Šport
31 ogledov

Rudolf, Bratkičeva in Mišmaševa izpadli v kvalifikacijah

krevs rudolf Saša Despot
Žan Rudolf (Mass) je prvi tekmovalni dan 32. atletskega evropskega dvoranskega prvenstva, ki bo v švedskem Göteborgu poteklo do 3. marca, izpadel v prvem krogu teka na 800 m. Slovenski rekorder je z 1:51,06 dosegel 14. izid. Po večernih kvalifikacijah sta nastopa končali tudi Maja Bratkič (Gorica) v troskoku in Maruša Mišmaš (Mass) na 1500 m.

Maja Bratkič je bila kvalifikacije troskoka končala na 19., zadnjem mestu (12,99), Maruša Mišmaš pa je bila 20., prav tako zadnja, na 1500 m (4:27,25). Marina Tomič (Kladivar Celje) je v teku na 60 m ovire izpadla že dopoldne, prav tako v prvem krogu. Tekla je 8,34 sekunde in dosegla skupno 23., zadnji čas uvrščenih tekmovalk.

Rudolf, ki je bil polfinalist lanskega članskega EP, je svoj drugi nastop med člani na veliki tekmi začel v ospredju, končal pa na tretjem mestu v skupini in po številnih prerivanjih z raztrganim tekaškim čevljem in krvavimi nogami brez polfinala.

"Bilo je težko. Mislim sem, da sem že vse izkusil, kar je mogoče doživeti na kakšni tekmi, pa sem se zmotil. Bilo je skoraj tako, kot da bi se tepli. Trikrat sem se že videl na tleh, pa sem se s težavo potem rešil. V prvih 400 m sem izgubil pol energije in na koncu mi je za finiš zmanjkalo moči. Skušal sem se držati napotkov, se držati v ospredju, kamor sem po začetku nastopa spet prišel približno 100 m pred ciljem. Tedaj je znova prišlo do prerivanja v boju za prostor v zaključku. Že prej sem tudi tekel po zunanji progi, da bi se rešil prerivanja, a izgubil še nekaj dodatnih moči," je zmajeval z glavo Rudolf.

Poskusil prav vse

Na koncu je bil 14. med 26. uvrščenimi. Tekel v tretji skupini, v kateri je imel najhitrejši prijavljeni čas skupaj s Špancem Luisom Albertom Marcom, srebrnim na dvoranskem EP leta 2009 v Torinu. Tretji najhitrejši v skupini po času je bil Nizozemec Thijmen Kupers (1:47,99), med temi pa se je na koncu v ciljnem sprintu odločil boj za vodilna mesta, ki ga je dobil Španec pred Nizozemcem, katerega Rudolf v zadnjih metrih ni uspel prehiteti.

V polfinale sta namreč vodili le prvi dve mesti iz vsake izmed petih skupin ter še dva najhitrejša preostala časa. "Poskusil sem narediti vse, pa se na koncu ni najbolje izteklo. Škoda. Prvič sem bil pozimi tako dobro pripravljen, kar je sicer dober obet za poletno sezono, saj dvoranske tekme niso bile moj glavni cilj leta. Poleti bom najprej skušal čim več narediti na EP do 23 let, potem pa še na članskem SP," je sklenil Rudolf, ki je polfinalni nastop je zgrešil za dobro sekundo in pol.

Maja Bratkič bo tekmo vzela kot izkušnjo za naprej

Bratkičeva je svojo prvo veliko člansko tekmo začela s skromnimi 11,49 metri, v preostalih dveh serijah pa je dosegla enako daljavo, 12,99 metra. "Glede na dolžino zaleta sem bila zelo hitra, vendar zadnjega dela nisem mogla izpeljati, kot sem želela. Verjetno me je na koncu izdelal pritisk velike tekme, čeprav treme nisem čutila. Bilo je 20 tekmovalk, zato so bili premori dokaj veliki, vendar sem zalete dobro začela, pa nato slabo končala. Zato tudi skoki niso bili dobri. Potrudila sem se po svojih najboljših močeh, vendar mi ni uspelo. Tekmo bom vzela kot veliko izkušnjo za naprej. Moj glavni cilj poleti pa bo EP do 23 let, kjer ciljam zelo visoko," je dejala Bratkičeva.

Grosupeljčanka Mišmaševa je hitro začela svoj prvi nastop na veliki članski tekmi, nato pa kmalu po prerivanju padla. "Na začetku sem se dobro počutila in tudi dobro začela, potem pa sem že v prvem krogu padla. Potrudila sem se, ujela vodilne ter šla ponovno v ospredje, vendar potem do konca nisem mogla več zdržati ritma. Lovljenje po padcu mi je vzelo preveč moči. Na ogrevanju je šlo tudi dobro, vendar pa mi je potem, ko sem začela teči, začela teči tudi kri iz nosa. To smo uredili. Pozna se mi, da nimam izkušenj, toda pred mano je gotovo še veliko tekem in bom lahko tudi jaz v ospredju," je zatrdila Mišmaševa.

