Slovenija bo v skladu s februarskim sklepom vlade predvidoma že prihodnji mesec aktivnejše pristopila k sodelovanju koalicije pri boju zoper skrajno sunitsko milico v Iraku. Šest pripadnikov vojske bo delovalo na severu Iraka v Erbilu, v centru za usklajevanje usposabljanja (Kurdistan Training Coordination Center – KTCC), en častnik pa bo prevzel dolžnost v poveljstvu koalicije pri Osrednjem vojaškem poveljstvu Združenih držav Amerike v Tampi (US CENTCOM).
-
Preberite še: Kaj operacija v Iraku pomeni za varnost Slovenije?
Slovenski pripadniki bodo v Erbilu delovali pod vodstvom Nemčije, ene vodilnih držav na misiji Neomajna odločenost (Inherent Resolve). Po zagotovilih ministrstva za obrambo vojaki ne bodo aktivno sodelovali na bojišču, ampak bodo v centru usposabljali oborožene kurdske sile v severnem delu Iraka. Kot mentorji naj bi sodelovali na področjih pehotne oborožitve in taktike, osnovne medicinske pomoči, inženirstva ter zvez.
V prvem kontingentu so predvidene štiri štirimesečne rotacije.
Orožje smo v Irak že poslali
Dva meseca po sklepu vlade, ki je potrdil sodelovanje Slovenije v koaliciji, pa je vojska v Irak že poslala orožje kurdskim Pešmergam (1262 kosov avtomatskih pušk in osmih minometov s strelivom). "Donirano orožje in strelivo sta bila izločeni iz operativne uporabe v Slovenski vojski," pravijo na ministrstvo. Obrambna ministrica je že ob potrditvi sklepa na vladi februarja letos ocenila, da gre za orožje v vrednosti približno 260 tisoč evrov.
barbara.erzen@zurnal24.si
Prav nič me ne bo motilo, če bodo kakšnega slovenskega plačanca pripeljali nazaj v črni vreči.
naj se grejo prej stuširat z legionelo da nebodo hodili praznih rok našim bratom
fantje pazite nase in se srečno vrnite. To je krvavo zaslužen denar (pa tudi premalo)