Šport > Kolesarstvo
810 ogledov

Takšen pekel jutri čaka Pogačarja

Tadej Pogačar Profimedia
Pogačarjev naslednji izziv se z razlogom imenuje "severni pekel".

Prvi kolesar sveta Tadej Pogačar (UAE Team Emirates-XRG) bo prvič v članski karieri nastopil na dirki Pariz-Roubaix, eni največjih in najbolj zahtevnih enodnevnih preizkušenj na svetu. Na nedeljsko dirko se bo podal s popotnico druge osvojene dirke po Flandriji, severni pekel Roubaixa pa zanj predstavlja povsem drugačen izziv.

Najboljši kolesar na svetu se je vrsto let poigraval z željo po dirkanju na tlakovanih odsekih na trasi med Compiegnom in Roubaixom, konec marca pa je predvsem zaradi tveganja pred julijsko dirko po Franciji razdelil kolesarsko javnost, ko je napovedal prvi članski nastop na Pariz-Roubaixu in lov na enega izmed še dveh preostalih kolesarskih spomenikov, ki mu manjkata v zbirki zmag.

Tadej Pogačar | Avtor: Profimedia Profimedia

Pogačar je namreč slavil na treh različnih spomenikih, dvakrat po Flandriji in Liege-Bastogne-Liegeu ter štirikrat zapovrstjo po Lombardiji. Prvi spomenik sezone Milano-Sanremo pa se mu kljub številnim poizkusom izmika že nekaj let. V mavričastem dresu svetovnega prvaka pa se bo zdaj podal še na Pariz-Roubaix.

V nedeljo mu bo ob boku stala tudi zelo močna ekipa, saj ga bosta spremljala tudi Nemec Nils Politt, drugi leta 2019, in Belgijec Florian Vermeersch, drugi dve leti pozneje. V močni zasedbi ekipe iz Emiratov bodo še Belgijec Tim Wellens, Danec Mikkel Bjerg, Portugalec Antonio Morgado in Kolumbijec Juan Sebastian Molano, vsi pravi specialisti za enodnevne klasike.

Gre za močno ekipo, ki ima izkušnje na tlakovanih odsekih severne Francije. Te ima tudi Pogačar, ki je leta 2022 v peti etapi dirke po Franciji, a na skoraj 100 km krajši trasi, z napadi povsem razbil glavnino ter bil eden najbolj suverenih kolesarjev na tlakovanih granitnih kockah, zaščitnem znaku "severnega pekla".

Trasa Pariz-Roubaix | Avtor: Cyclingstage Cyclingstage

Na 122. izvedbi te legendarne dirke čaka Pogačarja in druščino skupno 259,2 km trase med Compiegnom in slovitim velodromom v Roubaixu, tekom katere se bodo morali spopasti s kar 30 tlakovanimi sektorji v skupni dolžini 55,3 km, vsi pa se zgostijo znotraj zadnjih 165 kilometrov. Grobe in neizprosne granitne kocke so označene po zahtevnosti, med najtežje s petimi zvezdicami pa sodijo predvsem arenberški jarek, Mons-en-Pévèle ter Carrefour de l'Arbre. Še šest sektorjev je ocenjenih s štirimi zvezdicami, 14 s tremi, šest z dvema ter dva z eno zvezdico.

Prvi tlakovani odsek kolesarje pričaka šele po skorajda 100 kilometrih kolesarjenja skozi polja severne Francije, ko se bodo morali spopasti z 2,2 km dolgim sektorjem Troisvilles à Inchy, označenim s tremi zvezdicami. Kot vsako leto, so tudi letos organizatorji nekoliko spremenili traso začetnih tlakovanih odsekov. Vračajo se odseki Saint-Python, Famars in od Vercain-Maugréa do Quérénainga, medtem ko se bodo sektorja od Quérénainga do Artresa letos lotili z nasprotne strani.

Slovita pot skozi Arenberški gozd bo na sporedu 95,3 km pred ciljem, sam vstop v ta sektor pa je doživel največjo spremembo v primerjavi z lanskim letom. Organizatorji namreč iščejo načine, kako upočasniti kolesarje, preden se lotijo najbolj brutalnega dela dirke.

Vstop v Areneberški gozd | Avtor: Cyclingstage Cyclingstage

Z Arenberškim gozdom se tudi akcija resnično začne, saj se 2284 metrov dolg odsek skozi gozd v prvi polovici ves čas rahlo spušča, hitrosti na nepredvidljivih granitnih kockah pa so izjemno visoke. Tu bo igralo ključno vlogo pozicioniranje v glavnini, saj lahko kolesarji zaradi incidentov pred sabo močno zaostanejo, ali so celo del pričakovanih številnih padcev.

Po izhodu iz gozda kolesarje čaka še 95 kilometrov preizkušnje in 18 tlakovanih odsekov. Pomemben bo že odsek Wandignies-Hamage, preden kolesarje pričaka naslednji odsek s petimi zvezdicami, Mons-en-Pévèle. 2985 metrov dolg odsek se lahko pohvali z granitnimi kockami v katastrofalnem stanju, kar še doda razburljivosti sektorja.

Mons-en-Pévèle | Avtor: Cyclingstage Cyclingstage

Sledi še enajst tlakovanih odsekov. Tekom naslednjih 30 kilometrov kolesarji prečkajo Mérignies à Avelin (700 m), Pont-Thibault à Ennevelin (1.400 m), Templeuve-L’Epinette (200 m), Templeuve-Moulin-de-Vertain (500 m), Cysoing à Bourghelles (1.300 m), Bourghelles à Wannehain (1.100 m), in Camphin-en-Pévèle (1.800 m).

