Slovenija
61800 ogledov

RTV jih je odrezal, tako so se odzvali v Hertinem podjetju

Herta Kosmina Zajem zaslona/RTV SLO
RTV je pred dnevi sporočil, da je s programske sheme skorajda v celoti črtal prodajna okna, v katerih so v preteklosti intenzivno oglaševali prehranska dopolnila. Med temi je prednjačilo podjetje Biostile d.o.o., ki je tako v letu 2025 s strani RTV doživelo hladen tuš.

Spomnimo: RTV je z začetkom leta 2025 z drugega programa Televizije Slovenije v celoti umaknila oglaševalski format "prodajna okna" in s tem tudi oglaševanje prehranskih dopolnil v takšnem formatu. Tudi na prvem programu Televizije Slovenija so močno zmanjšali tovrstno oglaševanje, in sicer za kar 70 odstotkov časa, sredi februarja pa bodo tovrstne oglasne bloke povsem ukinili tudi na radijski postaji Val 202, kasneje pa bodo o podobnem ukrepu razmišljali tudi na drugih radijskih postajah. Na RTV-ju je v tovrstnih oglasnih blokih v preteklosti prednjačilo podjetje Biostile in njihova prehranska dopolnila.

A kakšnih velikih zamer do Radiotelevizije Slovenije v podjetju Herte Kosmina (solastnica skupaj s sinovoma Daliborjem in Borutom) kljub radikalni odločitvi našega javnega zavoda ni, gre sklepati iz dopisa, ki so nam ga poslali iz podjetja. "Odločitev RTV Slovenija spoštujemo in se ji bomo ustrezno prilagodili," so za Žurnal24 pojasnili v podjetju s sedežem v kraškem Komnu ter dodali: "Kot podjetje že zdaj uporabljamo večkanalni pristop k oglaševanju, ki omogoča kakovostno komunikacijo. Naš temeljni cilj pa ostaja enak – ponuditi ljudem preverjene in učinkovite izdelke ter delovati v skladu z najvišjimi standardi kakovosti in zaupanja."

Podjetje Biostile se je sicer v medijih v preteklosti že znašlo zaradi oglaševanja prehranskih dopolnil, po mnenju Zdravstvenega inšpektorata neustreznega in z zavajajočimi informacijami o živilih. Portal N1 je lani razkril, da je podjetje Biostile na samem vrhu kaznovanih. Po podatkih Zdravstvenega inšpektorata so podjetju Biostile in njihovim odgovornim osebam inšpektorji od začetka leta 2022 do konca junija 2024 skupaj izrekli neverjetnih 310.000 evrov kazni. Najvišjo enkratno kazen je inšpektor izrekel decembra lani, kar 63.000 evrov. A tudi pri teh kaznih obstaja možnost plačila polovičke, ali pa lahko globo sodišče spremeni zgolj v opozorilo. 

Tokrat smo podjetje Biostile povprašali tudi, ali bo podjetje zaradi takšne odločitve RTV-ja utrpelo poslovno škodo in kakšno, a nam na to niso odgovorili. "V podjetju Biostile spoštujemo vsakršne spremembe in regulacije, ki pripomorejo k boljši preglednosti ter zaupanju v oglaševanje prehranskih dopolnil. Naš cilj ob kakovostnih produktih je tudi kakovostno in odgovorno oglaševanje, čemur v zadnjem obdobju posvečamo posebno pozornost s številnimi aktivnostmi," so še zapisali v odgovoru in dodali, da stremijo k transparentnosti in odgovornemu pristopu pri predstavitvi njihovih izdelkov. "Želimo si namreč, da bi se posamezniki lahko odločali na podlagi preverjenih in strokovnih informacij," so zaključili. 

Toda po informacijah N1 so v preteklosti v omenjenem podjetju kljub prejeti globi s strani Zdravstvenega inšpektorata še naprej nadaljevali z enako zavajajočo prakso, čeprav so v odgovoru inšpektorju trdili drugače, da bodo neskladne izjave oz. predstavitve nemudoma odpravili.

"Ugotavljamo, da se posamezna podjetja namerno odločijo za kršenje ali izigravanje zakonodaje, s tem povezane kazni pa vzamejo v zakup in jih upoštevajo pri določitvi cene izdelka. Njihove kršitve na koncu tako plača potrošnik. Druga podjetja to opazujejo in se učijo," je pred časom za N1 dejal direktor Inštituta za nutricionistiko dr. Igor Pravst.

Prehranska dopolnila po evropski zakonodaji sicer spadajo med živila, omenjena uredba pa določa, da se živilom ne sme pripisovati lastnosti, kot so preprečevanje, zdravljenje ali ozdravitev bolezni. 

A nekaj je pri vsem tem jasno: če si lahko privoščijo plačilo tako visokih kazni, jim posel naravnost cveti. In to pokažejo tudi podatki o poslovanju. Za lansko leto jih sicer še ni, je pa iz podatkov za leto 2023 razvidno, da so s prodajo prehranskih dopolnil imeli 17,5 milijona evrov prihodkov, a ob tem tudi visoke stroške, tako da je čisti dobiček leta 2023 znašal 402 tisoč evrov. Je pa iz podatkov razvidno, da podjetju tako prihodki kot dobiček iz leta v leto rastejo. 

Raste pa tudi število zaposlenih, po podatkih za leto 2023 jih je bilo v povprečju dobrih 72 (v letu 2022: 56, v letu 2021 pa 43), povprečna bruto plača za leto 2023 pa je znašala 1.889,75 evra. A podjetje za lastno blagovno znamko po besedah solastnice Herte Kosmina, ki je obenem daleč najbolj prepoznaven obraz podjetja, le približno 30 odstotkov prehranskih dopolnil ustvari zase, drugih 70 pa za druge blagovne znamke. Katere ostaja poslovna skrivnost.

Ministrstvo: "Čudežnih izdelkov ni"

Na Ministrstvu za zdravje ob vse večji poplavi oglaševanja prehranskih dopolnil sporočajo, da so prehranska dopolnila po zakonodaji EU opredeljena kot živila, ki morajo biti varna za uživanje, kar pomeni, da ne smejo predstavljati tveganja za zdravje posameznika. Namenjena so dopolnjevanju običajne prehrane in ne preprečevanju, zdravljenju ali lajšanju bolezni in bolezenskih težav, zato jih ne smemo enačiti z zdravili. Zakonodaja zanje ne zahteva dokazov učinkovitosti, kot to sicer velja za zdravila.

"Prebivalci naj ne pričakujejo čudežnih izdelkov, s katerimi bi nadomestili zdrav način življenja, ker jih ni," še opozarjajo na ministrstvu.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 24
  • jakec1575 21:37 09.februar 2025.

    po 2 krsitvi bi morala biti 3 10% letnega prometa, 4 pa 20%. na slovenskem trgu ne bi bilo nobenega dreka iz komna ali od drugod.

  • Majazmaja 17:59 08.februar 2025.

    Folku mora biti jasno, da zadeve ne delujejo, že če pogleda Herto ...

  • ivan088 16:16 08.februar 2025.

    Kosmina eklatantno zavaja in laže, ter tako izkorišča pravem starejše in jim dobesedno ropa denar. Sramota, da inšpekcije temu niso kos, ali pa do ijo kaj od pogače.