Memorandum o LB je danes ratificirala tudi hrvaška vlada, državi pa si morata zdaj izmenjati ratifikacijske listine. Kot je povedal direktor Ukoma Anže Logar, začne memorandum veljati s prejetjem zadnjega obvestila o tem s strani obeh držav.
Za izvajanje memoranduma, ki bo objavljen v uradnem listu, bosta skrbeli zunanje ministrstvo in ministrstvo za finance v sodelovanju z visokim predstavnikom za nasledstvo.
Kot je že ob sklenitvi memoranduma povedal slovenski premier Janez Janša, bo slovenska vlada zakon o ratifikaciji hrvaške pristopne pogodbe takoj poslala v proceduro v DZ, ki bo postopek ratifikacije začel, "a ga ne bo dokončal, dokler s hrvaške strani prek diplomatskih poti ne dobimo listin o ratifikaciji memoranduma".
Kot je tedaj še dejal Janša, ki opravlja tekoče posle, je z Zagrebom dogovorjeno, da se izmenjava ratifikacijskih listin opravi v nekaj dneh.
Kaj je v memorandumu?
V tem memorandumu sta se državi zavezali, da bosta v okviru določil iz nasledstvenega sporazuma čim prej našli celovito rešitev tega vprašanja. Do končne rešitve bo Zagreb zagotovil mirovanje vseh sodnih postopkov, ki potekajo glede prenesenih vlog v imenu in za račun Hrvaške na hrvaških sodiščih, pa tudi, da ne bodo sproženi novi.
Slovenska vlada pa se je v memorandumu zavezala, da bo nemudoma v državnem zboru sprožila postopek za ratifikacijo hrvaške pristopne pogodbe z EU s ciljem, da se ratifikacija izvede čim prej. Kot je ocenil Janša, bi DZ ratifikacijo glede na stališča vseh parlamentarnih strank lahko dokončal še ta mesec.