Vlada je na zadnji dan prejšnjega leta, 31. 12. 2024, potrdila nov Zakon o medijih in ga poslala v obravnavo Državnemu zboru Republike Slovenije. Ocenili so, da gre za prvo celovito prenovo medijskega zakona po več kot dvajsetih letih, glavni namen novega zakona pa je zagotoviti pravico prebivalk in prebivalcev Slovenije do celovite obveščenosti ter svobode izražanja tudi v novem medijskem okolju.
"Veljavni zakon je bilo treba nujno zamenjati z novim zakonom, saj veljavni ne upošteva razvoja tehnologije, spremenjenih navad medijskih občinstev, pojava socialnih omrežij in vzpona umetne inteligence. Prav tako ni več sledil najnovejši evropski medijski zakonodaji, še zlasti Evropskemu aktu o svobodi medijev (angleško European Media Freedom Act - EMFA), ki začne veljati avgusta 2025. Zato smo z novim zakonom ustrezno poskrbeli tudi za uskladitev z evropsko zakonodajo na področju medijev," so ob tem pojasnili.
Zala Klopčič: Če bo kdo kritiziral delo vlade, je to lahko že prekršek
Medtem pa so v opozicijski stranki SDS prepričani, da gre bolj kot za prenovo za poskus utišanja nasprotnikov vlade. Vplivnica Zala Klopčič je pred časom začela zbirati glasove za umik zakona s peticijo, saj je prepričana, da bo zakon konkretno zamajal svobodo govora in neodvisnost medijev.
"Po novem bo medij vsak, ki prek neke platforme širi svoje informacije, svoje mnenje ali izobražuje sledilce. Tako se bodo v razvid medijev morali vpisati vsi podkasterji, vplivneži, vlogerji in ostali. Vpis v razvid pomeni, da bo posameznik moral upoštevati vse akte, ki se na zakon navezujejo in so tudi zelo zapleteni za razumevanje. Vsak, ki bo v razvidu, bo moral svoje vsebine fizično arhivirati za določeno časovno obdobje za primer nadzora inšpektorja. Nejasno je tudi zapisano, kdo sploh je vplivnež in dopušča možnost, da smo to lahko pravzaprav vsi, ki karkoli objavljamo na socialna omrežja. Za vse medije bo prepovedano vsakršno javno širjenje vsebin, ki spodbujajo sovraštvo, nasilje ali diskriminacijo. Sliši se odlično, vendar v praksi bodo sankcionirani samo oblasti nenaklonjeni posamezniki. Primer: Če bo kdo kritiziral delo vlade, je to lahko že prekršek," je pojasnila.
Vedno se najde nekdo, ki nasprotuje pobudi ljudstva.
— Zala Klopčič (@zalaklopcic) January 5, 2025
Ta peticija je dobra za vse, ki so aktivni na socialnih omrežjih. Zakon nikjer ne definira influencerjev. Na začetku samo pojasni, da je medij po novem vsak, ki ima vpliv.
Link: https://t.co/roErwdGuBg pic.twitter.com/4WIkc4TgkG
Zatem se je obrnila neposredno na vplivneže: "Če imate torej vpliv, ki pa ni nikjer točno opredeljen, in se ne vpišete v register, ste avtomatsko v prekršku. Če pa se vpišete v razvid, ste pa pod konstantnim subjektivnim nadzorom države, ki odloča o morebitni spornosti vaših objav. Zakon bo vplivneže močno obremenil z birokracijo in jim konkretno otežil delo in zaslužek. Poleg tega zakon določa strogo označevanje oglasov ter hkrati prepoveduje oglaševanje na medijskih platformah, kar je čisti paradoks. To je očiten poskus utišanja posameznikov in omejevanja svobode govora."
Zbrala je že skoraj 10 tisoč podpisov, podprl pa jo je tudi Janez Janša. "Brez svobode govora ni človekove svobode, ni demokracije. Ni normalnega življenja. Niti moderne civilizacije. Ni Slovenije, ki smo jo zaradi teptanja teh vrednot osamosvajali izpod jugo komunistične diktature. Zato ukinitve temeljne ustavne svoboščine ne bomo dopustili," je zapisal.
