Nizozemski deček ima polomljene noge, vendar je v stabilnem zdravstvenem stanju.
Preiskovalci priznavajo, da ne znajo pojasniti, kako je deček nesrečo preživel. Identiteta dečka je že potrjena. Gre za 9-letnega Rubena van Assouwa iz južnega predela Nizozemske. Z družino se je vračal iz safarija, v nesreči so umrli tako njegov 11-letni brat Enzo kot 40-letna mama in leto starejši oče. K njemu sta v Libijo priletela teta in stric.
Njegovo zdravstveno stanje je po operaciji stabilno. Mediji pa še pišejo, da naj bi potem, ko so ga reševalci našli, šepetal: "Nizozemska, Nizozemska ..."
Preprosto – čudež
Da gre pri preživetju dečka za svojevrsten čudež, potrjujejo tudi posnetki po nesreči; pogled na razbitine do koder seže pogled.
Deček naj bi bil eden izmed 14 ljudi na svetu, ki so čudežno preživeli podobne letalske nesreče. Med štirinajsterico je tudi Vesna Vulović, stevardesa, ki je edina preživela JAT-ovo letalsko nesrečo nad Češkoslovaško leta 1972.
29. junij 2009: Nesreča letala Airbus A 310, ki je strmoglavilo v Indijski ocean. Umrlo je 152 ljudi, edina preživela je bila takrat 13-letna francoska šolarka Bahia Bakari.
6. marec 1995: Nesreča letala družbe Intercontinental Airlines, ki je v Colombii doživelo eksplozijo. Umrlo je 51 ljudi, edina preživela je bila takrat 9-letna Erika Delgado.
16. avgust 1987: V Michiganu je prišlo do nesreče družbe Northwest Airline. Umrlo je 154 ljudi, edina preživela je bila takrat štiriletna deklica Cecilia Cichan. V nesreči sta bila ubita oba njena starša in šestletni bratec.
Teroristični napad ali napaka vojske?
Nesreča se je zgodila nad krajem Srbská Kamenice na Češkoslovaškem (današnja Češka), ko je z višine dobrih 10 tisoč metrov strmoglavilo JAT-ovo letalo. Stevardesa Vesna Vulović je ostala privezana na svoj sedež v zadnjem letu letala, ki je priletel na del gore, pokrite s snegom. Izmed 22 potnikov in članov posadke je edina preživela. Utrpela je hude poškodbe lobanje, imela je zlomljeni nogi in druge kosti, več mesecev je bila paralizirana od pasu navzdol.
Vzrok nesreče JAT-ovega letala naj bi bil teroristični napad; emigrantski ustaški terorist naj bi na letalo nastavil bombo. Pojasnilo je januarja lani zamajal nemški novinar, dopisnik iz Češke, ki – sklicujoč se na dokumente tajnih služb – trdi, da je v resnici letalo po nesreči zadel izstrelek češkoslovaške protizračne obrambe. Vulovićeva je njegovo teorijo označila za popolnoma neutemeljeno, med drugim tudi zato, ker novinar trdi, da so leteli na višini tisoč metrov, kar je za mednarodne lete popoln nesmisel.
Prisilno upokojena
Lastnica Guinnessovega rekorda za najvišji preživeli padec brez padala je po okrevanju še naprej delala kot uslužbenka JAT-a in večkrat letela z letalom. V sedemdesetih je bila v takratni Jugoslaviji svojevrstna junakinja.
Potem ko je javno kritizirala Slobodana Miloševića, so ji najprej znižali plačo, potem pa so jo prisilno invalidsko upokojili. Prejemala naj bi 250 evrov mesečne pokojnine.