V letu 2024 so bile v Sloveniji ustanovljene tri nove politične stranke. Vsem je skupno, da ne gre za tako imenovane nove obraze, pač pa jih ustanavljajo že uveljavljeni politiki.
Največ pozornosti javnosti je bila deležna stranka dolgoletnega člana SDS Anžeta Logarja. Začetek "nečesa velikega" je napovedal po porazu na predsedniških volitvah, kjer se je v drugem krogu pomeril z Natašo Pirc Musar. Dve leti kasneje je ustanovil stranko Demokrati, ki so jo spremljala številna ugibanja, ali gre za satelit stranke SDS in torej nastaja v dogovoru z Janezom Janšo.
Ugibanja o namenih Logarja
Logar medtem poudarja, da bo stranka Demokrati predvsem povezovalna, saj želi preseči tradicionalne politične delitve. Sam je pripravljen sodelovati z vsemi strankami, razen z Levico. SDS-u je že speljal nekaj članov. Po ocenah analitikov bo Logar Janši speljal nekaj sto članov, kar pomeni, da bo stranko sicer nekoliko oslabil, a glede na velikost stranke nebistveno. "Bolj ogrožena je NSi, ki nima take zaloge članov, nedavno pa jo je zapustil še njen vidni član Lojze Peterle, ki je v stranki veljal za tistega, ki je združeval mlajše in starejše člane. Zdaj se pojavlja vprašanje, kam bodo šli starejši in Logar je lahko tukaj konkurenca," pravi politični analitik Andraž Zorko.
"Erjavca ni za odpisati!"
Stari politični maček Karl Erjavec, nekdanji minister in predsednik stranke DeSUS, je jeseni ustanovil stranko Zaupanje. Za to naj bi se odločil na podlagi prigovarjanj predvsem gospodarstvenikov, ki niso zadovoljni s sedanjim stanjem. Stranka se pozicionira v sredino političnega prostora in se, kot pravi Erjavec, že pripravlja na možnost predčasnih volitev.
Ankete javnega mnenja Erjavcu zaenkrat sicer ne dajejo upanja, da bi se prebil v državni zbor, a politični analitiki nad njim niso obupali. Politični analitik Matevž Tomšič meni, da je Erjavec ambiciozen politik, ki je zaradi razsutosti levice zaslutil priložnost za ponovno pridobitev moči. Analitik Andraž Zorko iz družbe Valicon pa opozarja, da Erjavca ne gre podcenjevati. Čeprav mu ankete kažejo nizko podporo, Zorko poudarja, da je Erjavec v preteklosti užival priljubljenost med upokojenci, kar bi lahko pomenilo, da med volivci še vedno obstaja baza njegovih podpornikov.
Napetosti v Ruparjevi stranki
Še en nekdanji poslanec SDS Pavel Rupar je januarja ustanovil stranko Glas upokojencev. Stranka nekdanjega župana Tržiča naj ne bi bila le glas upokojencev pač pa tudi mladih. Stranka je nastala iz civilne iniciative Glas upokojencev, ki je organizirala več protestnih shodov upokojencev pred Državnim zborom in RTV Slovenija.
Stranka se je kmalu soočila z notranjimi spori. Oktobra 2024 je Rupar iz stranke izključil tri vidne člane, ki so ga obtožili nepravilnosti pri ravnanju z denarjem stranke, pojavili pa so se tudi sumi o neustrezni uporabi donacij.
Nove stranke mešajo štrene starim
Ankete javnega mnenja kažejo, da bodo nekatere nove stranke precej premešale karte v slovenskem političnem prostoru in vzele kar nekaj odstotkov glasov že uveljavljenim strankam. Zadnja predpraznična anketa Mediane za Pop TV je pokazala, da bi v primeru, če bi bile volitve zdaj in bi na njih nastopile novoustanovljene stranke, Anže Logar skoraj dohitel Roberta Goloba, za demokrate bi namreč volilo 10,4 odstotka ljudi, za Gibanje Svoboda pa 10,8 odstotka. Logar bi prehitel tudi SD, Levico in NSi, ne pa SDS, ki je pred njim dobra dva odstotka.
Prebilič: Nikoli ne reci nikoli
Veliko naklonjenost volivci v anketah javnega mnenja namenjajo tudi Vladimirju Prebiliču, nekdanjemu županu Kočevja, zdaj evropskemu poslancu. Novembra so ankete kazale, da bi se stranka Vladimirja Prebiliča uvrstila na četrto mesto in bi s 7,4 odstotka podpore prehitela tako SD kot Levico in NSi. V decembrski anketi Mediane pa so mu vprašani namenili nekoliko manj, 4,8 odstotka podpore in ga uvrstili za SD. A Prebilič svoje stranke (še?) ni ustanovil. "Svoje stranke ne ustanavljam, saj menim, da moraš biti za vodenje stranke prisoten doma, kar pa trenutno nisem oziroma sem v zelo omejenem obsegu. Še vedno dobro sodelujem s stranko VESNA, s katero smo seveda odprti za pogovore z vsemi, ki delijo našo vizijo in vrednote," je Prebilič nedavno sporočil za naš postal.
Vladimir Prebilič je v preteklosti sicer že izkazal zanimanje za vstop v državno politiko, ko je leta 2022 kot neodvisni kandidiral na predsedniških volitvah. Najbliže v svoji politični karieri je bil stranki SD. Na listi SD je bil leta 2002 izvoljen za občinskega svetnika v Kočevju. Bil je tudi svetovalec Boruta Pahorja, ko je bil ta predsednik vlade. Kmalu za tem je iz stranke izstopil. Od tedaj nastopa kot neodvisni kandidat.
"Napovedovati prihodnost in prihodnje odločitve je vedno nekoliko nehvaležno, sem pa v zadnjem času pogosto soočen s tem vprašanjem," na vprašanje, ali se bo podal v ustanovitev svoje stranke, odgovarja Prebilič. "Kot vedno ponavljam, osredotočen sem na svoje delo, seveda pa obstaja možnost, da bi se ob nekih nujnih okoliščinah v večji meri vključil tudi v notranjepolitično dogajanje. A trenutno tak moment še ni nastopil," pravi.
LOGAR JE PARAZIT .... ON SE PRODA KU HURBA DUBAJSKA KI DREK ŽREJO ZA KEŠ
Sestal se je z Kučanom in to pove o novem nategu komunjarev.
Normalna opravilno sposobna oseba z vsaj povprečnim IQ ne bi (več) volila nikogar od teh, kaj šele koga od onih s standardnim privezom ob koritu, saj so se vsi že dodobra 'izkazali', nič pa ne kaže, da bi se česarkoli… ...prikaži veči sramovali. Kolikokrat bo Slovenija še šla na led? Vse dokler je bo sploh še kje kaj?