Ameriško ministrstvo za pravosodje od sodišče zahteva, da Googlu naloži prodajo brskalnika Chrome, delitev podatkov in rezultatov iskanja s tekmeci ter sprejem številnih drugih ukrepov. Med njimi je tudi morebitna prodaja sistema Android. Ukrepi naj bi imeli za cilj odpravo monopola na področju spletnega iskanja.
Takšne spremembe bi lahko povzročile, da bi Google kar 10 let nadzorovala komisija, ki jo je imenovalo zvezno sodišče v Washingtonu, ki je odločilo, da ima podjetje nezakonit monopol na področju iskanja in s tem povezanega oglaševanja v ZDA, poroča Reuters.
Ukrepi, ki jih je predstavilo ministrstvo za pravosodje, so del prelomnega primera, ki bi lahko spremenil način, kako uporabniki iščejo informacije. V ZDA Google opravi 90 % iskanj.
"Zaradi Googlovega nezakonitega ravnanja so bili tekmeci prikrajšani ne le za ključne distribucijske kanale, temveč tudi za distribucijske partnerje, ki bi sicer lahko konkurentom omogočili vstop na te trge na nove in inovativne načine," je navedeno v dokumentaciji, ki so jo predstavili ministrstvo za pravosodje in državni protimonopolni organi.
Med predlogi tudi prodaja Androida
Njihovi predlogi vključujejo prenehanje ekskluzivnih sporazumov, na podlagi katerih Google vsako leto plačuje milijarde dolarjev podjetju Apple in drugim prodajalcem naprav, da njegov iskalnik postane privzet na njihovih tabličnih računalnikih in pametnih telefonih.
Med predlogi ministrstva je, da bi Googlu pet let po prodaji Chroma prepovedali ponovni vstop na trg brskalnikov. V primeru, da z drugimi ukrepi ne bi bilo mogoče ponovno vzpostaviti konkurence, bi od podjetja zahtevali, da proda svoj mobilni operacijski sistem Android. Ministrstvo za pravosodje je zahtevalo tudi prepoved Googlovega nakupa ali vlaganja v konkurente na področju iskanja, izdelkov umetne inteligence, ki temeljijo na poizvedbah, ali oglaševalske tehnologije.
Petčlanski tehnični odbor, ki bi ga imenoval sodnik, bi v skladu s predlogi tožilstva zagotavljal spoštovanje predpisov. Odbor bi imel pooblastila, da zahteva vpogled v dokumente in programsko kodo ter opravlja razgovore z zaposlenimi. S temi ukrepi naj bi prekinili "nenehno povratno zanko, ki z dodatnimi uporabniki, podatki in oglaševalskimi sredstvi še bolj utrjuje Google", je navedlo tožilstvo.
Chrome je najbolj razširjen spletni brskalnik na svetu in je steber Googlovega poslovanja, saj zagotavlja podatke o uporabnikih, ki podjetju pomagajo učinkoviteje in dobičkonosneje usmerjati oglase.
Google bi moral v skladu s predlogi rezultate iskanja po nominalni ceni licencirati konkurentom in brezplačno deliti podatke, ki jih zbira od uporabnikov, s konkurenti. Prepovedali bi mu zbiranje podatkov o uporabnikih, ki jih ne bi mogel deliti zaradi pomislekov glede zasebnosti.
Tožilci so predloge pripravili po pogovoru s podjetji, ki tekmujejo z Googlom, vključno z iskalnikom DuckDuckGo. "Menimo, da bo to zmanjšalo ovire za konkurenco," je dejal Kamyl Bazbaz, vodja oddelka za stike z javnostjo v podjetju DuckDuckGo. DuckDuckGo je Google obtožil, da se poskuša izogniti pravilom Evropske unije, ki zahtevajo izmenjavo podatkov.
Predloge označili za radikalne
Pri Googlu so predloge označili za radikalne. Prepričani so, da bodo škodovali ameriškim potrošnikom in podjetjem ter zamajali ameriško konkurenčnost na področju umetne inteligence. Zagotavljajo, da z dajanjem občutljivih podatkov konkurentom ne bodo ogrozili zaupanja uporabnikov. Odprodaja brskalnikov Chrome in Android, ki sta zgrajena na podlagi odprtokodne kode in sta brezplačna, bi po njihovem prepričanju škodovala podjetjem, ki so na njiju gradila pri razvoju lastnih izdelkov. Google se bo na predstavljene zahteve lahko odzval prihodnji mesec.
Sojenje naj bi se začelo aprila. Ni pa izključeno posredovanje novoizvoljenega predsednika Donalda Trumpa, ki bi lahko posegel v zadevo in spremenil potek postopka.
Google lahko izgine za vedno,ne bi bilo škode,samo vtikajo se v zasebnost ,sledijo ti v vsakem koraku,reklame dobesedno ne moreš izklopit