16,5 kilometrov pred ciljem pa se pojavi zloglasni 2.086 metrov dolgi odsek Carrefour de l’Arbre, ki slovi po svojih zahtevnih zavojih ter po tem, da se zadnjih 900 metrov po zapletenem levem zavoju ves čas rahlo vzpenja. Carrefour de l’Arbre predstavlja zadnjo pravo priložnost za napad na tlakovanih odsekih, saj so zadnji trije sektorji precej enostavni.

Carrefour de l’Arbre | Avtor: Cyclingstage Cyclingstage

Gruson in Willems à Hem sta praktično zadnja dva prava odseka, medtem ko je tisti v Roubaixu tam predvsem zaradi šova. Tlakovci so lepo zglajeni in ne predstavljajo več nobene težave, medtem ko se kolesarji približujejo slovitemu velodromu, na katerem morajo odvoziti še krog in pol, preden lahko zmagoslavno dvignejo roke v zrak.

Na zadnjih treh izvedbah dirke je to uspelo Nizozemcem, leta 2022 Dylanu van Baarleju, zadnji dve izdaji dirke pa sta pripadli Mathieu van der Poelu (Alpecin Deceuninck), ki bo na trasi brez klancev tudi letos prvi favorit za zmago. A na stavnicah mu po nedeljski zmagi že tesno sledi Pogačar, ki se znajde na vseh terenih. Van der Poel bi se v primeru zmage izenačil z Octavom Lapizeom (1909-1911) in Francescom Moserjem (1978-1980), edinima kolesarjem, ki jima je uspelo dobiti severni pekel tri leta zapored. Rekorderja po številu zmag sta sicer Belgijca Roger de Vlaeminck in Tom Boonen, ki sta Pariz-Roubaix osvojila štirikrat.

Pogačar ima ob svojem imenu osem zmag na spomenikih, s čimer je na šestem mestu večne lestvice pri komaj 26 letih. To mesto si deli z Belgijcem Rikom Van Looyem. Z devetimi so pred njim Irec Sean Kelly ter Italijana Costante Girardengo in Fausto Coppi. Van der Poel bi se z osmo zmago lahko izenačil s Pogačarjem in Van Looyem že po Roubaixu. Na vrhu večne lestvice sta sicer Belgijca Eddy Merckx z 19 in De Vlaeminck z 11 zmagami, medtem ko nihče od še dejavnih kolesarjev z izjemo Pogačarja in Van der Poela nima več kot dveh zmag na spomenikih.

Tadej Pogačar in Mathieu van der Poel | Avtor: Profimedia Profimedia

Slovenski as bi lahko z nedeljsko zmago postal eden od 12 kolesarjev z dvojčkom Flandrija-Roubaix v isti sezoni. Nazadnje je to lani uspelo Van der Poelu. V karieri slovitega dvojčka ni dosegel niti Merckx, ki pa je edini kolesar v zgodovini, ki je v eni sezoni osvojil tri spomenike, sicer kar štirikrat. Ob Merckxu je le še Francoz Louison Bobet v karieri osvojil tako Tour kot Flandrijo in Roubaix. Pogačar bi tako lahko postal šele tretji kolesar v zgodovini s tem dosežkom.

Med ostalimi kandidati za visoka mesta bo predvsem Danec Mads Pedersen (Lidl-Trek), ki je v sprintu za drugo mesto po Flandriji ugnal tudi Van der Poela in zabeležil svojo najboljšo uvrstitev na spomenikih. Nevarna bosta tudi Italijan Filippo Ganna (Ineos Grenadiers) in Belgijec Wout Van Aert (Visma-Lease a Bike), ki v pravem času prihaja v formo in je v Flandriji za las ostal brez stopničk.

Za zmago in osvojitev pokala v obliki granitne kocke ter železne ploščice s svojim imenom v skupnih tuših v garderobi 89 let starega velodroma se morajo kolesarji izkazati predvsem s svojim pozicioniranjem znotraj glavnine, obvladovanjem kolesa, močjo in taktičnimi odločitvami. Seveda pa je potrebno tudi ogromno sreče, saj so mehanične težave stalna spremljevalka dirke po granitnih kockah.

Na kanček sreče bodo tako upali tudi Wellens, Florian Vermeersch, Politt (vsi UAE Team Emirates-XRG), Jasper Stuyven, Jonathan Milan (oba Lidl-Trek), Jasper Philipsen (Alpecin Deceuninck), Stefan Küng (Groupama FDJ), Iván García Cortina (Movistar), Joshua Tarling (Ineos Grenadiers) in Van Baarle (Visma-Lease a Bike), ki prav tako veljajo za ene glavnih favoritov preizkušnje.

Matej Mohorič | Avtor: Profimedia Profimedia

Od Slovencev bo nastopil tudi Matej Mohorič (Bahrain-Victorious), ki je v nedeljo zasedel 21. mesto in storil korak naprej v lovljenju forme pred svojo najljubšo dirko. Mohorič je bil februarja drugi na dirki po Provansi, nato pa se je mesec dni boril z boleznijo.

Preizkušnja se bo začela ob 11.25 v Compiegnu in končala po 30 tlakovanih odsekih ter skupno 259,2 km na slovitem velodromu v Roubaixu. Vremenska napoved predvideva suho in posledično prašno preizkušnjo z nekaj manj kot 20 stopinjami Celzija, a obilico vetra.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.

Sorodne novice