"Urbi et orbi, odločitev je sprejeta," je dejal predsednik evropske centralne banke Jean-Claude Trichet.
Države evrobomočja, tudi Slovenija, bodo skupaj prispevale 80 milijard evrov, preostali znesek pa Mednarodni monetarni sklad (IMF). Prvo leto bodo države zagotovile 30 milijard evrov. Prva posojila bodo na voljo pred 19. majem, ko zapade izdaja desetletnih grških obveznic v višini skoraj devetih milijard evrov
Dokončna potrditev mehanizma bo sicer padla na vrhu evroskupine 7. maja.
Konec lagodnega grškega stila
Grška vlada je popoldne Grkom predstavila boleče ukrepe, ki so pogoj, da bo deležna milijardne pomoči EU in IMF. Sindikati že napovedujejo zaostritev boja proti vladnim ukrepom.
Program grške pomoči je za območje evra zelo pomembna, saj naj bi z njo ohranili stabilnost območja evra.
DrPrejšnji
-
Kaj predvidevajo ukrepi:
-
Davek na dodano vrednost bi zvišali z 21 na 23 odstotkov, kar bo drugo zvišanje tega davka v letošnjem letu.
-
Za deset odstotkov bo zvišan davek na tobak, alkohol in gorivo.
-
Zvišani bodo davki na luksuzne nepremičnine, bazene in luksuzne avtomobile, pa tudi davek od iger na srečo.
-
Državnim uslužbencem in upokojencem bodo ukinili 13. in 14. plačo oz. pokojnino.
-
Vsi zaposleni, ki na mesec ne zaslužijo več kot 3000 evrov bruto, bodo dobili 500 evrov za božič ter po 250 za veliko noč in počitnice.
-
Upokojenci s pokojnino pod 2500 evrov bodo dobili 400 evrov za božič ter po 200 za veliko noč in počitnice.
-
Evropska komisija, IMF in Evropska centralna banka (ECB) bodo vsake tri mesece preverjali, kako Grčija izpolnjuje svoje obveznosti.
Naslednji1 od 8
Grčija bo z ugodnimi posojili prebrodila dolžniško krizo, je povedal grški
premier George Papandreu.
"Naredil bom vse, da država ne bi bankrotirala," je zatrdil Papandreu in dodal, da se bodo Grki morali žrtvovati, da bi preprečili katastrofo.
"Pred nami so težka leta." je bil odkrit, obenem pa je obljubil, da bo storil vse, da bi zaščitil najšibkejše člane družbe. Napovedal je še, da se bo boril, da bi se Grčija spremenila.
"Uspelo nam bo," je poudaril Papandreu.
Grčija naj bi letno izgubljala kar za 30 milijard dolarjev (okoli 20 milijard evrov) zaradi davčnih utaj, kaže neka študija, ki jo danes objavlja New York Times. Zagotovitev večje discipline pri plačevanju davkov bi morala biti zato ključna za Grčijo, če se želi izkopati iz finančnih težav.
Grčijo glede na pogoje v prihodnjih čaka kar nekaj let korenitih in bolečih reform ter ostrih varčevalnih ukrepov, s katerimi bo gospodarstvo in javne finance postavila na pot vzdržnosti.
V sredo sledi ulični odgovor sindikatov
Ena največjih grških sindikalnih central GSEE je že napovedala zaostritev boja proti vladi. "Izgubili bomo skoraj 30 odstotkov naših dohodkov in tega ne moremo sprejeti," pa so v odzivu na načrte vlade dejali predstavniki sindikata javnih uslužbencev ADEDY.
V sredo se tako obeta 24 urna stavka zaposlenih v gospodarstvu in v javnem sektorju.