Šport > Zimski športi
4031 ogledov

Fak razložil, kako mu je Kanadčan zlomil palico: "Prelomila se je kot korenček"

Jakov Fak Profimedia
Fillon Maillet suvereno do zlata v zasledovanju, Jakov Fak eden glavnih osmoljencev, potem ko mu je Kanadčan po nesreči zlomil palico.

Francoski biatlonec Quentin Fillon Maillet je novi olimpijski prvak v zasledovanju. Na 12,5 km dolgi progi je v težkih razmerah ob Italijanu Lukasu Hoferju edini zadel vseh 20 tarč in si priboril že drugo zlato v Pekingu.

Za 29-letnega Fillon Mailleta je to že četrto odličje v Pekingu. Zmagal je na najdaljši 20-kilometrski moški preizkušnji, srebrn je bil v sprintu in s francosko mešano štafeto. Njegova zmaga je bila glede na dosežke v sezoni kar pričakovana, saj je dobil štiri od petih zasledovalnih tekem v svetovnem pokalu, le na uvodni v Oestersundu pa ni bil med najboljšimi.

Biatlon ZOI Peking 2022 | Avtor: Profimedia Profimedia

Srebro je osvojil starejši od norveških bratov Boe, Tarjei, ki je moral tako kot bronasti Rus Edvard Latipov enkrat v kazenski krog. Latipov je tekmo začel z 11. mesta po sprintu. V napetem finišu je na koncu obdržal prednost pred Italijanom Hoferjem, ki je s 14. napredoval na četrto mesto.

Uvod v tekmo je nakazoval, da bo zlato osvojil Norvežan Johannes Thingnes Boe, zmagovalec sprinta, ki je na prvem strelskem postanku zadel vse tarče in si pred Fillon Mailletom priboril že minuto prednosti. Ostali so zaostajali že minuto in pol in več. Na drugem strelskem postanku pa je Norvežan zgrešil dvakrat, nato pa mu jo je močno zagodel veter. Na prvem streljanju stoje je močno pihalo z leve strani in zgrešil je trikrat, ko so nekaj sekund kasneje začeli streljati tekmeci, pa so se razmere hipoma spremenile na bolje. S skupaj sedmimi kazenskimi krogi je bil Norvežan peti.

Biatlon ZOI Peking 2022 | Avtor: Profimedia Profimedia

Slovenski izkupiček je bil skromen. Jakov Fak je moral v kazenski krog petkrat in s 26. mesta po sprintu nazadoval na 29. Mladi Lovro Planko je zgrešil osem tarč in končal na 56. mestu.

"Sneg in nizka temperatura. Zelo počasen sneg, velik izziv je bil danes ... Nizka temperatura je vzrok, da na strelišču ni pravih občutkov. Šport je krut, še posebej, če vreme ni najboljše. A obenem tudi lep," je tekmovalne pogoje strnil Fak, ki je imel težave tudi  na progi. "Na tekmi se mi je zlomila palica. Majhen kontakt s tujo smučko in v mrazu se to takoj zgodi. Kanadčan se je je dotaknil in se je prelomila kot korenček," je za radio Slovenija dodal Fak.

Jakov Fak | Avtor: Profimedia Profimedia

Planko je potrdil besede svojega izkušenega soreprezentanta. "V tako težkih razmerah še nisem tekmoval, zelo mrzlo je bilo pa še snežilo je. Zaklep na puški mi ni šel do konca in sem umikal pogled s puške, da sem ga pomikal naprej in to je tudi razlog za zgrešene strele."

 

Roeiselandova že prvo ime iger

Vodilna tekmovalka v biatlonskem svetovnem pokalu, Norvežanka Marte Olsbu Roeiseland, pa je osvojila zlato medaljo tudi na zasledovalni tekmi. S tem bo bržkone prva zvezdnica iger, saj ima v olimpijski zbirki že tri zlate in bronasto odličje.

Zlato je pred tem že osvojila z norveško mešano štafeto in v sprintu, bronasta pa je bila na 15 km. Gre za eno najboljših tekmovalk vseh časov, ki je biatlonskemu svetu znana s SP 2020, ko je prav v vseh disciplinah osvojila kolajno. Domov je odnesla pet zlatih in dve bronasti medalji.

