Roman Pungartnik se nahaja na desetem mestu po številu nastopov za slovensko reprezentanco, zbral je 171 tekem v dresu izbrane vrste, po številu zadetkov pa je peti, dosegel je 679 golov. Od njega so bili uspešnejši le Jure Dolenec (713), Luka Žvižej (702), Aleš Pajovič (697) in Dragan Gajić (692). Pungartnik zdaj podrobno spremlja SP v rokometu, saj je v Zagrebu strokovni komentator slovenske nacionalne televizije.
"Slovenija je na treh zadnjih velikih tekmovanjih pokazala pravi obraz. Očitno so fantje sistem, ki ga goji selektor Zorman, osvojili. Ve se, da zahteva točno določene reči in ekipa se je temu podredila, kar pa je tudi edino pravilno. Selektor ima vedno prav. Se pa bo za Slovenijo na tem prvenstvu vse skupaj pravzaprav začelo v drugem delu tekmovanja. V prvem delu je Slovenija absoluten favorit, tekma z Islandijo bi morala odločati o tem, kdo bo prvi v skupini. Prvi tekmi (Kuba in Zelenortski otoki; op.p.) pa sta nekako zato, da se mašina ogreje," je oceno prvega tekmovalnega dela podal Pungartnik.
V primeru prvega mesta v predtekmovalni skupini G bi Slovenija prenesla tudi točke z medsebojnih tekem v drugi del, s tem pa bi si nekoliko olajšala lov na izločilne boje. V drugem delu se bodo Slovenci pomerili z najboljšimi tremi ekipami iz skupine H, kjer igrajo Hrvaška, Egipt, Argentina in Bahrajn. Po treh dodatnih krogih se v četrtfinale uvrstita skupno dve najboljši izbrani vrsti.
"Če preneseš točke naprej, si blizu četrtfinala. Vemo, da se bošv drugem delu srečal s Hrvaško in Egiptom, ki je tudi zelo močan in je pravzaprav edina neevropska država, ki lahko meša štrene, za tretjega pa bi bolj stavil na Bahrajn. To so reprezentance, ki so premagljive. Ob maksimalnem pristopu, ob pomoči naših navijačev, ki so vselej naš osmi igralec, igramo praktično doma, bi se morali uvrstiti v četrtfinale. To je tisti domet, ki ga Slovenija mora izpolniti, vse naprej pa je nato vprašanje tega v kakšnem stanju si, koliko imaš energije. Naletiš lahko na Francoze, Madžare, mislim, da bosta to ekipi, ki bosta prav tako napredovali. Z njima se lahko kosaš, morda je Francija na papirju nekoliko pretežka, a v športu nikoli ne veš. Včasih je potrebna tudi prisotnost sreče."
V Zagrebu je Slovenija sicer že dosegla velik uspeh, ko je leta 2000 na tekmi za peto mesto s 25:24 premagala Hrvaško in si zagotovila prvi nastop na olimpijskih igrah, Hrvatje, takrat olimpijski prvaki iz Atlante, pa so že ostali brez možnosti za ubranitev zlate olimpijske kolajne. Pungartnik je takrat dosegel šest zadetkov, enako uspešna sta bila tudi Zoran Jovičić in Pajovič.
Hrvatje so imeli v svojem zadnjem napadu tudi igralca več po izključitvi Tetteyja Banfra, a so pri lovljenju podaljška izgubili žogo. Ta je prišla do Pungartnika, ki je vrgel na prazna vrata tekmeca, a zgrešil, čas pa se je iztekel.
"Odkrito povedano se nisem niti zavedal, kaj se dogaja. Vedel sem le, da je nekaj sekund do konca," je na naše vprašanje v šali, če je namerno zgrešil, da bi bila zmaga le z golom razlike v Zagrebu še slajša, odgovoril Pungartnik.
"To so res lepi spomini. Do takrat smo imeli tesne dvoboje s Hrvaško, a so Hrvatje vedno slavili. Zmaga je bila res še lepša, ker je bila Hrvaška takrat gostiteljica evropskega prvenstva in bila tudi aktualni olimpijski prvak. Na nek način bi z zmago proti Sloveniji lahko kasneje v Sydneyju branili zlato kolajno. Mi smo jim to preprečili. Bili smo največji rivali, takrat sta se velikokrat pomerila tudi Badel Zagreb in Celje Pivovarna Laško. Njih je ta poraz zelo bolel, nas pa je to poneslo naprej. Mislim, da je to tudi lep pokazatelj za tenutno generacijo, da se lahko marsikaj doseže, če si to želiš. Menim, da je tudi tokrat Hrvaška premagljiva."
Je bila zmaga pred četrt stoletja prelomnica za slovenski rokomet? "Vsekakor. Hrvatje so bili vedno pred nami na klubski in reprezentančni ravni. Veliko več so vlagali v rokomet. Nam je ta zmaga morda vlila dodatno samozavest. Če si prisoten na tako velih tekmovanjih in se kosaš z drugimi, se to kasneje odraža tudi na igrah v klubih. Šlo je za velik uspeh, nenazadnje smo se kot prvi kolektivni šport v Sloveniji uvrstili na olimpijske igre. Vsem smo pokazali, da lahko sanje postanejo resničnost."
Takratni člani hrvaške izbrane vrste tudi po 25 letih še niso pozabili poraza. Ob srečanjih se vedno obudijo spomini. "Večkrat se srečamo, tudi na primer na tem prvenstvu. Nekateri velikani hrvaškega rokometa so se takrat poslavljali, žal med njimi tudi pokojni Zlatan Saračević, pa Irfan Smajlagić, Mirko Bašić, Slavko Goluža ... Gre za velika imena in takrat je šlo za njihovo zadnjo tekmo v reprezentanci. Ravno poleti sem na morju srečal Smajlagića, skupaj sva spila kavo in malce obudila spomine. Dejal mi je, da ga je še dolgo bolel ta poraz in da je bilo zares boleče. Šport je takšen, da ti veliko da, včasih pa ti tudi kaj vzame. S tem je treba živeti."
Za konec se je Pungartnik dotaknil še favoritov tokratnega svetovnega prvenstva.
"Mislim, da ne bomo odkrili tople vode, če rečemo, da je glavni favorit Danska. Ogledal sem si tudi njeno prvo tekmo, Danci igrajo res suvereno. So nenazadnje tudi trikratni zaporedni svetovni prvaki. Nekaj presenetljivega bi se moralo zgoditi, da ne bodo tudi tokrat. Francija je vselej nevarna. Na zadnjem prvenstvu se je sicer nekoliko opekla, a ko so njeni igralci zdravi, je vselej nevarna. Morda bi lahko v vrh dodali še Nemčijo. Ta ima velike želje, še zlasti po olimpijskih igrah, kjer je osvojila srebro. Ta mlada ekipa si želi na vrh. Španija ... Čeprav že zadnjih 10 let govorimo, da ima starejše igralce, je vedno v vrhu. Tokrat je naredila menjavo generacije, mislim, da ima devet novih igralcev, a je nikoli ne smeš odpisati. Morda se zgodi tudi kakšno presenečenje. Vsi omenjajo Hrvaško, a je sam ne vidim tako visoko. Srčno pa upam, da bo morda presenetila Slovenija.