Brez svobode govora ni človekove svobode, ni demokracije. Ni normalnega življenja. Niti moderne civilizacije. Ni Slovenije, ki smo jo zaradi teptanja teh vrednot osamosvajali izpod jugo komunistične diktature.
— Janez Janša (@JJansaSDS) January 2, 2025
Zato ukinitve temeljne ustavne svoboščine 🇸🇮 ne bomo dopustili. 🛑 https://t.co/htbEdhYQZe
Medtem pa partnerka predsednika vlade Roberta Goloba, vplivnica Tina Gaber, ocenjuje, da gre zgolj za manipulativno delovanje stranke SDS. Na svojem Instagramovem profilu je objavila opozorilo, ki očitno velja tudi raznim spletnim vplivnežem.
Po mnenju Gabrove se SDS poslužuje prakse vabljenja in pomoči za "nič hudega sluteče ljudi."
"Nihče ne obvlada umetnosti zavajanja in manipulacije tako spretno kot oni. Bum! Vedno znova iz nič sprožijo gibanje in vanj privabijo vse dobre, nič hudega sluteče ljudi," je zapisala. "Imperij laži deluje brezhibno - s svojimi trobili, portali, omrežji, skupinami, osebami in troli ... Prisežem, genialno."
Hkrati je opozorila vplivneže: "Dragi influencerji, ne nasedajte. Pod pretvezo, da vam želijo pomagati, vas vabijo v svoje gnezdo. Ni pošteno, da si jemljete k srcu nekaj, kar se nikoli ne bo zgodilo," je sklenila zapis.
Asta Vrečko: Razvida influencerjev ni in ga tudi ne bo
Da tisti, ki nasprotujejo zakonu, zavajajo, je prepričana tudi ministrica za kulturo Asta Vrečko. "V zadnjih dneh se je na socialnih omrežjih pojavilo ogromno lažnih informacij. Te nimajo nikakršne osnove v predlogu novega Zakona o medijih (ZMed)," je zatrdila in dodala, da vplivneži oz. influencerji niso obravnavani kot medij, "zato se jim ni treba, niti se jim ne bo treba vpisati v razvid medijev. Razvida influencerjev ni in ga tudi ne bo. V zakonu točno piše, kdo je medij in med njimi ni vplivnežev".
Poudarila je, da je razvid medijev namenjen medijem in že obstaja, saj je podlaga za prijavo na razpis in uveljavljanje nekaterih medijskih pravic.
"Predlog novega zakona definira vplivneža in ga s tem - v nasprotju od sedaj - ravno ločuje od medija. To pomeni, da za vplivneže - za razliko od medijev - velja le majhen del zakona, ki se nanaša na pravila oglaševanja (oznaka oglasa), zaščito otrok, prepoved spodbujanja nasilja, terorizma, kaznivih dejanj ali sovraštva. Povsem primerljivo kot v nekaterih drugih evropskih državah."
Prav tako je zatrdila, da v zakonu ni "nobene cenzure ali karkoli podobnega. Ravno nasprotno. Zakon vsem zagotavlja visoke standarde varovanja svobode govora. Gre za krepitev neodvisnosti medijev in njihov razvoj".
Ta zakon je totalna katastrofa. Hudič se vedno skriva v podrobnostih in tukaj ni prav nič drugače. Problematični so posamezni členi, ki se jih bo uporabljalo za utišanje morebitnih kritikov. Enako je bilo, ko je prejšnja vlada sprejemala zakon o… ...prikaži več vodah, ki je z enim členom omogočal pozidavo obalnega pasu, pa smo hitro imeli referendum. Tukaj je pa isto, nikjer ni določeno, kdo je vplivnež. To sem lahko tudi jaz in , ker je tale zapis sovražen do vlade ( priznam, da je) bi po novem dobil kazen.
https://vezjak.com/2024/12/24/jansa-in-arendt-zdruzena-o-laganju-in-propagandi/
V naših koncih so komunisti morili in kradli premoženje umorjenih.