Voditelji članic EU bodo drevi v Bruslju še drugič poskušali doseči dogovor o svežnju imenovanj na vodilne položaje v institucijah unije. V Bruselj bi očitno rad pobegnil tudi hrvaški premier Andrej Plenković.
Pobegnil bi kot zunanja ministrica
Hrvaški mediji po številnih aferah, v katere so vpleteni člani vodilne stranke HDZ, pišejo, da je hrvaška vlada na majavih nogah. Časnik Večernji list piše, da Plenkovićeva vlada ima nekaj časa, da se izogne političnemu kaosu v državi, po drugi strani pa pišejo tudi o tem, da bi premier rad zasedel dobro plačani položaj v Bruslju, tako kot Marija Pejčinović Burić, ki je položaj Ministrice za zunanje zadeve zamenjala za položaj nove generalne sekretarke Sveta Evrope.
Hrvati pišejo, da bo morda že v nedeljo zvečer jasno, ali bo Plenković novi šef Evropskega sveta, kjer bi nasledil Donalda Tuska. Že tedne krožijo novice, da bi utegnil Plenković zasesti enega od vodilnih položajev v Evropski komisiji. Če bo tako, piše Financial Times, lahko Plenkoviću čestitatamo, ali ga simpatiziramo ali ne.
V nedeljo se v Bruslju mudi slovenski premier Marjan Šarec, ki za novo predsednico komisije podpira Danko Vestagerjevo, sicer pa se zavzema za čimprejšnji dogovor o celotnem svežnju. Glavna protikandidata Vestagerjevi sta vodilna kandidata relativne zmagovalke volitev, desnosredinske Evropske ljudske stranke (EPP), in drugouvrščenih socialdemokratov, Nemec Manfred Weber in Nizozemec Frans Timmermans. Predsednika komisije s kvalificirano večino predlagajo voditelji članic unije, potrdi ga pa Evropski parlament z absolutno večino. Pri odločanju o svežnju imenovanj na vodilne položaje je treba poleg političnega ravnotežja upoštevati še geografsko in demografsko ter spolno uravnoteženost.
Sledi politična kriza?
Mediji na Hrvaškem pišejo, da je pričakovati politično krizo, če bo Plenković res sprejel novo, dobro plačano službo, saj so se tudi v primeru belgijskega Van Rompuya in poljskega Tuska, občutile posledice njunega odhoda iz države na vrh Evropskega sveta.
Večernji list piše, da je Plenkovićeva vlada že tako na trhlih nogah, položaj znotraj vodilne stranke na Hrvaškem HDZ pa je zelo konflikten. Vseeno ima Plenković nekaj mesecev časa, preden odide v Bruselj, da popravi situacijo in Hrvaške ne pahne v politično krizo. Da bi obstala vlada tudi po njegovem morebitnem odhodu, bo moral izbrati novega predsednika vlade. Ugiba se, da naj bi bil zdaj med glavnimi kandidati, če bo do tega scenarija prišlo, predsednik hrvaškega sabora Goran Jandroković.
Tomicka je ze predsednica komisije a ne.
vedno več ustašev v Bruslju !
Nesposobnež,gospodarstvo na psu,mladina beži iz države,on pa narod fila s problemom nekaj metrov slane vode,ki ni bila nikoli hrvaška.