Stroški za izdajo sklepa o izvršbi na plačo in denar na računu (uradno rečeno na dolžnikove denarne prejemke in na denarna sredstva pri bankah in hranilnicah), na denarne terjatve dolžnika in na dolžnikove vrednostne papirje se bodo iz dosedanjih 25 evrov znižali na 10 evrov.
Gre le za davčno izvršbo, kamor sodijo davki in prispevki ter za izvršbe, ki jih za druge državne organe opravlja finančna uprava, na primer za policijo (prekšrkovne globe), mestna redarstva, sodišča, upravne enote, ZSSS ...
To pa ne pomeni, da bodo vsi stroški izvršbe, ki jih bo moral plačati dolžnik, le deset evrov, gre le za stroške izdaje sklepa, banke pa stroške izvedbe izvršbe zaračunajo po ceniku, gre pa kar za občutne zneske, ki praviloma presegajo trideset evrov.
Cenejša tudi izvršba na premičnine
Kadar izvršba na plačo ali denar na bančnem računu ni uspešna, davkarija lahko predlaga izvršbo na premičnine. Tudi tukaj so predvidene pocenitve. Stroški za izdajo sklepa o izvršbi na premičnine se bodo znižali s 75 na 50 evrov. "Po veljavni ureditvi se za vsako pot uradne osebe davčnega organa v zvezi s postopkom davčne izvršbe dolžniku obračunajo stroški v višini 40 evrov. Po novem pa se bodo ti stroški izterjevalca ukinili. Prav tako se ne bodo dolžniku več zaračunavali stroški prevoza blaga, ki ga opravi davčni organ v zvezi s prevzemom hrambe blaga in tudi ne stroški hrambe blaga, če blago hrani davčni organ," so pojasnili na ministrstvu za finance.
S spremembami pravilnika je predvideno tudi znižanje stroškov javne dražbe z dosedanjih najmanj 100 evrov na 50 evrov, stroški prodaje z zbiranje ponudb pa se bodo z najmanj 50 evrov na 30 evrov. V primeru neuspele prodaje ali če kupnina ne bo presegala 25 evrov pa se stroški prodaje ne bodo več obračunavali.
dezurni@zurnal24.si
Ministrstvo za finance bo popravilo zakon o izvajanju davčnega postopka, tako da se bodo stroški davčne izvršbe bistveno znižali.
Stroški za izdajo sklepa o izvršbi na plačo in denar na računu (uradno rečeno na dolžnikove denarne prejemke in na denarna sredstva pri bankah in hranilnicah), na denarne terjatve dolžnika in na dolžnikove vrednostne papirje se bodo iz dosedanjih 25 evrov znižali na 10 evrov. Stroški za izdajo sklepa o izvršbi na dolžnikove premičnine se bodo znižali iz 75 evrov na 50 evrov.
Gre le za davčno izvršbo, torej za izterjave, ki jih finančna uprava terja zase ali za druge državne organe, na primer policijo, sodišča, upravne enote, ZZZS …
Kadar izvršba na plačo ali denar na bančnem računu ni uspešna, davkarija lahko predlaga izvršbo na premičnine. Tudi tukaj so predvidene pocenitve. »Po veljavni ureditvi se za vsako pot uradne osebe davčnega organa v zvezi s postopkom davčne izvršbe dolžniku obračunajo stroški v višini 40 evrov. Po novem pa se bodo ti stroški izterjevalca ukinili. Prav tako se ne bodo dolžniku več zaračunavali stroški prevoza blaga, ki ga opravi davčni organ v zvezi s prevzemom hrambe blaga in tudi ne stroški hrambe blaga, če blago hrani davčni organ,« so pojasnili na ministrstvu za finance.
S spremembami pravilnika je predvideno tudi znižanje stroškov javne dražbe z dosedanjih najmanj 100 evrov na 50 evrov, stroški prodaje z zbiranje ponudb pa se bodo z najmanj 50 evrov na 30 evrov. V primeru neuspele prodaje ali če kupnina ne bo presegala 25 evrov pa se stroški prodaje ne bodo več obračunavali.
Najbolj zamerim strankam, kot sta ZL ali celo SD, ki se delata, da sta socialno čuteči, koristi od njih pa nobene. Kvečjemu škoda, ker s svojim quazzi prizadevanjem za revne dušita upor, ki se bo slej kot prej zgodil, ko… ...prikaži več se bodo revni in izključeni nehali zanašati na njih.Gospodarstveniki, kot si pravijo, bodo pa tako in tako še bolj odvajali dobiček drugam in bo še manj pobranega.