Rdeča furija je do leta 2008 precej časa čakala na veliko lovoriko, čakanje dolgo 44 let pa je z zadetkom v finalu proti Nemčiji prekinil Fernando Torres. Nato je sledil še naslov svetovnih prvakov dve leti kasneje, Špancem pa je 2012 uspelo tudi ubraniti evropski naslov s prepričljivo zmago nad Italijo. Po mnenju mnogih je furija daleč od forme, ki jo je prikazala pred štirimi leti, vseeno pa bo nanjo treba resno računati v boju za najvišja mesta. Na Hrvaškem pričakujejo, da bodo Špancem že v skupini življenje zagrenili Ognjeni, tu sta še neugodni Turčija in Češka.
ŠPANIJA
- Uvrstitev na fifini lestvici: 6
- Dosedanje udeležbe na Euru: 9
- Največji uspehi: svetovni prvaki 2010, evropski prvaki 1964, 2008, 2012
- Trener: Vicente del Bosque
- Kapetan ekipe: Iker Casillas (Porto)
Kljub zmagoslavju v Avstriji/Švici in na Poljskem/Ukrajini Špance pred tokratnim EP spremlja kar nekaj skepticizma, tudi v domovini. Dvomi se pojavljajo predvsem ob omembi vezistov in napadalcev. Španija na trenutke težko dosega zadetke, Vicente Del Bosque pa je že večkrat kot 'lažno' devetko v napadu uporabljal Cesca Fàbregasa. V napadu bodo sicer zaigrali Álvaro Morata, Aritz Aduriz ali Nolito. Špancem v prid govorijo izkušnje, selektor pa je že dokazal, da lahko iz zbranih zvezdnikov potegne največ. To se v zadnjih letih ni zgodilo le na svetovnem prvenstvu v Braziliji.
SEZNAM:
- Vratarji: Iker Casillas (Porto), David De Gea (Manchester United), Sergio Rico (Sevilla)
- Branilci: Jordi Alba, Gerard Pique, Marc Bartra (vsi Barcelona), Sergio Ramos (Real Madrid), Cesar Azpilicueta (Chelsea), Juanfran (Atletico Madrid), Hector Bellerin (Arsenal)
- Vezisti: Sergio Busquets, Andres Iniesta (oba Barcelona), Bruno Soriano (Villarreal), David Silva (Manchester City), Mikel San Jose (Athletic Bilbao), Koke (Atletico Madrid), Cesc Fabregas (Chelsea), Thiago Alcantara (Bayern München)
- Napadalci: Pedro Rodriguez (Chelsea), Alvaro Morata (Juventus), Aritz Aduriz (Athletic Bilbao), Nolito (Celta Vigo), Lucas Vazquez (Real Madrid)
ZVEZDNIKI:
- Andrés Iniesta (Barcelona), vezist - 32 let, 108 nastopov, 13 golov
Tudi Iniesta, junak finala svetovnega prvenstva 2010, pri 32 letih ni isti igralec kot je bil pred štirimi leti, vendar je še vedno ključni mož tiki-taka igre, ki so jo v zadnjih letih gojili tudi v španski reprezentanci. V svoji karieri je osvojil 30 lovorik in se lahko tako pohvali z nazivom španskega nogometaša z največ naslovi.
- Sergio Ramos (Real Madrid) - 30 let, 132 nastopov, 10 golov
Ramos že vrsto let sodi med najboljše branilce na svetu, z Gerrardom Piquejem pa tvorita odličen reprezentančni par. Je izjemno nevaren ob prekinitvah, med strelce se je vpisal tudi v finalu lige prvakov, ko je premagal slovenskega vratarja pri madridskem Atleticu Jana Oblaka. Ramos je tako postal prvi branilec z dvema zadetkoma v finalih lige prvakov, prvega je prav tako dosegel proti mestnemu tekmecu leta 2014, ko je izsilil podaljšek.
