Šport > Moto športi

Ste izvedeli kaj koristnega, novega, zanimivega… Kliknite tukaj in Žurnal24 izberite za svoj prednostni vir novic na Googlu.

Cenejša F1, več novih moštev

Žurnal24 main
Če Fia za formulo 1 res uvede zgornjo omejitev proračuna, bo to odprlo možnost vstopa v tekmovanje več manjšim moštvom. Že leta 2010 si udeležbe želijo USF1, Lola, Prodrive in iSport.
 
 

Velikim ekipam formule 1 želimo dokazati, da mečejo denar skozi okno, saj se lahko uspe z mnogo nižjimi stroški.

Paul Jackson, iSport

 
Drastično znižanje stroškov in predvidena uvedna tako imenovanega 'budget capa' (omejitev proračuna na 33 milijonov evrov na sezono) odpira možnost, da v formulo 1 vstopi več novih ekip. To je te dni ena najbolj vročih tem v svetu avtomotošporta, saj si po nekaterih trditvah licenco za nastopanje v najelitnejšem dirkaškem tekmovanju želi kar sedem moštev. Zdajšnje ekipe so do predloga budget capa v višini 33 milijonov evrov zadržane. Zasebne ekipe ( Williams , Red Bull , Brawn , Toro Rosso in Force India ), ki bi ga rade upoštevale, menijo, da je za sezono 2010 izvedljiva omejitev proračuna kvečjemu 60 milijonov evrov. Tovarniškim ekipam ( Ferrari , McLaren Mercedes , BMW Sauber , Toyota in Renault ), ki ga najverjetneje ne bi upoštevale, pa se sistem ne zdi najbolj pravičen. Omejitev bi bila namreč prostovoljna, a tisti, ki bi jo upoštevali, bi imeli več tehnične svobode oziroma privilegijev pri izdelavi dirkalnikov. Večina ekip pa si prizadeva, da v omejitev proračuna ne bi bile vključene plače dirkačev. Tej zahtevi bo Mednarodna avtomobilistična zveza ( Fia ) najbrž ugodila.

 
 

Če bo Fia res uveljavila omejitev proračuna na 33 milijonov evrov, bomo resno razmislili, da bi razvili dirkalnik za formulo 1.

Martin Birrane, Lola

 
Štiri moštva si vstopa v formulo 1 želijo že prihodnjo sezono. Poleg ameriške USF1 (oziroma USGPE), ki je svoje načrte obelodanila že februarja , so v zadnjih dneh željo po sodelovanju objavili še Lola , Prodrive in iSport . Slednji so moštvo iz prvenstva GP2, za katero je lani dirkal Bruno Senna , predlani pa Timo Glock . Prodrive je podjetje Dava Richardsa (v lasti ima Aston Martina), ki si vstopa v formulo 1 želi že nekaj let. Lola pa je že stari znanec v dirkaškem svetu. Neuspešno so se v formulo 1 želeli vrniti leta 1997 (bili so prepočasni, da bi se sploh kvalifikacirali za prvo dirko; po drugi so obupali), odtlej pa je angleško podjetje izdelovalo šasije za več nižjih serij. Pravzaprav je bila Lola najboljša v svojem prvem poskusu, torej leta 1962, ko so bili z 19 točkami četrta ekipa prvenstva. Novih moštev si poleg gledalcev še posebej želi Fia, saj bi s tem tovarniške ekipe izgubile na moči (Fia si pač želi imeti zadnjo besedo pri odločanju). Predvideva se, da bo Fia do konca maja objavila razpis za udeležbo 13 ekip v sezoni 2010.
Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.