S programom usposabljanja so kandidati začeli maja, izvajal pa se je v sklopu projekta Razvoj delovnih kompetenc zaprtih oseb, ki je sofinanciran iz Evropskega socialnega sklada, so zapisali v sporočilu za javnost.
Program je obsegal 75 ur teoretičnega dela in 75 ur prakse, ki se je izvajala v poletnih mesecih. Uspešno ga je zaključilo pet obsojencev, ki so tekom usposabljanja pridobili različna znanja, med drugim izvajati osebno oskrbo uporabnika, spodbujati vzpostavljanje in vzdrževanje uporabnikove socialne mreže, nuditi pomoč v gospodinjstvu, spodbujati zdrav način življenja, izvajati socialno oskrbo skladno z veljavnimi standardi in po načelih socialnega varstva ter spodbujati uporabnika pri ohranjanju samostojnosti in skrbi zase, so navedli.
Program je zavod izvedel s Centrom za kulturo in izobraževanje Trebnje, izvajati pa so ga začeli na pobudo zavoda. Zapor na Dobu je namreč namenjen prestajanju daljših zaporih kazni za moške in se je v preteklosti že večkrat soočil s težavo socialne oskrbe bolnih in invalidnih obsojencev.
Na upravi so pojasnili, da so to pred tem reševali individualno in medresorsko, tudi s pomočjo Varuha človekovih pravic RS. Izvedba programa in pridobitev certifikatov pa pomeni dodatno možnost za reševanje problematike, hkrati pa pridobitev novih znanj, krepitev občutka solidarnosti in odpiranje dodatnih možnosti za zaposlitev obsojencev v zaporu ter izven zapora.
Na upravi za izvrševanje kazenskih sankcij so dodali, da zaprtim osebam, ki potrebujejo dodatno oskrbo ali posebno namestitev, posvečajo posebno pozornost ter si prizadevajo za njihovo najustreznejšo obravnavo.
dezurni@styria-media.si
Hotel Dob
Ampak res, tole je pa malo bedasto, ne more in ne sme nekdo pravnomočno obsojen za npr. rop, delati na takšnih mestih...Ne moreš volka k ovcam zapirati v stajo z ovcami...
Pa bodo njihove stranke še dolgo živele po prvi oskrbi???