Odbora državnega zbora za finance in monetarno politiko ter zadeve Evropske unije sta na današnji zaprti skupni seji podprla stališče vlade, da pod določenimi pogoji podpre pomoč Grčiji pri soočanju z dolžniško krizo, je po seji povedal predsednik odbora za finance Anton Rop.
Križanič optimist glede vračila
Finančni minister Franc Križanič pričakuje, da bo pomoč Grčiji v DZ sprejeta brez večjega nasprotovanja. Denar za pomoč bodo vzeli iz trenutnih državnih depozitov v bankah, za katere pa je država že vzela posojilo, ki je ugodnejše od tistega, ki ga bo dobila Grčija.
Zagotovil je, da je sredstev v depozitih za pomoč dovolj. Optimističen je tudi glede vračila posojila, opozoril pa je, da bo trajalo dalj časa, okoli sedem let, preden ga bomo dobili nazaj. Grčija bo morala plačevati štiriodstotne obresti za posojilo z ročnostjo nad tremi leti. Mercatorjevega nakupa dela Merkurja ni želel komentirati.
Pomoč da, a ne brezpogojno
Po besedah Boruta Pahorja je vlada sprejela odločitev, da pomoč Grčiji ni brezpogojna, saj pravila Maastrichta niso bila vedno upoštevana. Zato bo na svetu EU jutri zahteval, naj se zaostri nadzor nad izvajanjem pakta stabilnosti in rasti, zlasti v državah z obsežnim primanjkljajem in dolgom. Poudaril je, da se lahko v podobnih težavah kot Grčija znajde še kakšna druga država, na kar se moramo počasi pripraviti.
Prav tako bo predlagal takojšnje institucionalne spremembe pravil tega pakta, ki bi omogočale izključitev iz evroobmočja v primeru njihove hujše kršitve pravil.
Grški semafor
Treba bo natančneje določiti pravila, in če se jih ne drži, se članico izloči, je pojasnil Pahor. Na seji evropskega sveta bo predlagal tudi, da upnice Grčije prevzamejo nadzor nad izvajanjem reform in da evroskupina prevzame strožje pogoje za prevzem evra. Za večjo preglednost izvajanja programa pomoči Grčiji bo Franc Križanič ECOFIN-u predlagal, da se ta meri s pomočjo semaforja. Zato so semafor tudi prevedli.
Na domačem področju pa bo razvojni minister Mitja Gaspari od danes spremljal reformne ukrepe na Nizozemskem, Nemčiji, Luksemburgu in državah, ki jim želimo biti podobni in jim bo sledila tudi Slovenija z namenom, da se v čim krajšem času začnejo izvajati najnujnejše reforme, je še povedal Pahor.
*To je naša naloga