Slovenija
132 ogledov

Tri četrtine žensk doživelo nasilje v odnosu

nasilje, razmerje, toksičnost Profimedia
Ob mednarodnem dnevu proti nasilju nad ženskami in deklicami, 25. novembru, Združeni narodi (ZN), nevladne in druge organizacije opozarjajo na zavržnost tovrstnega nasilja.

Tako kot vsako leto se bodo s tem dnem začeli akcijski dnevi proti nasilju nad ženskami, ki bodo potekali vse do svetovnega dne človekovih pravic, 10. decembra. Geslo letošnjih akcijskih dni se glasi: Vsakih deset minut je ubita ena ženska. #Brez izgovora. Združimo se in končajmo nasilje nad ženskami.

V Ljubljani bo danes potekala nacionalna konferenca o učinkovitosti ukrepov za zaščito žrtev intimnopartnerskega nasilja, udeležence pa bodo uvodoma nagovorili predsednica republike Nataša Pirc Musar, ministrica za pravosodje Andreja Katič, minister za notranje zadeve Boštjan Poklukar in minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Luka Mesec.

Številni predsodki in stereotipi

Po opozorilu Svetovne zdravstvene organizacije, ki nasilje izpostavlja kot velik javnozdravstveni problem in kršitev človekovih pravic žensk, je nasilje mogoče preprečiti. Zdravstveni sektor ima pri tem pomembno vlogo, saj žrtvam zagotavlja zdravstveno oskrbo in jih po potrebi usmeri k drugim podpornim storitvam, so zapisali na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ).

Nasilje nad ženskami se pojavlja v vseh okoljih ne glede na ekonomske, kulturne ali politične razmere. V družbi še vedno prevladujejo številni predsodki in stereotipi, ki otežujejo razumevanje te problematike in ovirajo reševanje težav. Stereotipi in miti o nasilju v družini in nad ženskami po svarilu NIJZ utrjujejo nasilje. Hkrati vplivajo na to, da se nasilje obravnava kot zasebna zadeva, kar zmanjšuje občutek družbene odgovornosti za ukrepanje. Za trajno spremembo je nujno preseči stereotipe, so pozvali.

Državni statistični urad navaja, da so ženske trikrat pogosteje žrtve nasilja v partnerskem odnosu kot moški, saj je nasilje v partnerskem odnosu od dopolnjenega 15. leta starosti doživelo tri četrtine žensk in nekaj manj kot četrtina moških. Še zlasti izpostavljajo, da so ženske pogosteje žrtve težjih oblik nasilja, saj gre za nasilje, ki se ponavlja.

Mesec: Femicid je vrh ledene gore

Luka Mesec prihod na sejo vlade | Avtor: Žan Kolman/KPV Žan Kolman/KPV
Minister Luka Mesec, pristojen za družino in socialne zadeve, je ob mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami vse, ki doživljajo nasilje, pozval, naj o tem spregovorijo in ga prijavijo. "V imenu pristojnih institucij, od ministrstva, policije, varnih hiš do nevladnih organizacij, vam sporočam, da smo na vaši strani," je zagotovil.

"V Sloveniji, kljub temu da smo ponosni na nivo enakopravnosti med spoloma, nasilje nad ženskami še zdaleč ni preseženo. Femicid je le vrh ledene gore - in po pogostosti teh smo na žalost v samem vrhu Evrope. Vsak novi primer femicida je opozorilo, da nam kot družbi ni uspelo," je v posebni izjavi ob dnevu boja proti nasilju nad ženskami, ki so jo objavili na vladnem spletišču, zapisal Mesec.

Vsak umor je namreč preveč, je bil jasen in obenem opozoril, da je praviloma umor partnerke rezultat dolgoletnega nasilja, ki ga okolici in pristojnim institucijam ni uspelo zaznati in zaustaviti. "Da nam uspe, moramo začeti na začetku. Pomembno je, da že pri otrocih in mladostnikih pomagamo razvijati čut do sočloveka, ničelno toleranco do nasilja ter razumevanje problematike spolne neenakosti," je prepričan.

Prvi korak je najtežji

Še toliko bolj je to pomembno v današnjem svetu enostavno dostopnih informacij in spletnih vsebin, meni. "Mladine nam ne bo uspelo popolnoma zavarovati pred izpostavljenostjo kvarnim vplivom, lahko pa jih opremimo z razumevanjem in razvijanjem zmožnosti kritičnega odnosa do dogajanja in sveta okoli sebe," je pozval.

Tako kot ključno vidi vlogo staršev, učiteljev in vseh ostalih, "ki služimo kot zgled prihodnjim generacijam". "Če bomo znali odkrito in zrelo spregovoriti o nasilju nad ženskami in spolni neenakosti nasploh, lahko prekinemo negativne družbene vzorce, ki se prenašajo iz generacije v generacijo z molkom, pometanjem pod preprogo in relativiziranjem," je ocenil.

Zato je, ko do nasilja pride, najbolj pomembno, da se ga ne ustrašimo, ga ne tajimo, ampak o njem na glas spregovorimo. "Vem, da ni lahko in da je tisti prvi korak najtežji. A kot vedno, da bi prišli do cilja, je najpomembnejše stopiti na pot," je še zapisal v izjavi.

V svetu po podatkih ZN vsak dan povprečno 140 žensk in deklic izgubi življenje pod roko storilca, ki jim je v sorodu. Približno ena od treh žensk je še vedno tarča fizičnega ali spolnega nasilja. Nobena država ali skupnost ni izvzeta. Stanje pa se po ugotovitvi generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa še slabša.

