Proti jezu. Na neokrnjenem delu Save Bohinjke želijo zasebni investitorji za hidroelektrarno zgraditi sedem metrov visok jez, čemur odločno nasprotujejo v Ribiški družini Bled. “Soglasja nismo dali, brez tega pa ne morejo graditi. Upam, da bomo uničevanje reke lahko preprečili,” je dejal Samo Novak, predsednik družine.
“Ribiški turizem, predvsem muharjenje, postaja vse bolj 'gosposki' šport in v Ameriki se vse več pogodb sklene 'za vodo'. Za tuje ribiče je Slovenija obljubljena dežela, saj so naše vode vrhunske, na žalost pa se lokalna skupnost in turistično gospodarstvo tega premalo zavedata,” je za Žurnal dejal Jure Višnar, referent za marketing v Ribiški družini Bled (RDB).
Samo Novak, predsednik Ribiške družine BledVeliko škodo nam delajo kormorani – če jih ne bi preganjali, bi bila Sava Bohinjka že brez rib.
Lani 48 “krivolovcev”
Dnevna karta za ribolov v Blejskem jezeru stane od 25 do 50 evrov, na Savi Bohinjki pa 40 in 55 evrov; kar 80 odstotkov kart prodajo za ribolov ujemi - izpusti.
“To pomeni, da je za ribiče na prvem mestu sožitje z naravo, ne pa 'izživljanje' nad ribami,” je poudaril Višnar. Blejski ribiči v svoji ribogojnici na leto vzgojijo okoli pet ton rib, za hrano pa odštejejo 30 tisoč evrov. Po besedah gospodarja Tadeja Ambrožiča je v Savi Bohinjki zelo cenjena riba lipanj, v Blejskem jezeru smuč, postrv pa je med ljudmi zelo zaželena, ker ima malo kosti in kakovostno belo meso. Na Blejskem jezeru je ribolov dovoljen od 1. aprila do konca decembra, na Savi Bohinjki pa od 1. aprila do 14. novembra in od 15. novembra do 14. februarja. Enaindvajset ribiških čuvajev je lani naštelo 48 prekrškarjev, ki so lovili brez dovolilnice ali na nedovoljen način.