- Cesc Fabregas (Chelsea) - 29 let, 105 nastopi, 15 golov
Pred štirimi leti mu je selektor namenil vlogo 'lažnega' napadalca, ki jo je odlično izkoristil. Na velikih tekmovanjih se je izkazal v ključnih trenutkih. Leta 2008 je tako z enajstmetrovko na poti do finala izločil Italijo, dve leti kasneje je bil asistent pri zadetku Inieste za naslov svetovnega prvaka, med podajalce se je vpisal tudi v finalu EP 2012.
ČEŠKA
- Uvrstitev na fifini lestvici: 29
- Dosedanje udeležbe na Euru: 8
- Največji uspehi: svetovni podprvaki 1934, 1962, evropski prvaki 1976 (kot Češkoslovaška), finalisti EP 1996, tretji na EP 1960, 1980, 2004
- Trener: Pavel Vrba
- Kapetan ekipe: Petr Čech (Arsenal)
Gre za organizirano in disciplinirano reprezentanco, ki zna v težave spraviti tudi na papirju močnejše reprezentance. Pavel Vrba se zanaša na sistem 4-2-3-1, od svoje ekipe pa zahteva napadalno igro, še zlasti po obeh bokih. V preteklosti se je Češka precej zanašala na igro veterana Tomaša Rosickyja, v njegovi odsotnosti pa je težko premagovala tekmece. Kljub temu so v kvalifikacijah izgubili le eno tekmo, ko vezist Arsenala ni igral.
SEZNAM:
- Vratarji: Petr Čech (Arsenal), Tomaš Vaclik (Basel), Tomaš Koubek (Sparta Praga)
- Branilci: Theodor Gebre Selassie (Werder Bremen), Pavel Kaderabek (Hoffenheim), David Limbersky (Viktoria Plzen), Marek Suchy (Basel), Michal Kadlec (Sparta Praga), Tomaš Sivok (Bursaspor), Roman Hubnik (Viktoria Plzen), Daniel Pudil (Sheffield Wednesday)
- Vezisti: Borek Dočkal (Sparta Praga), Jiri Skalak (Brighton), Vladimir Darida (Hertha Berlin), Daniel Kolar (Viktoria Plzen), Ladislav Krejči (Sparta Praga), Josef Šural (Sparta Praga), David Pavelka (Kasimpasa), Jaroslav Plašil (Bordeaux), Tomaš Rosicky (Arsenal)
- Napadalci: Milan Škoda (Slavia Praga), Tomas Necid (Bursaspor), David Lafata (Sparta Praga)
ZVEZDNIKI:
- Petr Čech (Arsenal), vratar - 34 let, 120 nastopov
Vratar londonskega Arsenala je pred kratkim dosegel rekord po številu nastopov v češki izbrani vrsti, ko je pri 119 nastopih dohitel člana 'srebrne' ekipe iz Eura 1996 Karla Poborskýja. Pred Eurom je nato vpisal še en nastop. Že 14 let je nesporni prvi čuvaj mreže pri Čehih, za sabo ima tudi zelo solidno sezono pri topničarjih. Kot vedno bo velika ovira za tekmečeve napadalce. Izkušnje so na njegovi strani, doslej se je udeležil SP 2006 ter EP 2004, 2008 in 2012.
- Tomaš Rosicky (Arsenal), vezist - 35 let, 102 nastop, 23 golov
S Čechom ga ne povezuje le igranje za Arsenal, tega je po končani sezoni zapustil, temveč tudi ljubezen do rock glasbe. Za razliko od Čecha, ki igra bobne, je Rosicky kitarist. V češki reprezentanci ima raje v rokah dirigentsko palico, njegova vloga pa je tako pomembna, da ga je Vrba v izbrano vrsto uvrstil kljub temu, da zaradi stalnih poškodb skoraj celotno sezono ni igral. Tudi nadimek Mali Mozart pove veliko o njegovi igri na sredini igrišča.
- Vladimír Darida (Hertha), vezist - 25 let, 34 nastopov, 1 gol
Uspeh Češke bo v veliki meri odvisen tudi od Daride. Član berlinske Herthe je neumoren delavec v vezni vrsti, v Bundesligi je na tekmo v povprečju pretekel več kot 12 kilometrov. Če bi svoji igri dodal še nekaj ofenzivnih kvalitet, bi lahko postal eden izmed zvezdnikov prvenstva. Marca so ga nekateri mediji povezovali z odhodom v madridski Real.
