Nekdanji direktor UKCM Janez Lavre in novo vodstvo si niso enotni glede tega, kako je potekala primopredaja poslov. Kot pojasnjujejo v UKCM, je bila primopredaja predvidena 20. junija, a odhajajočega direktorja ni bilo v službo. "Opravičil se ni. Primopredajnega zapisnika ni pripravil in tako tudi ni bil podpisan. Pravniki so dogodek uradno zapisali," so danes sporočili iz UKCM.
"Kasneje je gospod Janez Lavre med ostalim javno večkrat zatrdil, da je med njegovim direktorovanjem v primeru garažnih hiš (pomemben primer za UKCM) dosegel izbris hipotek na stavbno pravico. Izpisek iz zemljiške knjige z dne, 5. 7. 2017, kaže, da so hipoteke še vedno vknjižene. Po podatkih Združenja zdravstvenih zavodov RS bo imel UKCM ob odhodu gospoda Lavreta 7,406,328 milijonov evrov tekoče izgube in 8,075,386 milijonov neplačanih računov," so še dodali.
Lavre se je na navedbe, da so hipoteke še vedno vknjižene, odzval z naslednjimi besedami: "Če je razlaga pravnikov takšna, potem je takšna".
Lavre: Primopredajo sem opravil
Lavre ne ve, kaj je bilo za svet zavoda pri takšnem načinu primopredaje nedopustno. Dodal je tudi, da je Flis od njega terjal, da mu preda podatke o poslovanju, aktualnih zadevah in težavah, kar da je tudi storil, vendar pa jim pri tem ne namerava pisati tudi rešitev.
Pojasnjeval luknjo in zavrnil očitke
V zvezi s poslovanjem v prvih štirih mesecih, ki kaže na kar 3,5 milijona evrov veliko luknjo, je Lavre dejal, da je ta posledica znižanja cene zdravstvenih storitev in dodatnega zaposlovanja kadra za potrebe nove onkologije, preostala izguba pa gre, tako kot v drugih bolnišnicah, na račun razmer v zdravstvenem sektorju.
Na ostre očitke s strani nekaterih članov sveta zavoda UKC Maribor, predvsem Stanislave Naterer, na ponedeljkovi seji, da je za mariborsko bolnišnico izgubljeno leto ter da v času Lavretovega vodenja ni bilo storjenega nobenega napredka, se je odzval, da takšna hiša v enem letu težko napreduje. "Nisem seznanjen z argumenti članov sveta zavoda, oni morajo opredeliti, kje bi lahko UKC Maribor napredoval in bom potem podal odgovor. Sicer smo v prvih petih mesecih povečali delovni program, povečali smo število operacij glede na leti 2016 in 2015, preskrba z anesteziologi je bila stabilna, razširili smo delo onkološkega oddelka," je svoje dosežke opisal Lavre.
Ministrstvo: Kakovostna predaja je nujna
Na ministrstvu za zdravje so dejali, da je način predaje poslov stvar dogovora med prevzemnikom poslov in posameznikom, ki posle predaja. Klub vsemu pa ocenjujejo, da je v sistemu, ki je tako obsežen, zapleten in raznolik, kot je UKC Maribor, kakovostna predaja poslov nujna za čim prejšnji začetek dela novega direktorja.
"Zgolj ustna primopredaja poslov novemu direktorju težko zagotovi ustrezne informacije, ki so nujno potrebne, za začetek vodenja tako zahtevnega javnega zdravstvenega zavoda," so še dodali na ministrstvu.
dezurni@zurnal24.si