Zaradi suma kršenja protimonopolne zakonodaje se je v priporu znašel nekdanji visoki uradnik organizacije olimpijskih iger 2020 v Tokiu, 55-letni Yasuo Mori. Tožilstvo je poleg njega izdalo nalog za pripor še za tri podjetnike, ki so sodelovali z organizatorji iger. Te so bile zaradi pandemije covida-19 izvedene predlani.
Japonski mediji so objavili slike priprtja in policijske preiskave na domu Morija, ki je vodil organizacijo testnih tekmovanj za OI.
Lokalni mediji so poročali, da so osumljeni delovali usklajeno, da bi v nasprotju z zakoni in javnim interesom omejili možnost dostopa drugim ponudnikom pri organizaciji tekmovanj med februarjem in julijem 2018, katerih skupna vrednost je ocenjena na okrog 300 milijonov evrov.
Koji Henmi, uradnik pri marketinškem velikanu Dentsu, je že napovedal polno sodelovanje s tožilstvom, "saj obtožbe jemlje zelo resno", organizacija pa je sprožila tudi lastno notranjo preiskavo. Nalog za pripor so izdali tudi proti Masahiku Fujinu iz televizijske produkcije Fuji Creative Corp ter Yoshijiju Kamati, vodji dogodkov pri Cerespu.
Japonska televizija NHK je poročala, da korupcijski škandal meče tudi senco na kandidaturo Sappora za zimske OI 2030.
Že junija 2019 je odstopil predsednik olimpijskega odbora iger in vodja marketinga pri Mednarodnem olimpijskem komiteju Tsunekazu Takeda. Proti Takedi so postopke sprožili v Franciji, ki je preiskala njegovo vpletenost v finančne tokove iz leta 2013 in podkupninami za pridobitev organizacije OI v Tokiu.
Konec novembra lani je tožilstvo v japonski prestolnici izvedlo preiskavo v marketinški agenciji Hakuhodo, saj agencijo in organizatorje iger sumi ilegalnih dogovarjanj v zvezi s pogodbami za testna tekmovanja za OI.
Nekaj dni prej so preiskavo opravili že v agenciji Dentsu, ki je imela ekskluzivne pravice za trženje iger. Haruyuki Takahashi, nekdanji sodelavec v tem podjetju, ki je bil tudi član predsedstva organizacijskega odbora iger, je moral v pripor že sredi lanskega oktobra.
Tožilstvo v Tokiu namreč že dalj časa preiskuje vrsto podjetij, ki so sodelovala z igrami. Po poročanju japonskih medijev je bilo leta 2018 prirejenih več kot dva ducata javnih razpisov za izvedbo 56 testnih tekmovanj pred igrami v Tokiu. V aferi naj bi člani organizacijskega odbora ne glede na razpise neposredno sodelovali s podjetji, tako da so bili razpisi brezpredmetni.
Takahashi je osumljen več primerov jemanja podkupnine v skupni višini 1,34 milijona evrov, med drugim od uradnega opremljevalca. Poleg njega so japonski organi pregona lanskega oktobra aretirali še tri ljudi, domnevno vpletene v afero.