Blokirana stranišča, električna napeljava, ki visi iz sten, umazana tla, na stopniščih ni razsvetljave, to so težave o katerih poročajo olimpijske delegacije, ki so v teh dneh že v Riu de Janeiru oziroma v tamkajšnji olimpijski vasi "Vilo dos Atletas".
Med tistimi, ki imajo nemalo težav, so tudi Slovenci, oziroma člani delegacije, ki skrbijo za to, da se bodo naši športniki čim bolje namestili. "Na srečo večine naših še ni tu, v vasi so tako le trije kajakaši," nam je povedal predstavnik slovenskega olimpijskega komiteja Blaž Perko, ki smo ga poklicali v Brazilijo.
Iz Ria, oziroma olimpijske vasi, kjer ste že teden dni tudi vi, po včerajšnji slavnostni otvoritvi "Vilo dos Atletas" prihajajo informacije, da je vse narobe. Kako je pri vas?
Ravno ta hip so se naselili kajakaši; Peter Kauzer, Benjamin Savšek in Urška Kragelj s trenerji. V času, ko se pogovarjava (13.00 po slovenskem času) so ravno pri zajtrku. Del apartmajev, kjer so nastanjeni, je na srečo urejen, vse funkcionira, medtem, ko imamo z ostalimi še kar nekaj dela. Vse urejamo sproti. Če bi vsi naenkrat prišli, bi jih več kot polovica živela v neprimernih in nevarnih prostorih, skratka, imeli bi velike težav.
Sicer imata največ težav avstralski in nizozemski blok, gre za zahodni del, ki je v bistvu najslabše urejen. Mi smo nekje na sredi. Skratka, vse je odvisno od tega, kakšno srečo si imel.
A to pomeni, da ponekod apartmaji, ki se bodo pozneje prodajali po visokih cenah, še sploh niso dokončani? Kaj ste videli člani delegacije, ko ste prispeli v vas?
Skratka, dela je veliko več, kot ga je bilo na primer v Londonu. V Sočiju nas je resda pričakalo nekoliko slabše stanje, vendar takšno kot tukaj, nikakor ne. Ker se že nekaj časa dogaja, smo tudi mi precej zaskrbljeni in slabe volje.
Je res, da so nekatere reprezentance najele kar svoje ljudi, jih plačale, tudi za dela v olimpijski vasi?
Vendar je tudi to dokaj nenavadno. Kako so pravzaprav izgledali prostori, ko ste prišli tja?
V nekaj apartmajih so inštalacije kar štrlele iz sten, cev za plin v bojler je kar visela, vohali smo plin, tako, da smo v bistvu morali najprej razmišljati o svoji varnosti?
Je res, da ponekod ni vode ?
Seveda, predvsem v naši stavbi ni bilo vode v straniščih, kar pomeni, da se ni dalo izplakovati stranišč. Tako, da smo prve tri dni živeli tako, da smo vodo natakali drugje in jo polivali v stranišče. Skratka, zdelo se nam je, kot da živimo v kampu.
Zakaj se je to zgodilo?
Ne vemo, dejstvo je le to, da vse zamuja. Kar se tekmovališč tiče, naj bi bila dokončana, vendar, ko se bo začelo uporabljati, bo verjetno tudi tukaj še marsikaj prišlo na plano.
vanda.levstik@zurnal24.si