Kakšen je občutek zadnjih dni županovanja?
Mešan. Po eni strani čutim zadovoljstvo – s položaja grem lahko z dvignjeno glavo, brez afer, z veliko narejenega –, a ob slovesu je tudi nekaj tesnobe.
Je bil Damijan Perne res župan, ki to ni hotel biti?
Na začetku sta bila zagotovo šok in strah. Brez izkušenj voditi tretjo največjo občino v Sloveniji ni mačji kašelj. Ob številnih nujnih nalogah sem se spraševal, zakaj sem si to nakopal na glavo, ampak takoj, ko sem požel prve rezultate, je bilo lažje.
Nekateri pravijo, da Kranj puščate na cedilu, da bi morali vztrajati še štiri leta.
Damijan Perne. Rojen je bil leta 1968 v Kranju. Za župana je bil izvoljen leta 2006 – po drugem krogu lokalnih volitev in eni izmed najtesnejših bitk, v kateri je protikandidata, takratnega župana Mohorja Bogataja, premagal za 260 glasov. Vlada ga je za direktorja Psihiatrične bolnišnice Begunje imenovala decembra lani. Širši javnosti je bil pred izvolitvijo znan predvsem kot gledališki in televizijski igralec.
Na začetku sem pošteno povedal, da svojega osnovnega poklica ne nameravam obesiti na klin. Dokončna odločitev je padla na intenzivnem oddelku po infarktu. Takrat sem imel čas za inventuro in prerazporeditev prioritet v življenju. Dve funkciji na daljši rok ne bi znesli, Kranj pa potrebuje profesionalnega župana.
Županski kandidat Mohor Bogataj ocenjuje, da niste izpolnili obljub in nadaljevali začetega v času njegovega županovanja.
(Smeh) Zagotovo ne bomo končali tega, kar so začeli: izčrpavali občino. Tok smo morali obrniti v drugo smer. Edini trenutki, ko mi je bilo žal, da nisem kandidat, so bila soočenja, ko bi lahko argumentirano odgovoril na njegove nesmiselne trditve. Ampak to ni več moja bitka.
Ali zaradi Bogatajevih kritik podpirate Krtovo?
Ne. Hermino podpiram, ker ima program, usmerjen zelo podobno, kot je naš.
Med zamerami je najpogostejša o nadžupanu Sladojeviču.
Župan Damijan Perne o pohvali, da v svet ni vnašal nestrpnosti.Svetnike moram pohvaliti, da smo bili v trenutkih, ko je bilo to res potrebno, složni. Največ besednih bojev je bilo ob manj pomembnih rečeh.
Z Alešem sva imela lep dogovor. Svojo kandidaturo sem pogojeval s tem, da v primeru izvolitve prevzame vlogo direktorja. Potreboval sem kar nekaj časa, da sem ga prepričal. Je pa deloholik, trd pogajalec, kar je šlo marsikomu v nos in je tudi sprožilo različne govorice.
Kakšno plačo ste imeli?
Imel sem honorar. Nekaj čez tisoč evrov neto.
Iz politike se kljub uspehom na volitvah povsem umikate.
Preden sem zaplaval vanjo, sem jo idealiziral. Pozneje sem se pogosto spraševal, kaj sploh počenjam v teh vodah. Na žalost si pogosto, sploh v večjih občinah, ujetnik raznih dogovorov, ki ti narekujejo, kako peljati stvari.
Kateri dosežek iz svojega mandata bi izpostavili?
Strategijo nadaljnjega razvoja Kranja. Saj smo zidali, ampak k pripravi tega dokumenta smo pritegnili številne sfere in strokovnjake.
In poraz?
Definitivno Tenetiše. Šlo je za hudo manipulacijo. Ljudje nikoli ne bodo vedeli, kakšno igro je vodilo ministrstvo za okolje. Neupravičeno moč, ki so jo ob tem dobile civilne iniciative, bo Slovenija čutila še dolgo.
Nekateri vam očitajo, da ste preveč vlagali v mestno jedro.
Očitek ni umesten. Gre za reprezentančni del Kranja, zato si zasluži primerno skrb. Na račun tega krajevne skupnosti niso trpele, saj smo njim namenjena sredstva povečali za štirikrat.
Bi še kdaj kandidirali?
Nekajkrat sem se v življenju že zarekel.