TURČIJA
- Uvrstitev na fifini lestvici: 13
- Dosedanje udeležbe na Euru: 3
- Največji uspehi: tretji na SP 2002, polfinale EP 2008
- Trener: Fatih Terim
- Kapetan ekipe: Arda Turan (Barcelona)
Turčija je imela na začetku kvalifikacij kar nekaj težav, vendar je izkušeni Fatih Terim vztrajal pri svojem načinu dela in sistemu 4-2-3-1. Prednost Turkov je predvsem pozicija ofenzivnih vezistov, kjer lahko igrajo Arda Turan, Hakan Calhanoglu, Oguzhan Ozyakup in Yunus Malli, težave pa bi se znale pokazati v obrambi, kjer selektor nima veliko opcij. Terim v zadnjo vrsto tako večkrat uvrsti tudi Mehmeta Topala, ki je sicer po osnovni 'izobrazbi' defenzivni vezist.
SEZNAM:
- Vratarji: Volkan Babacan (Medipol Basaksehir), Onur Recep Kivrak (Trabzonspor), Harun Tekin (Bursaspor)
- Branilci: Gokhan Gonul, Sener Ozbayrakli, Caner Erkin, Mehmet Topal (vsi Fenerbahce), Hakan Kadir Balta, Semih Kaya (oba Galatasaray), Ismail Koybasi (Besiktas), Ahmet Yilmaz Calik (Genclerbirligi)
- Vezisti: Selcuk Inan (Galatasaray), Emre Mor (Nordsjaelland), Ozan Tufan, Volkan Sen (oba Fenerbahce), Oguzhan Ozyakup, Olcay Sahan (oba Besiktas), Hakan Calhanoglu (Bayer Leverkusen), Nuri Sahin (Borussia Dortmund), Arda Turan (Barcelona), Yunus Malli (Mainz)
- Napadalci: Burak Yilmaz (Beijing Guoan), Cenk Tosun (Besiktas)
ZVEZDNIKI:
- Arda Turan (Barcelona), vezist - 29 let, 91 nastopov, 17 golov
Že dejstvo, da je Turan član Barcelone, govori o njegovi kakovosti in o tem, da gre za prvo ime turške izbrane vrste. Igralec, ki je zablestel že na evropskem prvenstvu 2008, v prvi polovici sezone ni igral zaradi embarga, ki ga je imel katalonski klub pri nakupu novih igralcev, tudi kasneje pa se ni ustalil v prvi enajsterici. V Franciji se bo znova želel dokazati in upravičiti 34 milijonov evrov, ki jih je Barca lani plačala madridskemu Atleticu za njegov prestop.
- Hakan Çalhanoğlu (Bayer Leverkusen), vezist - 22 let, 19 nastopov, 6 golov
Gre za izjemno nadarjenega nogometaša, ki je ob koncu sezone igral zelo dobro tudi v nemški Bundesligi. Je izjemno nevaren s prostih strelov. Rojen je bil v Nemčiji, kjer je tudi preigral vso dosedanjo kariero, bil je član Karlsruherja, Hamburga, Leverkusen pa je leta 2014 zanj že odštel 14,5 milijona evrov.
- Burak Yilmaz (Beijing Guoan), napadalec - 30 let, 44 nastopov, 20 golov
Yilmaz je bil že dvakrat najboljši strelec turškega prvenstva, zanimivo pa je, da bil član vseh štirih največjih turških klubov - Beşiktaş, Fenerbahçe, Trabzonspor in Galatasaray. Že vrsto let je prvi strelec reprezentance, od februarja pa si kruh služi v vedno močnejšem kitajskem prvenstvu. Klub iz Pekinga, Beijing Guoan, je zanj odštel 8 milijonov evrov. Na zadnji pripravljalni tekmi pred Eurom je odločil tekmo proti Sloveniji.
