Slovenija
6245 ogledov

Ustavno sodišče raztrgalo zakon o kreditih v frankih

Švicarski frank Žurnal24 main
Po marčnem zadržanju izvajanja zakona o omejitvi in porazdelitvi valutnega tveganja med kreditodajalci in kreditojemalci kreditov v švicarskih frankih je ustavno sodišče zdaj zakon razveljavilo.

Kot so v danes objavljeni odločbi med drugim ugotovili ustavni sodniki, pogoji za retroaktivnost zakonskih določil namreč niso izpolnjeni. Da je zakon protiustaven in da ga ni mogoče izvajati, so že pred sprejemom opozarjale banke. 

Osrednje vprašanje ustavne presoje, ki so jo zahtevale banke, je bilo, ali je zakon v neskladju z ustavno prepovedjo povratne veljave pravnih aktov iz 155. člena ustave. Ta v drugem odstavku določa, da lahko zakon določi, da imajo posamezne njegove določbe učinek za nazaj, če to zahteva javna korist in če se s tem ne posega v pridobljene pravice.

Osrednja zakonska določba je bila po navedbah sodišča določba, ki je urejala valutno kapico (5. člen). Ustavno sodišče (USRS) je med drugim ugotovilo, da je učinkovala povratno, njeno povratno učinkovanje pa je privedlo do povratnega učinkovanja celotnega zakona, "ki pomeni sistemsko prenovitev kreditnih pogodb, denominiranih v švicarskih frankih, ki so bile sklenjene pred uveljavitvijo zakona".

USRS: Gre za povratno učinkovanje zakona kot celote

Z razveljavitvijo samo 5. člena in določb, ki se nanj sklicujejo, bi v zakonu ostala le vsebina, ki sama zase ne bi imela nobenega smisla, pravi ustavno sodišče, zato gre za povratno učinkovanje zakona kot celote, in ne le za povratno učinkovanje posameznih določb zakona. "Navedeno pa pomeni, da merilo iz drugega odstavka 155. člena ustave ni izpolnjeno," je presodilo ustavno sodišče.

Zakon je z omenjeno valutno kapico valutno tveganje v primeru apreciacije švicarskega franka prenesel v breme kreditodajalcev, brez mehanizma valutne kapice pa bi to breme nosili kreditojemalci.

Določba je veljala za pogodbe, sklenjene v obdobju od 28. junija 2004 do 31. decembra 2010, torej preden je švicarska centralna banka leta 2015 odpravila zgornjo mejo vrednosti za švicarsko valuto, kar je vodilo v povečanje obveznosti kreditojemalcev do bank.

Ustavno sodišče je odločbo sprejelo s sedmimi glasovi proti enemu. Proti je glasoval predsednik ustavnega sodišča Matej Accetto, ki je dal tudi odklonilno ločeno mnenje. Sodnik Rajko Knez je dal pritrdilno ločeno mnenje. V zadevi je bil izločen sodnik Rok Čeferin.

švicarski frank, evro, kredit Slovenija Banke so jasne: Ta zakon bo povzročil nepopravljive posledice švicarski franki Slovenija Ta predvolilni bombonček bo najverjetneje pojedlo Ustavno sodišče

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 13
  • Ender3 16:21 14.december 2022.

    Je morda kdo kaj drugega pričakoval in upal. Da bi se kapital postavil na stran uporabnika, kreditojemalca od katerega imaJo banke samo dobičke in koristi. Živijo in lupijo komitente, jim vsiljujejo pogoje, razpolagajo pa z njihovim denarjem, ki ga delijo ...prikaži več kot, da bi bil njihova last.

  • zdrej 16:07 14.december 2022.

    Banke tu skorajda nimajo besede. One so tiste, ki so generirale problem.

  • jakec1575 14:37 14.december 2022.

    ene 4 mesce letos so frankari spet tenko piskali. mislim tisti, ki kreditov niso pretvorili v evre. :) ko je euro strmoglavil pa to. zdaj se pobira ampak se vedno je drago. a veste kaj je problem kreditov v frankih? ...prikaži več Jemala jih je slovenska elita. sodna, politicna, bancna in druga.