Zveza prijateljev mladine Slovenije je vlado in vse odločevalce danes pozvala, naj odstopijo od napovedanih ukrepov na področju socialne in družinske politike.
Koalicijski člani državnozborskega odbora za finance so namreč z ministrom Andrejem Bertoncljem včeraj usklajevali novelo zakona o izvrševanju proračuna za leti 2018 in 2019.
"Ukrepi, ki jih predvideva vlada, so nepričakovani in nedopustni, saj kažejo na to, da namerava vlada varčevati na plečih tistih skupin, ki so najbolj ranljive – na plečih otrok in družin, ki živijo pod ali na robu revščine."
Darja Groznik, predsednica ZPMS
Iz osnutka zakona, ki ga je pridobila STA, izhaja, da se zaradi nastanka novih obveznosti za proračun ali zaradi sprostitve določenih pravic lahko izdatki toliko povečali, da Slovenija ne bi več sledila fiskalnim ciljem, h katerim se je zavezala celo na ustavni ravni.
Iščejo načine, kako bi zmanjšali izdatke
Med predlogi, s katerimi naj bi zmanjšali proračunske izdatke, je tudi predlog, da prihodnje leto pravica staršem do dodatka za veliko družino ne pripada, s čimer bi lahko privarčevali 11 milijonov evrov.
Dodatnih 20 milijonov evrov bi lahko privarčevali, če bi v sedmem in osmem dohodkovnem razredu ukinili izplačevanje otroškega dodatka, še skoraj 10 milijonov evrov pa z omejitvami, vezanimi na socialni status pri državnih štipendijah.
Otroški dodatek za sedmi in osmi razred je bil po varčevalnih ukrepih v obdobju krize ponovno uveden v začetku letošnjega leta.
Do konca leta 2019 naj se ne bi usklajevali transferji posameznikom in gospodinjstvom, prav tako bi, kot navaja STA, ohranili zgornjo mejo pri nadomestilu za delavke na porodniškem dopustu. S prvim ukrepom naj bi privarčevali 16 milijonov evrov, z drugim 40 milijonov evrov.
Predlog koalicijsko še ni usklajen
V SMC so po besedah Cerarja opozorili, da je treba najti rešitve, ki ne posegajo v ranljive ali občutljive družbene skupine, med drugim v družino. Kot je dejal, so se na pogovoru, ki je bil konstruktiven, odločili, da bodo našli rešitve, ki v ranljive družbene skupine ne bodo posegale na tak način.
V četrtek bo ministrica za delo iz vrst SMC Ksenija Klampfer po besedah Cerarja nadaljevala pogovore z Bertoncljem, da dokončno izoblikujeta rešitve.
Predsednica SAB Alenka Bratušek je ob prihodu na srečanje s premierjem po navedbah STA povedala, da ministri predloga zakona o izvrševanju proračuna še niso prejeli v pregled in obravnavo oz. se o njem sploh še niso pogovarjali. Tako se ji zdi nemogoče, da bi vlada v četrtek potrdila predlog, lahko pa začne razpravo.
"Ukrepi, ki jih predvideva vlada, so nepričakovani in nedopustni, saj kažejo na to, da namerava vlada varčevati na plečih tistih skupin, ki so najbolj ranljive – na plečih otrok in družin, ki živijo pod ali na robu revščine." Darja Groznik,… ...prikaži več predsednica ZPMS Težko verjamem, da imajo delovna mesta 7. in 8. razreda težave s preživljanjem.
Prov vam je.Kaj ste jih pa volili.
Pa še 20 miljonov prišparaš, ko migričev ne futraš, pa še 6 miljonov prišparaš ko ukineš državne dajatve cerkvi, pa še 5 miljonov prišparaš, ko kup nepotrebnih agencij ukineš, pa še sigurno 100 miljonov prišparaš, ko posodobiš birokratske sisteme in… ...prikaži več odpustiš vsaj polovico JU (ne javi sektor, da ne bo pomote, ker potem bi oni kar gasilce pa pedagoge, pa policijo in zdravnike ukinli da bi svoje birokratske riti obstale ob napajalnem koritu).