Papež Frančišek je v ponedeljek v Vatikanu sprejel zvezdnike severnoameriške košarkarske lige NBA, ki so aktivno vključeni v boj proti rasizmu in krivicam v družbi, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina. Košarkarji so mu podarili drese in žogo.
V knjižnici Apostolske palače so se s papežem srečali Anthony Tolliver (Memphis Grizzlies), Jonathan Isaac, Marco Belinelli (oba San Antonio Spurs) ter Sterling Brown in Kyle Korver (oba Milwaukee Bucks).
"Zelo smo počaščeni, da smo dobili priložnost priti v Vatikan in deliti naše izkušnje s papežem Frančiškom," je po srečanju Korverja povzelo združenje igralcev.
Prav njegova ekipa Milwaukke Bucks se je v boju proti rasizmu morda najbolj izpostavila. Moštvo iz Wisconsina se je avgusta odločilo, da ne bo igralo tekme proti Orlandu kot znak podpore Jacobu Blaku, 29-letnemu Afroameričanu, ki ga je policija hudo ranila v Kenoshi v isti zvezni državi.
"Dream team je prišel prek oceana, da bi skupaj s papežem Frančiškom rekel ne rasizmu," pa je o srečanju poročala agencija Vatican News in ga opisala kot zelo neobičajno srečanje zelo različnih svetov. Obenem agencija poroča, da so si srečanje s papežem želeli košarkarji.
Morda tudi zato, ker je prav papež, po rodu iz Argentine, med zelo zavzetimi v boju proti rasizmu v številnih svojih govorih, na sprejemih in pismih. Tudi v svoji najnovejši knjigi, ki bo izšla decembra, je pozdravil "zdravo ogorčenje" milijonov protestnikov, ki so se spomladi zbrali na demonstracijah po uboju Georgea Floyda 25. maja letos v Minnesoti, kjer ga je s kolenom zadušil policist.
Grazie @NBPA per il costante supporto pic.twitter.com/xUnC5lrHAV
— Marco Belinelli (@marcobelinelli) November 23, 2020
Papež pa v knjigi nasprotuje rušenju spomenikov tistih oseb, ki so bile povezane z rasizmom in drugimi oblikami nasilja, saj je to označil kot "čiščenje zgodovine". "Sramota naše preteklosti je tudi del tega, kar smo danes. Spominjam se te zgodovine, a ne zato, da bi povzdigoval nekdanje zatiralce, ampak zatirane," je še dejal.
Na srečanju s košarkarji se je papež pozanimal predvsem o gibanju Black Lives Matter, ki so ga košarkarji podprli v končnici letošnjega tekmovanja v mehurčku v Orlandu. Namesto svojih imen so imeli košarkarji na dresih izpisana sporočila socialne pravičnosti in, kot pravijo, nameravajo to početi tudi v prihodnje.
black matter je teroristična skupina pod pokroviteljstvom soroša, prav tako pa je pod pokroviteljstvom soroša tudi papež frančišek ;)