ko bo zaščiteno in nato še strokovno raziskano, odprli za obiskovalce, saj bi z njim popestrili turistično ponudbo občine.