Slovenija
15 ogledov

Turkmenistan namesto Rusije

Plinovod Južni tok naj bi po novih načrtih potekal skozi Slovenijo. Žurnal24 main
Evropska unija je s Turkmenistanom dosegla dogovor o dobavi deset milijard kubičnih metrov zemeljskega plina na leto. Po mnenju Unije gre v tem primeru za pomemben korak.

Sporazum bo še dodatno okrepil prizadevanja za gradnjo plinovoda Nabucco, ki bi omogočil večjo energetsko neodvisnost Evropske unije od Rusije. Ruski plin namreč predstavlja kar četrtino vseh energetskih potreb Evropske unije. Plinovod Nabucco naj bi bil zgrajen leta 2010, povezava z Evropo pa naj bi stekla leta 2013. Kot je dejala tiskovna predstavnica evropske komisarke za zunanje zadeve Benite Ferrero-Waldner, je komisarka prejela zagotovila turkmenskega predsednika Gurbangulija Berdimuhamedova o sodelovanju pri gradnji plinovoda. "Prvič imamo konkretno količino plina, ki bo prek Nabucca prišel v Evropsko unijo," je dejala tiskovna predstavnica. 

Plinovod se bo začel v Turkmenistanu in bo prek Turčije in Balkana povezan z Evropsko unijo. © Globalresearch

 

Kako plinovod speljati do EU?
Še vedno pa ni jasno, kako bo plin iz Turkmenistana speljan do Evropske unije. Po besedah tiskovne predstavnice evropske komisarke bodo zdaj na svoj račun prišla podjetja, ki bodo morala zgraditi manjši plinovod, ki bo povezal turkmensko vrtalno ploščad z azerbajdžanskimi napravami v Kaspijskem morju.

Sicer pa bo Nabucco dolg 3300 kilometrov, povezoval pa bo Avstrijo in turško vzhodno mejo z Iranom. Po napovedih bi lahko po njem v Evropo prišlo največ 31 milijard kubičnih metrov plina na leto oziroma pet odstotkov vseh potreb Evropske unije.
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.