Biatlon ZOI Peking 2022 | Avtor: Profimedia Profimedia

Morda to lahko ponovi tudi Pekingu, saj ima ob sebi za štafeto favorizirano ekipo za odličje, težje pa bo na tekmi s skupinskim startom, a glede na formo, ki jo kaže, bo nedvomno prva favoritinja tudi na tej tekmi. Po današnjem uspehu se je Roeiselandova na zgodovinski biatlonski lestvici že prebila med najboljšo deseterico vseh časov.

Srebro je v sprintu osvojila 22-letna Švedinja Elvira Oeberg in ponovila uspeh iz sprinta, bronasta pa je bila nepričakovano svetovna prvakinja s Pokljuke 2021 Norvežanka Tiril Eckhoff.

Poraženki tekme sta branilka naslova iz Pyeongchanga Italijanka Dorothea Wierer, ki je bila pred zadnjim streljanjem trdno na drugem mestu, po kazenskem krogu pa sta jo prehiteli Oebergova in Norvežanka Ingrid Landmark Tandrevold, v smučini pa nato še Eckhoffova, Belorusinja Hana Sola in Švedinja Linn Persson. Pa tudi Tandrevoldovi se je močno zalomilo, saj je bila kilometer pred ciljem še v boju za srebro, nato pa ji je povsem zmanjkalo moči in zdrsnila je na 14. mesto. V cilju so ji morali pomagati zdravniki.

Polona Klemenčič | Avtor: Profimedia Profimedia

Edina slovenska predstavnica Polona Klemenčič je po štirih kazenskih krogih osvojila 51. mesto. "Danes sem začela super, v streljanju leže ničla, nato sem zgrešila eno tarčo in sem ostala v skupini z dekleti. Potem pa v sem streljanju leže dva naboja poslala mimo in sem ostala zadaj. Potrudila sem se in sem zadovoljna z nastopom," je po tekmi za Radio Slovenija povedala edina slovenska predstavnica na zasledovanju.

S tem je končala olimpijske nastope, na 15 km je bila 29., na sprintu pa 59. "Zadovoljna sem tudi s celotnimi OI. Dobro sem opravila s štafeto in posamično tekmo, zgrešila le dva strela in naredila najboljši izid doslej. V sprintu sem se prebila na zasledovalno tekmo. Če ne bi v sprintu zgrešila zadnjega strela leže, pa bi imela danes boljše izhodišče," je dodala Klemenčičeva.

 

* Izidi:
- moški, zasledovalno (12,5 km):
 1. Quentin Fillon Maillet (Fra)      39:07,5 (0 kazenskih krogov)
 2. Tarjei Boe (Nor)                   + 28,6 (1)
 3. Eduard Latipov (Roc)                 35,3 (1)
 4. Lukas Hofer (Ita)                    51,1 (0)
 5. Johannes Thingnes Boe (Nor)        2:13,7 (7)
 6. Roman Rees (Nem)                   2:30,2 (1)
 7. Simon Desthieux (Fra)              2:47,2 (3)
 8. Sebastian Samuelsson (Šve)         3:02,7 (5)
 9. Emilien Jacquelin (Fra)            3:06,2 (6)
10. Felix Leitner (Avt)                3:08,8 (1)
...
29. Jakov Fak (Slo)                    4:51,4 (5)
56. Lovro Planko (Slo)                 8:24,1 (8)

 

- ženske, zasledovalno (10 km):
 1. Marte Olsbu Roeiseland (Nor)         34:46,9 (1 kazenski krog)
 2. Elvira Oeberg (Šve)                   + 36,5 (3)
 3. Tiril Eckhoff (Nor)                   1:48,7 (3)
 4. Hana Sola (Blr)                       1:58,9 (3)
 5. Linn Persson (Šve)                    2:07,2 (2)
 6. Dorothea Wierer (Ita)                 2:09,1 (3)
 7. Lisa Theresa Hauser (Avt)             2:09,8 (2)
 8. Julia Simon (Fra)                     2:18,3 (2)
 9. Monika Hojnisz-Starega (Pol)          2:28,8 (2)
10. Paulina Fialkova (Slk)                2:38,8 (2)
...
51. Polona Klemenčič (Slo)                6:44,6 (4)
Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.

Sorodne novice