Slovenija
28 ogledov

Vsaka pomoč ima svojo ceno

Upokojenci v domu upokojencev Boštjan Tacol
Starejši in invalidi. Za uro pomoči na domu je treba v povprečju odšteti dobre štiri evre.

Oskrba. Če zaradi starosti ali invalidnosti ne zmorete več samostojno poskrbeti zase, v dom starejših pa še ne želite, lahko zaprosite za pomoč na domu.

Hranijo in nakupujejo

Storitve izvajajo centri za socialno delo (CSD), domovi za upokojence, druge javne ustanove in tudi koncesionarji; pomagajo pri oblačenju, umivanju in hranjenju, spremljajo starostnika pri opravljanju nujnih obveznosti, nakupijo živila, prinesejo kosilo ali počistijo 
stanovanje.

Kdo v vaši občini izvaja tovrstno pomoč in koliko ta stane, si lahko ogledate na spletni strani Inštituta Republike Slovenije za socialno varstvo.

Pripada 20 ur na teden

Posameznik je upravičen do največ 20 ur pomoči na teden. Povprečna cena ene ure pomoči na domu, ki jo izvaja javna služba, je za uporabnika okrog 4,42 evra. So pa cene od občine do občine zelo različne, ker občine storitev sofinancirajo v različnih zneskih; občina mora namreč subvencionirati najmanj polovico storitve.

“Nekatere občine pomoči še vedno ne organizirajo, nekatere jo svojim uporabnikom ponujajo brezplačno oziroma po simbolični ceni, v nekaterih pa storitev uporabnika stane tudi osem evrov na uro,” pojasnjuje Mateja Nagode z Inštituta Republike Slovenije za socialno varstvo, kjer ugotavljajo, da ta “storitev pri nas še vedno ni enakomerno dostopna niti finančno niti geografsko”.

Na Goriškem največ

Pomoč na domu je decembra lani prejemalo 6.575 ljudi. To storitev najbolj koristijo na Goriškem, kjer je v pomoč na domu vključenega 3,1 odstotka starejših od 65 let, najmanj pa na Koroškem, kjer jih je vključen le en odstotek.

Po besedah Nagodetove je razširjenost storitve po državi še vedno premajhna, še posebno zato, ker v našem sistemu še prevladuje institucionalno varstvo.

oskrba domovi starejših | Avtor: Žurnal24 main Žurnal24 main

Komentarjev 3
  • vicvic 14:43 20.februar 2013.

    Pred dvema letoma še ni bilo možno dobiti postelje v domu,sedaj pa pobirajo oskrbovance iz drugih domov, Žalostno,to so ljiudje, potrebni pomoči,komaj se navadijo na neko osebje, pa že morajo proč, delali pa so tudi po 40 ...prikaži več let.Ni je večje bolečine, kot na starost vedeti, da si bremedo slovesa.

  • privat 06:29 20.november 2011.

    Ta država je znorela...gremo Janša,tudi z silo!!