Sredstva v okviru državnih naložb, ki so bila namenjena stabilnosti pokojninskega sistema, morajo ohraniti svoje namen, so glede ustanavljanja državnega holdinga soglasni v Zvezi društev upokojencev Slovenije.
Njihov podpredsednik Mirko Miklavčič pojasnjuje, da poskuša holding z različnimi oblikami upravljanja prekiniti sledenje lastništva sredstev. V zvezi pa nasprotujejo temu, da se skušajo vplačana sredstva porabiti za drugačne namene, je poudaril. Če tega ne bodo mogli ubraniti, bodo po njegovih besedah zahtevali, da se jim vplačane naložbe vrnejo v realni vrednosti.
"Pobuda za referendum ni izključena"
V zvezi s holdingom tako po besedah Alda Ternovca ni izključena pobuda za referendum, je pa odvisna od tega, kaj se bo dogajalo v pogajanjih glede zakona. "Ne trdim, da je sedanja organiziranost najboljša, dvomim pa, da je načrtovana boljša," je dejal.
"Gre tudi za jemanje možnosti prebivalstvu"
Glede dogovarjanja o vpisu fiskalnega pravila v ustavo pa predsednica Zveze društev upokojencev Slovenije Mateja Kožuh Novak pravi, da jih zelo skrbi demokracija v Sloveniji. Po njenih besedah gre namreč tudi za jemanje možnosti prebivalstvu, da korigira kakšne napačne poteze politikov.
Tudi Miklavčič poudarja, da je namen takšne spremembe ustave omejiti možnost vpliva civilne družbe na neke odločitve. Po njegovih besedah je tako v Sloveniji kot drugod v EU dovolj sprejetih zakonov in aktov, ki opozarjajo na smotrnost pridobivanja in uporabe javnih sredstev, zato "taka prisila ni potrebna".