Francoski kolesar Romain Bardet (Team DSM–Firmenich PostNL) bo sredi prihodnjega leta končal kariero profesionalnega športnika, kar je napovedal že pred časom. K njegovi odločitvi so pripomogle tudi trenutne razmere v svetovnem kolesastvu, saj Francoz ni zadovljen s smerjo, v katero se premika njegov šport.
Še zlasti problematična je po njegovem naraščajoča uporaba ogljikovega monoksida, s pomočjo katerega kolesarji optimizirajo višinske priprave in izboljšajo svojo učinkovitost.
Nedavne znanstvene študije kažejo na to, da ima vdihavanje manjših količin strupenega plina lahko pozitiven učinek na aerobne kapacitete (VO2 max) in pomaga pri prenosu kisika iz pljuč v mišice, česar naj bi se med drugimi posluževale ekipe UAE Team Emirates, Visma-Lease A Bike in Israel - Premier Tech.
"Če sem iskren, sem o tem slišal iz medijev. Danes je vse mogoče. V kolesarstvu se dela ogromno raziskav za optimizacijo, zato me ne preseneča, da se nekateri raziskovalci, ekipe in pa drugi, ki so tako ali drugače povezani s kolesarstvom, ozirajo po drugih rešitvah. Vedno bo prisotna želja po iskanju prednosti pred konkurenti," je v intervjuju za Eurosport povedal Bardet.
Na vprašanje, ali meni, da bi bilo potrebno uporabo ogljikovega monoksida v tovrstne namene prepovedati, je Francoz odvrnil: "To je stvar vsakega posameznika, da se odloči, kaj je v absolutnem zasledovanju končnega rezultata še etično in pošteno v razmerju do njegovih oziroma njenih vrednot. Podobno je s ketoni in drugimi rečmi, ki so stvar intepretacije. Ker pravila niso jasno odločena in ker je kolesarstvo nadvse tekmovalen šport, kjer šteje samo zmaga, nas morebitna odstopanja ne smejo presenetiti."
Po mnenju Bardeta je lahko prav uporaba ogljikovega monoksida ključno pripomogla k vzponu kolesarjev, za katere še do nedavnega nismo slišali. "Postopki so dobro dokumentirani, zdaj pa je na oblasteh, da se odločijo, ali bodo to prepovedali. V tako konkurenčnem okolju, kjer je na kocki veliko denarja, bi bilo nesmiselno verjeti, da bosta dobra volja in etika kolesarjev zagotovili zdravo regulacijo. To je popolnoma iluzorno."
V nadaljevanju intervjuja se je dotaknil tudi slovenskega kolesarskega fenomena, o katerem je govoril le z izbranimi besedami. "On je preprosto v drugi ligi kot ostali. Pogačarjevo superiornost bi težko opisali z besedami. Ne trudim se z iskanjem razlage. Kot sodobniki in pripadniki kolesarske skupnosti sploh nimamo občutka, da smo njegovi tekmeci. Bil sem priča pospeškom Chris Frooma, a niso bili tako impresivni," je sklenil Francoz.