V kraljici športov so predzadnji dan olimpijskih iger podelili kar osem kompletov kolajn. Prva dva sta bila podeljena v hitri hoji. Na 20 kilometrov je s svetovnim rekordom zmagala Rusinja Jelena Lašmanova, na 50 kilometrov pa je bil najhitrejši njen rojak Sergej Kirdjapkin. Izjemen dan za rusko atletiko sta z zmagama nato dopolnili še Ana Čičerova v skoku v višino, preskočila je 205 centimetrov, in Marija Savinova v teku na 800 metrov. Veliko senzacijo je v metu kopja pripravil Keshorn Walcott iz Trinidada in Tobaga, bolj pričakovano pa so na najvišjo zmago stopili Britanec Mo Farah (5000 metrov) ter ameriška ženska štafeta (4 x 400 metrov) in jamajška moška štafeta (4 x 100 metrov). Slednja se je kot prva v zgodovini spustila pod mejo 37 sekund (36,84), blestel pa je znova Usain Bolt.
Vodni športi: Bolt tudi tu najhitrejši
Španke Tamara Echegoyen Dominguez, Sofia Toro Prieto Puga in Angela Pumariega Menendez so zmagovalke jadralnega dvobojevanja. V finalu so premagale Avstralke Olivio Price, Nino Curtis in Lucindo Whitty s 3:2 v dvobojih. V srečanju za tretje mesto je finska trojica ugnala rusko s 3:1 v zmagah.
Francozinja zlata, Žakljeva deseta
Ekipni športi: poraz Brazilcev in uspešne ubranitve naslovov
Končali so se tudi turnirji v ženski odbojki, košarki, rokometu in moškemu golfu na trevi. V slednjem so lovoriko ubranili Nemci. Ti so v finalu z 2:1 premagali Nizozemsko. Bron je šel v roke Avstralcev, ki so v malem finalu premagali gostitelje Britance s 3:1.
Brazilske odbojkarice so v ponovitvi finala iz Pekinga spet ugnale Američanke. Tudi izid je bil enak, 3:1 v nizih. Tretje mesto je pripadlo Japonkam, ki so prišle do prve kolajne po letu 1984. Ugnale so Južno Korejo. Tudi v košarki so znova slavile ameriške igralke. Te so bile prepričljivo boljše od Francozinj, tretje pa so bile Avstralke. Tudi v rokometu ni bilo novih prvakinj, saj so Norvežanke ponovile uspeh izpred štirih let. Tokrat so v finalu s 26:23 (13:10) premagale Črnogorke, bron pa so osvojile Španke. Te so po dveh podaljških z 31:29 premagale južno Korejo.
Borilni športi: nepremagljivi Uzbekistanec
Kitajski boksar Zou Shiming je ponovil uspeh z domačih iger pred štirimi leti v Pekingu in ubranil naslov olimpijskega prvaka v kategoriji do 49 kilogramov (polmušja kategorija). Britanec Luke Campbell je osvojil zlato v kategoriji do 56 kilogramov (bantamska), v kategoriji do 64 kilogramov (polvelterska) je bil najuspešnejši Kubanec Roniel Iglesias, v kategoriji do 75 kilogramov (srednja) pa Japonec Rjota Murata. To je bila prva japonska kolajna v boksu po leta 1964. Ukrajinec Aleksander Usik je ugnal konkurenco v kategoriji do 91 kilogramov (težka).
Srbska taekwondoistka Milica Mandić je nova olimpijska prvakinja v kategoriji nad 67 kilogramov. V finalu je 20-letna srbska tekmovalka z 9:7 premagala Francozinjo Anne Caroline Graffe in Srbiji, tekmo si je ogledal tudi srbski premier Ivica Dačić, priborila tretjo medaljo v Londonu, prvo zlato. V moški kategoriji nad 80 kilogramov je zlato kolajnopo dodatni rundi osvojil Italijan Carlo Molfetta, ki je ugnal borca iz afriške države Gabon Anthonyja Obameja. Ta je Gabonu priboril prvo olimpijsko kolajno v zgodovini.
Moderni peteroboj: ob stoletnici zmaga Čeha
Moderni peteroboj letos praznuje že stoto obletnico obstoja na olimpijskih igrah. Športna panoga je sestavljena iz petih disciplin. Tekmovalci morajo v 24 urah preplavati 200 metrov v prostem slogu, stoje zadeti tarče z zračno pištolo, prekrižati sablje z vsemi nasprotniki v skupini, od dvanajst do petnajstkrat preskočiti ovire z naključno izbranim konjem in nazadnje preteči tri kilometre. Letos so prvič združili tek in streljanje 15 tarč v eno disciplino.
Še naprej nepremagljiva
Ruski ljubitelji športa so bili veseli tudi po mnogoboju v ritmični gimnastiki. Jevgenija Kanajevaje namreč postala prva telovadka, ki ji je uspelo ubraniti olimpijski naslov. Slavila je tudi na zadnjih treh svetovnih prvenstvih.
Američan David Boudia je zmagal v skokih v vodo z desetmetrskega stolpa.