Šport > Zimski športi
37781 ogledov

"Fis je dobil brco v rit!"

Kobayashi Profimedia
Po mnenju skakalnega strokovnjaka so odločitve Fisa v nasprotju z dobrobitom skakalnega športa.

Francoski skakalni trener in strokovnjak za drese Frederic Zoz je v pogovoru za Nordic Magazine ostro kritiziral obravnavno nedavnega poleta Ryoyuja Kobayashija s strani Mednarodne smučarske zveze (Fis).

Kobayashi je pred dvema tednoma v okviru promocijskega dogodka v režiji Red Bulla na posebej v ta namen zgrajeni napravi na Islandiji poletel 291 metrov in s tem krepko presegel veljavni svetovni rekord Avstrijca Stefana Krafta (253,5 m).

Spektakularen polet je v skakalnem svetu požel precej navdušenja, zato so pri Fisu hitro reagirali z uradno izjavo, v kateri so predstavil svoje stališče in pojasnili, zakaj dosežek ne more biti priznan kot nov svetovni rekord. Med drugim so izpostavili neizpolnjevanje pogojev glede meritev skakalnega dresa in druge opreme.

Tem pomislekom odločno oporeka francoski strokovnjak za drese Frederic Zoz, ki je pri Kobayashijevem poletu sodeloval kot tehnik.

"Upoštevali smo vsa pravila. Spremenili smo samo dolžino rokavov, da so bili bolj napeti za boljši prikaz sponzorske nalepke. Lahko rečem, da je bil dres v 98 odstotkih enak tistemu, s katerim se skače v svetovnem pokalu. Njihove špekulacije ne držijo," je dejal Zoz.

V nadaljevanju je krovni smučarski zvezi očital nazadnjaški pristop in preživete koncepte vodenja, ki onemogočajo razvoj in ogrožajo prihodnost smučarskih skokov.

Kobayashi | Avtor: Profimedia Profimedia
"V smučarskih skokih sem že več kot dve desetletje. Mnogi kolegi menijo, da je bil Kobayashijev polet revolucionaren in velika prelomnica za ta šport. Po moji oceni je Fis dobil brco v rit. Gre za skupino dinozavrov, ki zavirajo razvoj. Z raznoraznimi pravili glede tekmovanja in opreme so že uničili nordijsko kombinacijo. Smučarski skoki so v krhkem stanju. Nahajamo se na prelomni točki," je prepričan Francoz, ki je v svoji karieri skrbel za Francoze, Slovence, Turke in Fince.

Kar zadeva trenutno stanje v svetovnem pokalu, Zoz predlaga, da bi morala kvaliteta dobiti prednost pred kvantiteto.

"Sezona svetovnega pokala se začne novembra in traja vse do marca. Vmes z izjemo božica praktično ni premorov. Skakalci so ob koncu povsem izžeti, to še posebej velja za ameriške in japonske skakalce, ki se pozimi skorajda ne vračajo domov. Kvaliteta je pomembnejša od kvantitete. Organizirati bi morali manj tekem in več takšnih dogodkov, kot jih je pripravil Red Bull. To bi pripomoglo k večji priljubljenosti. Zame je bila ta povsem drugačna izkušnja, kot so na primer tekme v smučarskih poletih," je zaključil Zoz.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 10
  • zdrej 09:56 07.maj 2024.

    Rekord se lahko prizna za knjigo rekordov. V tekmovanjih pa ga ne bi priznaval, ker je pač bila narejena izjema in ni pravično do ostalih tekmovalcev, ki niso imeli enakih pogojev. Če bi naredili v obliki tekme, bi lahko bilo priznano.

  • munja 17:31 06.maj 2024.

    Res je FIS malo dinozavrsko naravnana, vendar je največji problem v tem, ker se ne morejo odločit, kateri državi bi dovolili daljše skoke oz. polete in s tem tudi svetovni rekord.

  • Kmodri_ 16:31 06.maj 2024.

    FISA blokira tudi Planico!