Ekonomsko-socialni svet (ESS) bi moral obravnavati predloga zakonov o delovnih razmerjih in o malem delu, vendar so jih na zahtevo sindikatov umaknili z dnevnega reda.
"Dobra novica je, da smo se dogovorili, da se bomo pogovarjali naprej. V tem času bodo delovne skupine intenzivno delale. ESS bo čez 14 dni ugotovil, kje so pri teh zakonih stališča poenotena," je po seji ESS povedal minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik.
Glede napovedi sindikatov o referendumih in splošni stavki pa je dejal, da ne prispevajo k socialnemu dialogu.
Delodajalci so z nadaljevanjem dialoga zadovoljni. "Zadovoljni smo s tem, da smo se uspeli dogovoriti, da bomo opravili razgovor o tem majhnem paketu zakonov, ki je za nas kljub vsemu zelo pomemben," je dejal generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole.
Rebolj: Ljudje so nezadovoljni
Edini danes konstruktiven predlog je bil, da se čez 14 dni vnovič sestanemo, pravi predsednik sindikata Pergam Dušan Rebolj.
"Do konsenza je mogoče priti le tako, da bodo vse tri strani ugotovile, kje so možne stične točke," meni. Prepričan je, da je dogovor bistveno bolj kot od sindikatov odvisen od vlade in delodajalcev.
Rebolj se sicer zavzema za to, da bi se stroški odpuščanja znižali tako, da bi del odpravnin do vzpostavitve sklada za odpravnine krila država.
Prvi mož Pergama opozarja na nezadovoljstvo ljudi. "Če se ne bomo zmenili, bodo ljudje reagirali. Tudi proti sindikatom, predvsem pa proti ukrepom," je prepričan.