HRVAŠKA
- Uvrstitev na fifini lestvici: 23
- Dosedanje udeležbe na Euru: 4
- Največji uspehi: tretji na SP 1998
- Trener: Ante Čačić
- Kapetan ekipe: Darijo Srna (Šahtar Donjeck)
Ante Čačić je minulo leto nekoliko presenetljivo sedel na klop hrvaške izbrane vrste, kar precej ljubiteljev nogometa na Hrvaškem pa je bilo nezadovoljnih z izborom nekdanjega trenerja Maribora. Ta je po prevzemu funcije precej eksperimentiral, nekega sistema ni vzpostavil. Moč Hrvaške leži v vezni vrsti, kjer kraljujeta Luka Modrić in Ivan Rakitić. V napadu je še vedno prva opcija Mario Mandžukić, ki pa je dosegel le enega izmed 20 zadetkov Hrvaške v kvalifikacijah. V obrambi bo zaradi spora z novim selektorjem manjkal član Liverpoola Dejan Lovren, Čačić pa se je pred prvenstvom odpovedal tudi izjemno nadarjenemu Alenu Haliloviću. Slektorju predvsem Dalmatinci očitajo, da kot nekdanji trener Dinama prefirira nogometaše zagrebškega kluba. Ognjeni so si za pripravo na EP izbrali tekmi z Moldavijo in San Marinom, slednjega so premagali z rekordnih 10:0, ter si tako dvignili samozavest. Javnost na Hrvaškem kot vselej veliko pričakuje od svojih junakov, med tihe favorite pa jih uvršča tudi lepo število strokovnjakov.
SEZNAM:
- Vratarji: Danijel Subašić (Monaco), Lovre Kalinić (Hajduk Split), Ivan Vargić (Rijeka)
- Branilci: Darijo Srna (Šahtar Donjeck), Vedran Ćorluka (Lokomotiv Moskva), Domagoj Vida (Dinamo Kijev), Ivan Strinić (Napoli), Gordon Schildenfeld (Dinamo Zagreb), Šime Vrsaljko (Sassuolo), Tin Jedvaj (Bayer Leverkusen)
- Vezisti: Luka Modrić (Real Madrid), Ivan Rakitić (Barcelona), Ivan Perišić (Inter Milano), Mateo Kovačić (Real Madrid), Milan Badelj (Fiorentina), Marcelo Brozović (Inter Milano), Marko Rog (Dinamo Zagreb), Ante Čorić (Dinamo Zagreb)
- Napadalci: Mario Mandžukić (Juventus), Nikola Kalinić (Fiorentina), Andrej Kramarić (Hoffenheim), Marko Pjaca (Dinamo Zagreb), Duje Ćop (Malaga)
ZVEZDNIKI:
- Luka Modrić (Real Madrid), vezist - 30 let, 90 nastopov, 10 golov
Modrić se je hrvaški izbrani vrsti zaradi finala lige prvakov priključil nekoliko kasneje, brez njega pa si večina strokovnjakov težko predstavlja igro Hrvatov. Njegova kakovost je nesporna, zagotovo sodi med najboljše veziste v Evropi. V reprezentanci morda malce pogreša nekoliko več svobode v svoji igri.
- Ivan Rakitić (Barcelona), vezist - 28 let, 76 nastopov, 11 golov
Poleg Modrića nepogrešljiv član vezne vrste, je izjemno cenjen tudi pri Barceloni. Rojen je v Švici, odlično govori pet jezikov. Od leta 2007 je član hrvaške reprezentance, za sabo pa ima tako že kar nekaj velikih telmovanj. Z Modrićem lahko predstavljata resno grožnjo za prav vsakega tekmeca.
- Darijo Srna (Šahtar), branilec - 34 let, 130 nastopov, 22 golov
Legenda hrvaškega nogometa in ukrajinskega Šahtarja, za slednjega nastopa že od leta 2003. Pri 34 letih morda ni več toliko hiter kot nekoč, še vedno pa je nezamenljiv na desnem boku obrambe. V njegov prid govori obilica izkušenj. Je rekorder po številu nastopov za Hrvaško, prišel je že do številke 130.