Župan Loške doline Janez Komidar opozarja na težave, ki bi jih lahko imeli v gozdovih, če sanacije ne bomo začeli takoj. "Če gozdnih cest ne bomo očistili, da bodo lastniki gozdov takoj začeli delati, bomo imeli spomladi razbohotenje podlubnikov, ki nam bodo uničili še ta gozd, ki nam je ostal," opozarja.
Poudarja, da bi potrebovali predvsem tehnično pomoč, saj jim primanjkuje težke mehanizacije za čiščenje gozdnih cest. Prav to bo zdaj postalo prioriteta v njihovi občini. "Smo čisto na začetku, prava intervencija nas še čaka," pravi o čiščenju gozdov.
Ključen je hiter odziv
Rešitev vidi v hitrem odzivu Zavoda za gozdove Slovenije in pristojnega ministrstva. To bi po njegovih besedah moralo sprostiti sredstva, ki bi jih namenili občinam za čiščenje gozdnih cest za odprtje prioritetnih cest brez javnih razpisov, saj bi zadeva tako hitreje stekla. "Mi bi že zdaj, v dveh, treh mesecih lahko marsikaj naredili."
Po njegovi oceni bo škoda v gozdovih velika. "Ko se bo to počistilo, ena generacija lastnikov ne bo imela kaj prodajati. Gozdovi bodo popolnoma prazni. Ena generacija pomeni od 60 do 80 let. In to je tisto, kar bomo mi doživeli. Če pa se kaj podobnega ponovi, bomo samo pašnike začeli delati, saj gozda ne bo več," stanje opisuje župan.
Škoda bo jasna do poletja
Direktor Lipa Bled Alojz Burja napoveduje, da so bo pomanjkanje hlodovine v razredčenih in poškodovanih gozdovih pokazalo v dveh letih. "Velike količine drevja, ki se je pod težo ledenega in snežnega oklepa podrlo v minulem tednu, bodo za slovenska lesnopredelovalna podjetja sprva pomenile dovolj lesa po nižji ceni. Situacija v gozdovih je grozna in šele kasneje se bo pokazalo, kakšen je obseg te katastrofe," je dejal za STA in ocenil, da bo dejanska razsežnost škode jasna do poletja.
Po Burjevi oceni bo po tej veliki naravni katastrofi trajalo dve leti, da se bodo gozdovi očistili, v podjetju pa se bodo trudili v trenutnih razmerah čim bolj povečati prodajo izdelkov, da bodo lahko odkupili čim več hlodovine.
Vlada je MIZŠ pooblastila da poravna zapadle obveznosti Slovenskega znanstvenega inštituta na Dunaju Vlada RS je na današnji seji sprejela sklep, s katerim je Ministrstvo za izobraževanje, pooblastila, da za namene poravnave zapadlih stroškov za vzdrževanje prostorov in… ...prikaži več najem poslovnih prostorov Slovenskega znanstvenega inštituta (s sedežem na naslovu Seilerstätte 2 1010 Wien) v Knafljevi ustanovi v višini 83.820,51 EUR prerazporedi sredstva Slovenski akademiji znanosti in umetnosti.
Mislim, da je imel v mislih tisoče mladih ljudi, ki so brez neke resne izobrazbe in nimajo nobenega namena kadarkoli ''uradno'' delati, ker jih bo pač država futrala.
Predvsem tiste, ki so celo življenje pošteno delali in so jih lopovi, kateri so pokradli firme spravili na zavod, bedak.