Šport
25225 ogledov

Imane Khelif ima dovolj, to je njeno zadnje opozorilo

Imane Khelif Profimedia
Olimpijski prvakinji v boksu Imane Khelif je dokončno prekipelo, tako je zagrozila svojim kritikom.

Imane Khelif, alžirska boksarka, ki je na olimpijskih igrah v Parizu, kjer se je srečevala s številnimi obtožbami na račun svojega spola, osvojila zlato medaljo v kategoriji do 66 kilogramov, je svojim kritikom in nasprotnikom poslala zadnje opozorilo.

Petindvajsetletnica ima očitno dovolj natolcevanj in javnih razprav na temo njenega kromosomskega stanja ali testosteronskih vrednosti, zato vsem, ki bi v prihodnosti kakorkoli štirili neresnice ali izražali dvome v njen biološki spol, grozi s pravnimi posledicami.

Njena 'grožnja' se nanaša tako na anonimne komentatorje kot na spletne vplivneže in znane osebnosti. Izvzeti niso niti politični veljaki, znani avtorji in tehnološki vizionarji. Khelifova je bila že v času olimpijskih iger tarča ševilnih zlorab, zaradi česar so njeni odvetniki sprožil sodne postopke na sodišču v Parizu, v kateri so bili poimensko izpostavljeni tudi slovita avtorica knjig o Harryju Potterju J.K. Rowling ter izvršni direktor Tesle in ustanovitelj SpaceXa Elon Musk.

Khelifova je bila najboljša boksarka na olimpijskih igrah v kategoriji do 66 kilogramov, a so njene uspehe že v uvodnem delu turnirja zasenčila namigovanja, da naj bi bila v resnici biološki moški. Temu kljub nasprotovanju športnice, ki vztraja, da se je rodila kot ženska, pritrjuje tudi nedavno objavljeno zdravniško poročilo.

Obtožbe na račun Khelifove so se močno okrepile po predaji italijanske nasprotnice Angele Carini. Ta je od dvoboja protestno odstopila po samo 46 sekundah. Po porazu se ni želela rokovati s tekmico, svoja dejanja pa je kasneje obžalovala.

Razplet njunega dvoboja je sprožil pravcato gonjo proti Khelifovi, ki traja še danes. Oteževalno okoliščino za Alžirko je predstavljal tudi predhodni suspenz Mednarodne boksarske zveze (Iba), ki ji je zaradi kromosomskih nepravilnosti prepovedala nastop na svetovnem prvenstvu leta 2023.

Imane Khelif | Avtor: Profimedia Profimedia

Boksarka kljub temu ni obupala nad svojim sanjami in si izborila nastop na olilimpijskih igrah, kjer je bila vseskozi deležna glasne podpore tako olimpijskega komiteja kot tudi predsednika Thomasa Bacha. Nad tega so se po objavi že omenjenega zdravniškega poročila zgrnile zahteve po javnem opravičilu boksarski javnosti in udeleženkam ženskega olimpijskega turnirja.

"Povsem upravičeno sem nastopila na tem tekmovanju, ker sem ženska. Rodila sem se kot ženska, živim kot ženska in tekmujem med ženskami," je po olimpijskem slavju dejela Khelifova. 25-letnica se je v teh dneh v katarski prestolnici udeležila Doha Foruma, kjer je morala spet odgovarjati na vprašanju o spolu.

"Najpomembneje je, da je moja vest čista in da moja država ve, kdo sem. Danes sem še bolj samozavestna in moja volja je še močnejša, pred seboj pa imam tudi kopico ciljev. Prepričana sem, da bom tudi v prihodnje deležna kritik, toda zakon je jasen, in vsakdo bo pravno odgovoren za svoje besede," je zagrozila.

Dotaknila se je tudi vpliva družbenih omrežij. Po eni strani so ji zapisi povzročili hude čustvene bolečine, po drugi so jo vzpodbudili h kariernemu uspehu. "Družbena omrežja so dvorezen meč. Lahko so zelo pozitivna, lahko pa povzročijo tudi veliko gorja. Deležna sem bila sovraštva in zlorabe, a to me je prignalo do tega, da sem osvojila medaljo," je poudarila Alžirka.

Imane Khelif | Avtor: Profimedia Profimedia

Komentarjev 21
  • Idioti 17:19 14.december 2024.

    Hja a morate prej prekontrolirati napisano , da komentarji pridejo gor z zamikom ?

  • Idioti 17:17 14.december 2024.

    Zgleda , da je prepovedana edina Slovenska beseda za Gaye .P-E-D-E-R-

  • Idioti 17:13 14.december 2024.

    Zakaj je dovoljena beseda GAY , ki je tujka in ne lepa slovenska beseda .EDER , .EDRI , .EDERAST .