Nasilje na podlagi spola ena najbolj razširjenih kršitev človekovih pravic

Tanja Fajon | Avtor: Žan Kolman/KPV Žan Kolman/KPV
Nasilje na podlagi spola ostaja ena najbolj globalno razširjenih zlorab ali kršitev človekovih pravic, je ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami in deklicami dejala zunanja ministrica Tanja Fajon. Ob tem je poudarila, da Slovenija ostaja neomajna pri zavezanosti zaščiti žensk in deklic po vsem svetu.

"V svetu je žrtev nasilja vsaka tretja ženska. Za ženske in deklice v območjih konfliktov ali humanitarnih kriz je tovrstno tveganje še večje," je opozorila Fajon. Zato po njenih besedah mednarodni dan za odpravo nasilja nad ženskami predstavlja priložnost za oživitev zavez in povečanje prizadevanj za odpravo vseh oblik nasilja na podlagi spola.

Poudarila je, da se bo Slovenija v mednarodnih forumih še naprej zavzemala za celovito, enakovredno, varno in učinkovito vključevanje žensk v procese preprečevanja in razreševanja spopadov ter prizadevanja za trajni mir. Hkrati bo iskala načine za učinkovitejše odzivanje Varnostnega sveta ZN na spolno nasilje, povezano s konflikti, in zagotavljanje odgovornosti zanj.

"Nenehno prizadevanje za prepoznavanje, preprečevanje in odpravo nasilja nad ženskami je pomembno tako doma kot po svetu. Slovenija ostaja neomajna pri svoji zavezanosti zaščiti žensk in deklic po vsem svetu. Na tej poti bomo vztrajali," je še dodala Fajon.

Pri tem je zunanje ministrstvo spomnilo, da projekti in prispevki Slovenije med drugim prispevajo k preprečevanju in odpravi nasilja nad ženskami in deklicami v Demokratični republiki Kongo, Južnem Sudanu, Keniji, Libanonu, Nigeriji, Ruandi, Sudanu in Ugandi. Fajon je prav tako podprla kampanjo ZN za odpravo nasilja nad ženskami, ki se letos osredotoča na vidike preprečevanja, odzivanja in zagotavljanja odgovornosti za nasilje nad ženskami in deklicami, je sporočilo zunanje ministrstvo.

Klakočar Zupančič: Nihče ni imun na ta problem

Urška Klakočar Zupančič, državni zbor | Avtor: Profimedia Profimedia
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je v poslanici ob današnjem mednarodnem dnevu boja proti nasilju nad ženskami poudarila, da je nasilje nad ženskami zločin. "Kot takega ga moramo tudi obravnavati in nanj reagirati ter sankcionirati," meni. 

Nasilje nad ženskami je po mnenju predsednice DZ odraz neenakosti med spoloma ter ena izmed najbolj pogostih kršitev človekovih pravic. "Storilci teh zavržnih zločinov pa prihajajo iz njihovih družin. Nobena država ali skupnost ni imuna na ta problem, ki se na žalost še povečuje," je zapisala.

Spomnila je na besede generalnega sekretarja Združenih narodov, da krize zaradi konfliktov, podnebnih sprememb in lakote še poglabljajo neenakosti. Grozljivo spolno nasilje se uporablja kot orožje vojne. "Ženske in dekleta se soočajo tudi z valom spletnega mizoginizma. Prepogosto se dogaja, da se pravne zaščite ukinjajo ali sistematično teptajo človekove pravice," je opozorila.

ZN so 25. november za mednarodni dan boja proti nasilju nad ženskami razglasili leta 1999. Na ta dan leta 1960 je dal dominikanski diktator Rafael Trujillo na krut način ubiti tri sestre Mirabal, ki so bile politične aktivistke v Dominikanski republiki.

Izpostavila je, da je v Sloveniji vsaka druga ženska in deklica, starejša od 15 let, doživela eno od oblik nasilja. Najpogostejše je psihično nasilje, skoraj četrtina pa je doživela tudi fizično nasilje. Ob teh zaskrbljujočih podatkih je po mnenju Klakočar Zupančič največja napaka skupnosti, če "nojevsko potiskamo glavo v pesek ali da tovrstna dejanja celo poskušamo relativizirati". Prepričana je, da je nasilje nad ženskami zločin in da ga moramo kot takega tudi obravnavati.

"Navedeni zaskrbljujoči podatki so alarm, da razvoj odnosov v naši skupnosti ne gre v pravo smer. Hkrati pa morajo biti spodbuda, da vsak pri sebi in vsi skupaj, gradimo strpno, sočutno in vključujočo družbo, v kateri ne bo prostora za nasilje," je še dodala predsednica DZ.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 7
  • bleki 15:14 25.november 2024.

    Vsak moški ki pretepa ženo in otroke, ni vreden besede moški. Je pa veliko takih, ki pravijo več tri dana me nije udari, ne voli me više. Pa taki, ki rečejo nič hudega sluteči novoporočeni, peri mi noge. Preden ni ...prikaži več podpisala se tega ni upal.

  • Vespucci 14:36 25.november 2024.

    Babnice načrtno širijo svoje laži o podplačanosti, neenakopravnosti in nasilju preko medijev, JU, rtv, sodišč, zdravstva, šolstva, eu, kjer so si klietelistično uzurpirale 90% prisotnost! V gradbeništvu in rudarstvu jih ni, samo v super službah, lažnve opice! Kar seješ, to ...prikaži več žanješ! Ne se čudit rezultatom volitev po eu!