Devet dni po tragediji na Japonskem so pod ruševinami našli 80-letno žensko in 16-letnika. Njune klice na pomoč naj bi slišali reševalci, ki so pregledovali območje. Ujeta sta bila v kuhinji, v dneh, ko sta čakala na rešitev, pa sta jedla jogurt in drugo hrano, ki je bila v hladilniku. Oba so že odpeljali na zdravljenje v bolnišnico v Išinomaki. 16-letnik se je deveti dan le uspel prebiti izpod ruševin in pritegniti pozornost helikopterja.
Več kot 300 delavcev
Korak za korakom delavci v elektrarni Fukušima napredujejo v bitki s časom in šestimi reaktorji. Več kot 300 delavcev se nahaja znotraj evakuacijskega območja in poskuša čim bolj stabilizirati razmere v elektrarni.
Najbolj kritična je situacija v reaktorju številka 3, v katerem se nahaja plutonij. S pomočjo gasilskih vozil so reaktor več ur hladili z vodo, kljub temu pa naj bi pritisk v reaktorju nevarno narasel.
Delavcem je uspelo pripeljati električno napeljavo do reaktorjev 1, 2, 5 in 6, niso pa še zagnali črpalk, saj morajo preveriti, v kakšnem stanju so. Temperatura v hladilnih bazenih reaktorjev 5 in 6 se sicer vrača v okvire normalnega.
V primeru, da jim ne bo uspelo zagnati črpalk, Japoncem še vedno ostaja rezervni scenarij. Reaktorje lahko zalijejo z betonom, tako kot so to storili po nesreči v Černobilu leta 1986. Strokovnjaki pa opozarjajo, da bi tak poseg lahko trajal dalj časa, saj se mora gorivo najprej ohladiti.
Radioaktivna hrana
Po poročanju medijev so v hrani, špinači in mleku, ter vodi iz pipe odkrili prisotnost radioaktivnega joda. Kljub majhnim količinam nevarne snovi pa mednarodna agencija za jedrsko varnost (IAEA) opozarja, da v primeru zaužitja take hrane lahko pride do težav s ščitnico. Najbolj ogroženi naj bi bili otroci in mladostniki. Vlada je že odredila dodatne teste, na podlagi katerih se bo odločila o prepovedi prodaje in razpošiljanja hrane z območja v okolici elektrarne.
V prefekturi Miyagi so deveti dan po potresu in cunamiju izpod ruševin potegnili dva preživela. 80-letna Japonka in njen 16-letni vnuk sta imela srečo v nesreči, saj sta bila ujeta v kuhinji. V dneh, ko sta čakala na rešitev, sta jedla jogurt in drugo hrano, ki je bila v hladilniku. 16-letnik se je deveti dan le uspel prebiti izpod ruševin in pritegniti pozornost helikopterja. Oba so že odpeljali na zdravljenje v bolnišnico.
V potresu in cunamiju, ki je pred devetimi dnevi opustošil Japonsko, naj bi samo v prefekturi Miyagi umrlo več kot 15 tisoč ljudi, ocenjuje japonska policija. Po do sedaj zbranih uradnih podatkih je umrlo več kot 8 tisoč ljudi, več kot 12 tisoč jih pogrešajo.