"Pomembno je, da ljudje antibiotike uporabljajo na način, ki jim ga predpiše zdravnik. Predvsem naj se držijo ure. Če navodil ne upoštevajo, lahko pride do podaljševanja bolezni. Precej je takih, ki prehitro prekinejo zdravljenje. Včasih priznajo, da imajo doma antibiotike, ki so jim ostali od prejšnje bolezni, in jih samovoljno vzamejo ali celo komu dajo," nam pove Bojan Madjar, koordinator projekta Vprašajte o svojem zdravilu pri Lekarniški zbornici Slovenije (LZS).
Ob tem poudarja, da moramo antibiotike vedno vreči stran, tudi če nam ostanejo in rok uporabe še ni potekel. "Vedno je treba iti na pregled k zdravniku," pravi. Kot opaža, sicer v zadnjih letih trend predpisovanja antibiotikov upada, kar je zagotovo spodbudno dejstvo. "Rekel bi, da se zdravniki zavedajo te problematike in to upoštevajo. Nekateri pa še pravijo, da doživljajo pritiske s strani bolnikov – včasih grozijo celo s tožbami, če jim nočejo predpisati antibiotikov. Tudi v lekarnah se dogaja podobno, kar pomeni, da nekaj manevrskega prostora na tem področju še imamo v Sloveniji," zaključi Madjar.
Kar pa se tiče drugih zdravil, v LZS spodbujajo, naj vsaj enkrat na leto pregledamo, katera so še uporabna, katera pa spadajo med odpadna zdravila. Prinesete jih lahko v lekarne ali na druga mesta, kjer se zbirajo odpadna zdravila.