Svet
104 ogledov

Dve tretjini Hrvatov reklo "ne" istospolnim porokam

referendum o zakonski zvezi Hrvaška
1/5
Pixsell/Sanjin Strukić
Na Hrvaškem je potekal referendum, na katerem se je odločalo, ali bodo v ustavo vnesli določilo, da je zakonska zveza skupnost moškega in ženske. Volilci so pričakovano podprli ustavno spremembo, rezultat referenduma pa je obvezujoč ne glede na volilno udeležbo.

Hrvaški volilci so na današnjem referendumu po preštetju glasov na 30 odstotkih volišč s 64,58-odstotka odločili, da bodo v ustavo vnesli določilo, da je zakonska zveza skupnost moškega in ženske. Tako kažejo prvi neuradni izidi, ki jih je ob 20. uri objavila hrvaška volilna komisija. Referendum je sicer zaznamovala nizka udeležba.

Gre za prvi referendum, ki so ga razpisali na podlagi zbranih podpisov državljanov in tretji sploh v neodvisni Hrvaški, pokazal pa je globoke delitve v hrvaški družbi. Tudi danes so Katoliška cerkev in opozicijska HDZ podpirali ustavno spremembo, levosredinska vladna koalicija in predsednik države Ivo Josipović ter številne civilnodružbene organizacije za človekove pravice pa so temu nasprotovali.

Nizka udeležba

Predsednik vlade in SDP Zoran Milanović je danes na volišču nasprotoval pobudi ter je dejal, da bo vlada "naslednji teden ali teden po tem" sprožila postopek za sprejem zakona o registriranem partnerstvu, s katerim namerava urediti materialne pravice istospolnih parov.

Današnja udeležba je bila najnižja od treh dosedanjih referendumov na Hrvaškem in nižja kot na večini volitev. Slabši odziv je bil zgolj na pomladanskih volitvah za evropski parlament. Do 16. ure je glasovala dobra četrtina vseh volilcev.

Referendum veljaven

Razpis referenduma je spomladi zahtevala državljanska pobuda V imenu družine, ki nasprotuje istospolnim porokam, potem ko je ob podpori Katoliške cerkve in opozicijskih strank zbrala več kot 740. tisoč podpisov za referendum. V ustavi zdaj zakonska zveza ni definirana, je pa v družinskem zakoniku.

Izid referenduma je obvezujoč ne glede na število volilcev, saj hrvaški zakoni ne predpisujejo najmanjše udeležbe, ki je potrebna za to, da je referendum veljaven. Pred referendumom, na katerem so januarja lani potrdili članstvo Hrvaške v Evropski uniji, so v saboru spremenili referendumsko zakonodajo in umaknili določilo, po katerem je bil referendum veljaven, če na volišče pride najmanj 50-odstotkov vseh volilcev.

Globok razkol v hrvaški družbi

Referendum poteka v znamenju bojkota medijev državljanske pobude V imenu družine, ki ni želela izdati akreditacij novinarjem nekaterih hrvaških medijev za spremljanje referendumskih izidov v prostorih pobude, kot je to običajno. Kolegi iz drugih medijev so pokazali solidarnost; med drugim bodo bojkotirali tudi večerno novinarsko konferenco, ki jo je pobuda sklicala danes popoldne.

Čeprav je referendumsko vprašanje v preteklih tednih dodatno poglobilo razlike med državljani, ki se občutno razhajajo pri ideološko obarvanih družbenih temah, je nizka udeležba pokazala, da ga večina prebivalcev ni prepoznala kot pomembno vprašanje.

Kmalu tudi o cirilici v Vukovarju?

Predsednik državne volilne komisije Branko Hrvatin je danes dejal, da kljub prijavam o nepravilnostih na voliščih, zakonitost referenduma ni vprašljiva. Med drugim je policija nekajkrat posredovala, ker je Štab za obrambo Vukovarja preblizu volišč zbiral podpise za sklic referenduma proti uporabi cirilice v Vukovarju.

Če bodo do polnočni nabrali najmanj deset odstotkov podpisov vseh volivcev, se hrvaškim državljanom obeta novi referendum.

Komentarjev 14
  • Ronald Reagan 13:07 02.december 2013.

    Bravo bratje Hrvati...

  • Ferluci 09:50 02.december 2013.

    Pametno so se odločili. Čestitke!

  • Ferluci 09:48 02.december 2013.

    ?