Bratuškova je sicer minuli teden po seji vlade napovedala, da bodo nov paket ukrepov za konsolidacijo javnih financ predstavili med 20. in 25. septembrom. Kot je že pojasnila, se zaveda, da ukrepi ne bodo priljubljeni in deležni popolne podpore, a si želi, da bi se večina strinjala, da gre za ukrepe, ki Slovenijo peljejo naprej.
Za krpanje lukenj še mesec časa
Za krpanje proračunske luknje ima sicer vlada še dober mesec dni časa, saj mora spremembe v DZ posredovati do 1. oktobra. Tako so danes le razpravljali o možnih rešitvah, vendar ministri ne pred ne po srečanju izjav niso želeli dajati. Uradnih informacij o tem, kakšne ukrepe bomo občutili državljani, torej za zdaj še ni.
Spet rezi na vseh področjih
Že nekaj časa pa je slišati, da naj bi vlada razmišljala o nekajodstotnih rezih na vseh področjih. Neuradno naj bi načrtovali dvoodstotno znižanje socialnih transferjev, v načrtu pa naj bi imeli tudi ukrep neusklajevanja vseh dohodninskih olajšav z inflacijo.
Predsednik koalicijske DeSUS Karl Erjavec vseskozi poudarja, da v stranki v nobenem primeru ne bodo pristali na znižanje pokojnin, kar naj bi vlada upoštevala, vendar pa naj bi kljub nasprotovanju DeSUS v igri ostajala možnost posega v letni dodatek oziroma regres upokojencev.
V skladu z majskim dogovorom ministra za notranje zadeve Gregorja Viranta s sindikati javnega sektorja naj bi vlada držala obljubo in naj ne bi posegala v maso za plače, ostaja pa zaveza vlade, da se bo zmanjševanje števila zaposlenih letos in prihodnje leto dosegalo s selektivno in restriktivno politiko nadomeščanja javnih uslužbencev, ki jim preneha delovno razmerje, ki pa v obdobju januar 2013-januar 2014 in januar 2014-januar 2015 ne bo preseglo enega odstotka.
Prav tako med že napovedanimi ukrepi na prihodkovni strani za zdaj ostaja davek na nepremičnine, vlada pa še vedno ni opustila ideje o uvedbi t. i. kriznega davka.
Lani sprejeli, letos spremenili
DZ je sicer proračun za leto 2014 sprejel decembra lani, ko je vlada še načrtovala, da bo uspela letos proračunski primanjkljaj znižati na 2,8 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) in v prihodnjem letu na 2,5 odstotka.
A je zaradi skokovite rasti primanjkljaja v prvih letošnjih mesecih z julijskim rebalansom zvišala najvišji dopustni primanjkljaj na 4,4 odstotka BDP, za leto 2014 pa je odločena slediti ciljem iz programa stabilnosti, ki so bili potrjeni na ravni EU, ter presežek odhodkov nad prihodki zajeziti pri največ treh odstotkih BDP.
ma kaki vstajniku, to je bil vod levih pingvinov, ki so zaspali..že zdavni, ko so dobili svojih 5 min slave..
..bolj debilne in nekredibilne vlade kot je na tej sliki pa še ne..mater božju pa če bi bil totalka pijan sestavim boljšo..pa sej to ni res kaj ti počnejo voluharji..mislim a kakšen kurčev urad, tožilstvo v SLO še sploh dela… ...prikaži več al kako ..al samo tile plenilci in pajaci (na fotki)..še harajo
Kje so sedaj vstajniki, sindikati, klapa 571, in razni "eminentni" Slovenci?Vas je strah, da molčite? Nedolgo nazaj ste bili sila korajžni.Veste ladja, ki se potaplja je tudi vaša.