Šport > Zimski športi
2216 ogledov

Šok: Vidi le praznino in temo, bori se z depresijo

Daniel-Andre Tande Profimedia
Ob začetku nove sezone smučarskih skokov je nedavno upokojeni svetovni prvak iz leta 2018 Daniel-Andre Tande priznal, da se bori z depresijo.

Ob otvoritvi nove sezone svetovnega pokala v Lillehammerju je bil na skakalnici tudi Daniel-Andre Tande, ki je pred dvema mesecema napovedal slovo od športne kariere.

Potem ko je priznal, da je grozljiv padec na letalnici v Planici pustil velike posledice in precej strahu v njegovi športni karieri – po tem se namreč ni nikoli več vrnil med najboljše – je zdaj Daniel-Andre Tande v pogovoru z norveško televizijo NRK priznal, da se po slovesu od smučarskih skokov pri 30 letih bori z depresijo. 

Kot smo poročali septembra, se je 30-letnik zaradi strahu pred letenjem odločil končati kariero. Strah je posledica grozljivega padca v Planici leta 2021. Strah se je nato postopoma vračal z vse močnejšo močjo in nazadnje bil tako velik, da Norvežan preprosto ni mogel več skakati. Zdaj pa se zdi, da Norvežan ni bil pripravljen na tako hitro slovo od smučarskih skokov in se še ne zna pravilno spopasti z življenjem upokojenega športnika.

"Vsak dan imam tako malo opravkov, da težko vstanem iz postelje, potem pa, ko jih imam, ves dan preležim na kavču. Nimam nobenih načrtov, prihodnost pa me spominja na praznino in temo," je priznal v čustvenem pogovoru za NRK.

Tande je še razkril, da že od otroštva trpi za disleksijo, kar pomeni, da ni bil kos učenju in da je imel težave s pisanjem in branjem. - "Skozi celotno kariero nisem veliko razmišljal o svoji izobrazbi in o tem, kaj bom počel po njenem koncu, zdaj pa sem na slabšem zaradi tega. Sovražil sem šolo in edino mesto, kjer sem se počutil kot jaz, je bila skakalnica, vendar nisem razmišljal dolgoročno in kot vidite, kariera ne traja večno," je še potarnal. 

Pomanjkanje idej, monotono preživljanje časa sta Norvežana pripeljala do depresije, danes piše portal skijumping.pl"Hoditi sem ter tja po dnevni sobi ni zdravo za nikogar. V tem spiralu, v katerem sem se znašel, je zelo težko zdržati. Odvisen si od svojih najdražjih, družine in prijateljev ter od ženske, ki te potisne skozi vrata," priznava nekdanji smučarski skakalec, ki se prihodnji teden iz Lillehammerja seli v Oslo. "Če ne bi bilo te poteze, bi samo ležal na kavču, o tem ne dvomim," je še priznal.

Skakalec iz Narvika ja sicer debitiral v svetovnem pokalu januarja 2014 in že na svoj drugi tekmovalni dan osvojil točke za 15. mesto na letalnici v Kulmu. Že v svoji premierni sezoni je bil izbran v reprezentanco za olimpijske igre, na katerih pa je imel status prve rezerve.

V svetovnem pokalu se je kar 27-krat povzpel na zmagovalne stopničke, od tega osemkrat na najvišjo, prvič novembra 2015 v Klingenthalu. Dvakrat je končal skupni seštevek svetovnega pokala na stopničkah, tretji je bil namreč v sezonah 2016/17 in 2017/18. Na olimpijskih igrah je debitiral leta 2018, ko je v Južni Koreji postal olimpijski prvak z ekipne tekme, medtem ko je posamični tekmi zaključil na četrtem in šestem mestu. V Pekingu 2022 se mu je na ekipni tekmi na četrtem mestu za las izmaknila še ena medalja.

Vse do grozljivega padca v Planici je veljal za odličnega letalca. S svetovnih prvenstev v poletih ima kar tri zlate in eno bronasto medaljo z ekipnih tekem, medtem ko za največji uspeh svoje kariere zagotovo šteje posamični naslov svetovnega prvaka iz Oberstdorfa 2018.

dezurni@styria-media.si

Komentarjev 1
  • Ender3 16:44 24.november 2024.

    Depra ne izbira žrtev so pa zdravila na daljši rok učinkovita..Med kopico teh je potrebno prave izbrati in natančno dozirati..Glavna vloga serotonina v krvi pri nastanku depresije je ovržena, čeprav je dolga desetletja veljala kot ključni razlog..