Na koncu preveč neučakana

Tomičeva je bila povsem blizu vodilnih vse do zadnje ovire, ki jo je zadela in se nato skoraj zaustavila ter nazadovala na zadnje mesto. Za polfinalni nastop je bilo potrebno teči 8,20 sekunde; Tomičeva je letos tekla najhitreje 8,24, njen osebni rekord pa je 8,13.

"Mogoče sem bila na koncu preveč neučakana in sem prehitro hotela nadoknaditi nekaj zaostanka. Tako sem s celim stopalom zadela plastično oviro, ki se za razliko od lesenih ne podre, ampak 'vrne udarec' in imaš občutek, kot da zadeneš v steno. Zadovoljna nisem, nisem pa niti razočarana. Vesela sem, da sem se po težavah z zdravjem v tej zimi 'sestavila' in opravila skoraj do konca dober tek. To je zame spodbuda po težki zimski sezoni, zato mi bo poleti veliko lažje tekmovati," je dejala Tomičeva.

Devetindvajsetletnica, ki je najizkušenejša v slovenski ekipi na tem EP, je bila polfinalistka na prejšnjem dvoranskem EP leta 2011 v Parizu (14.) in 25. na lanskih olimpijskih igrah v Londonu.

Podelili prva odličja

Prvi dan prvenstva v atletiki so podelili prve štiri komplete kolajn. Novi prvaki so postali v suvanju krogle Srb Asmir Kolašinac (20,62 m), v tekih na 60 m ovire Rus Sergej Šubenkov (7,49) in Turkinja Nevin Yanit (7,89), v peteroboju mnogobojk pa je naslov ubranila Francozinja Ida Antoinette Nana Djimou (4666 točk).

V suvanju krogle je na prestolu tokrat četrtouvrščenega Nemca Ralfa Bartelsa, branilca naslova, nasledil Kolašinac. Izkoristil je odsotnost svetovnega prvaka Davida Storla iz Nemčije in Poljaka Tomasza Majewskega, olimpijskega zmagovalca, ter po bronu na lanskem EP osvojil še drugo odličje na velikih tekmovanjih. Drugi je bil, tako kot Kolašinac znanec slovenskih atletskih stadionov, Hamza Alić iz Bosne in Hercegovine (20,34 m), tretji pa Čeh Ladislav Prašil (20,29 m).

Turkinja Nevin Yanit je po dveh naslovih na EP na prostem leta 2010 in 2012 na 100 m ovire po pričakovanju slavila tudi na visokih ovirah na dvoranskem celinskem tekmovanju. Pet stotink počasnejša je bila Belorusinja Alina Talaj (7,94), ki je po fotofinišu srebro odvzela Italijanki Veronici Borsi, ki je tudi tekla 7,94 sekunde.

Na 60 m ovire je bil drugi Italijan Paolo dal Molin, ki je za Šubenkovom zaostal dve stotinki (7,51), še dve stotinki več pa je bil zadaj Francoz Pascal Martinot-Lagarde, ki je bil tretji (7,53). Njegova rojakinja Ida Antoinette Nana Djimou je za vsega osem točk dobila obračun za zlato z Belorusinjo Jano Maksimavo (4658), petdeset točk za njima pa je bila tretjeuvrščena Ukrajinka Hana Melniščenko (4608).

Dvoransko EP v atletiki, izidi prvega dne, finalne odločitve (4):

Moški

60 m ovire:
1. Sergej Šubenkov (Rus) 7,49 sekunde
2. Paolo Dal Molin (Ita) 7,51
3. Pascal Martinot-Lagarde (Fra) 7,53

Krogla:
1. Asmir Kolašinac (Srb) 20,62 sekunde
2. Hamza Alić (BiH) 20,34
3. Ladislav Prašil (Češ) 20,29

Ženske

60 m ovire:
1. Nevin Yanit (Tur) 7,89 sekunde
2. Alina Talaj (Blr) 7,94
3. Veronica Borsi (Ita) 7,94
...

Peteroboj:
1. Ida Antoinette Nana Djimou (Fra) 4666 točk
2. Jana Maksimava (Blr) 4658 
3. Hana Melniščenko (Ukr) 4608 
...

Kvalifikacije s slovensko udeležbo:

Moški

800 m, prvi krog:
1. Adam Kszczot (Pol) 1:48,69 sekunde
2. Jozef Repčik (Slk) 1:48,88
3. Francisco Roldan (Špa) 1:49,10
...
14. Žan Rudolf (Slo) 1:51,06

Ženske

60 m ovire:
1. Nevin Yanit (Tur) 8,01 sekunde
2. Alina Talaj (Blr) 8,02
3. Veronica Borsi (Ita) 8,05
. Derval O'Rourke (Irs) 8,05
...
23. Marina Tomič (Slo) 8,34

1500 m:
1. Abeba Aregawi (Šve) 4:11,38 sekunde
2. Natalia Rodriguez (Špa) 4:12,25
3. Laura Muir (VBr) 4:12,36
... 
20. Maruša Mišmaš (Slo) 4:27,45

Troskok:
1. Olga Saladuha (Ukr) 14,47 sekunde
2. Irina Gumenjuk (Rus) 14,30
3. Simona La Mantia (Ita) 14,24
...
19. Maja Bratkič (Slo) 12,99

Komentarjev 1
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.