Pahor se je v Trbovljah nenačrtovano srečal s približno petdeseterico protestnikov, združenih v skupino Ekokrog, ki so zaprli cesto in mu niso dovolili naprej. Ekokrog sicer že dolgo nasprotuje aktivnostim in onesnaževanju s strani trboveljske družbe Lafarge Cement in so tokrat v času Pahorjevega obiska pripravili protestni shod.
Premier jim je obljubil, da se bo k njim vrnil najpozneje v dveh tednih, ko se bodo lahko v miru pogovorili. V tem času pa je okoljskega ministra Roka Žarnića pooblastil, naj pripravi odprt pogovor z vsemi deležniki, ki lahko ugotovijo, kako v tem primeru postopati naprej na lokalni ali državni ravni.
TEŠ 6 zaenkrat podpira
Sicer pa je Pahor povedal, da je bil glavni namen obiska, udeležila sta se ga tudi kandidatka za gospodarsko ministrico Darja Radić ter Žarnić, umestitev zasavske energetske politike v nacionalno energetsko strategijo. V tem kontekstu je dejal, da je zaenkrat naklonjen projektu šestega bloka Termoelektrarne Šoštanj (TEŠ 6), saj investicija po njegovem izpolnjuje okoljevarstvene in ekonomske kriterije, želel pa bi, da se z denarjem upravlja gospodarno, transparentno in učinkovito, za kar so odgovorni v Holdingu slovenske elektrarne.
Dokončno besedo pri tem pa bo imel državni zbor, ki bo jeseni ob obravnavi energetskega načrta moral odgovoriti tudi na vprašanje o tem, ali bomo z investicijo nadaljevali ali ne, je še dejal Pahor.
Ob tem je premier danes tudi povedal, da je v torek sprejel nekaj visokih predstavnikov civilne družne, ki so ga opozorili na nesprejemljivost omenjenega projekta, med njimi ministra za energetiko v prvi vladi in njegove somišljenike, vključno s Spomenko Hribar. Ti so ga opozorili, da bo skozi javno diskusijo vendarle treba odgovoriti na cel niz pomislekov, ki jih ima laična javnost glede upravičenosti tega projekta.