Svet
16 ogledov

Bombna napada zahtevala več kot 60 žrtev

napad Kabul ašura
1/3
EPA
V dveh napadih na šiitski svetišči v Afganistanu je umrlo več kot 60 ljudi. Napadi so se odvili na pomemben verski praznik ašura.

Prva eksplozija je odjeknila v svetišču v središču Kabula, kjer so se zbrali šiiti ob prazniku ašura. Umrlo je najmanj 59 ljudi, več kot 160 je ranjenih. Med žrtvami so tudi otroci. Napada je izvedel samomorilski napadalec, ki naj bi se razstrelil ob vhodu v svetišče.

Druga eksplozija je odjeknila v mestu Mazar-i-Šarif na severu države. V svetišču, ki ga obiskujejo tako suniti kot šiiti, so umrli štirje ljudje, 17 je ranjenih. Bomba, ki je eksplodirala, je bila pritrjena na kolo. Po eksploziji je na bližnji univerzi prišlo do pretepa med šiiti in suniti. Pri tem so bili ranjeni štirje ljudje. Policija je kasneje deaktivirala še bombo, ki so jo našli v bližini kraja eksplozije in katere cilj so bili najverjetneje reševalci in varnostne sile.

Motor bombo so odkrili tudi na jugu države v mestu Kandahar. Kot vse kaže, je bomba eksplodirala prezgodaj, pri tem pa ranila dva policista in tri civiliste. Policija je dejala, da z gotovostjo ne morejo potrditi, kdo je bil tarča, najverjetneje pa so bili to šiitski verniki.

Bojijo se nasilja med ločinami

Afganistanski predsednik Hamid Karzaj je dejal, da se je tokrat zgodilo prvič, da je prišlo do takega napada na pomemben verski praznik, kot je ašura. V Afganistanu do zdaj niso bili priča napadom na pripadnike drugih verskih ločin, kot so jim pogosto priča v Iraku in sosednje Pakistanu. 

Odgovornost za napade je prevzela skrajna pakistanska sunitska skupina Laškar e-Jangvi al-Alami, ki deluje v Pakistanu. Skupina je izvedla že številne napade na verske manjšine v Pakistanu, današnja napada pa sta bila prva na afganistanskem ozemlju. Strokovnjaki so skupino opisali kot "protišiitsko teroristično organizacijo z razširjeno mrežo v Pakistanu, ki tesno sodeluje z Al Kaido in Talibani". Talibani zanikajo vpletenost v napade, ki so jih označili kot "nehumane in nemuslimanske".

Trenja niso novost

V Afganistanu so sicer trenja med večinskim sunitskim prebivalstvom in šiitsko manjšino že znana iz preteklosti, a do takšnega nasilja ni prihajalo.

Šiitski vodja in poslanec Mohamed Mohakik opozarja, da se je na napad treba odzvati "previdno in inteligentno". Sam je sicer ocenil, da za napadom stojijo skupine, povezane z Al Kajdo, ki želijo povzročiti etnične napetosti in tako uničiti prizadevanja za končanje vojne.

Napade so obsodile tudi koalicijske sile v Afganistanu.

Komentarjev 0
Napišite prvi komentar!

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Če nimate uporabniškega računa, izberite enega od ponujenih načinov in se registrirajte v nekaj hitrih korakih.