K rasti v celotnem lanskem letu so pozitivno prispevale tako končna potrošnja kot bruto investicije, medtem ko je bil prispevek zunanjetrgovinskega salda negativen. Zaradi hitrejšega naraščanja uvoza v primerjavi z izvozom in slabših pogojev menjave v vseh štirih četrtletjih leta se je zunanjetrgovinski presežek zmanjšal na 961 milijonov evrov.
V zadnjem lanskem četrtletju se je domača potrošnja v primerjavi z enakim obdobjem predlani povečala za 1,2 odstotka. K temu so pozitivno prispevale potrošnja gospodinjstev in bruto investicije v osnovna sredstva. Potrošnja gospodinjstev se je povečala za 2,6 odstotka, bruto investicije v osnovna sredstva pa za 5,9 odstotka.
BDP, prilagojen za vpliv sezone in koledarja, ki se uporablja za primerjave v EU, se je lani okrepil za 5,7 odstotka. V zadnjem četrtletju se je v medletni primerjavi povečal za 1,3 odstotka, v četrtletni pa za 0,8 odstotka. V četrtletnih primerjavah se je lani skrčil le v tretjem četrtletju, ko je v primerjavi s predhodnim padel za 1,3 odstotka.
Kaka rast neki, če so nas še kockasti sosedi prehiteli. In to isto napovedujejo tudi za letos in naslednje leto..
Počasi se bo treba posloviti od gospodarske rasti...Upad bo po celi EU zaradi višjih cen energentov in surovin....Zaloge ruskega plina so na koncu, sedaj bo treba skladišča napolniti z novimi energenti, ki pa seveda ne bodo cenejši..Vsak nov obisk trgovine… ...prikaži več nam to potrjuje, žabe se počasi kuhajo..
https://twitter.com/RomanaTomc