Vladajoče stranka na Hrvaškem HDZ razmišlja o nadzoru nad gibanjem državljanom s pomočjo telefonov. Ta poteza se je za učinkovito izkazala na Kitajskem, manj v Italiji, kjer so oblasti še pred kratkim ugotovile, da se skoraj 50 odstotkov ljudi ne drži pravil karantene.
Hrvaške opozicijske stranke so zaradi predloga že na nogah in pravijo, da bi jih zakon popeljal v diktaturo.
Vladne spremembe zakona o elektronskih komunikacijah, ki bi omogočile državi nadzor nad mobilnimi telefoni za potrebe varovanje zdravja države pred širjenjem koronavirusov, so včeraj združile opozicijo. Slednja je predlog soglasno razglasila za neustrezen, saj bi po njihovem mnenju to pomenilo razglasitev izrednega stanja in odvzem določenih svoboščin posameznika.
Ustavno sodišče se ograjuje od prve poteze
Predsednik parlamenta Gordan Jandroković je napovedal, da bo ob tem vprašanju poiskal mnenje ustavnega sodišča. »Prosil bom za mnenje o tem, ali bi bilo treba z dvotretjinsko večino v Parlamentu uporabiti člen v ustavi, ki predvideva omejevanje nekaterih svoboščin, oziroma, ali lahko to storimo neposredno z uporabo drugih členov,« besede Jandrokovića povzema spletni portal Jutranjega lista.
Jandroković je še dejal, da je trenutno najbolj pomembno varovati zdravje in življenje državljanov, upoštevati pa morajo tudi svobodo, demokracijo, pravno državo. Kot piše hrvaški spletni portal je predsednik ustavnega sodišča Miroslav Separović zatrdil, da parlament ni pooblaščen za postavljanje takih vprašanj ustavnemu sodišču. Parlament mora sprejeti svoje odločitve, in če bodo prišli pred ustavne sodnike, bodo odločali o njihovi ustavnosti.
Slovaški parlament je po nujnem postopku potrdil spremembo zakona, ki bo državi v času pandemije novega koronavirusa omogočila dostop do podatkov na mobilnih telefonih državljanov. Zdravstvenim oblastem bo omogočen dostop do podatkov o lokaciji mobilnega telefona, s pomočjo katerih bodo spremljale gibanje bolnikov, okuženih s koronavirusom. Nova vlada pod vodstvom konservativnega premierja Igorja Matoviča, ki je posle prevzela v soboto, želi na ta način preverjati, ali ljudje kršijo pravila karantene. Ukrep predvideva, da če bi bil posameznik pozitiven na testu za covid-19, ki ga povzroča virus, bi ljudje, ki so bili v stiku z njim, dobili obvestilo. Vladni predlog je sprva predvideval tudi spremljanje telefonskih klicev in sporočil sms, a je bilo to po protestu opozicijskih socialdemokratov izključeno iz predloga. Opozicija je opozarjala, da bi zakon lahko ogrozil državljanske pravice in vladi omogočil vohunjenje za državljani. Ukrep bo veljal do konca krize zaradi konoravirusa.
Kaj pa elektronske zapestnice?
Opozicijski poslanci pravijo, da so spremembe zakona o komunikacijah nesmiselne, "diktatorske" in "žaljive", kot tudi to, da ne gre pričakovati, da bodo tisti, ki kršijo samoizolacijo, s seboj nosili mobilni telefon, če bodo vedeli, da jih spremljajo.
Zato pa imajo nekateri opozicijski poslanci drugačen predlog, in sicer, da bi osebe v samoizolaciji morale nositi elektronske zapestnice in bi jih tako imeti stalno pod nadzorom, piše Jutarnji list. Ne smejo pa biti zaznamovani vsi hrvaški državljani, saj bi to pomenilo škodilo svobodi in demokraciji, zato takšnih odločitev ne bo mogoče sprejeti brez volje dveh tretjin poslancev.
Iz največje opozicijske stranke SDP pravijo, da bodo ta ukrep podprli le, če bodo sprejete omejitve spremljanja: o osebah, ki so v samoizolaciji, o roku trajanja ukrepa, da bodo osebe, ki jih bodo spremljali obvestili, in da bodo uničili vse podatke po koncu ukrepa, hkrati pa mora biti zagotovljen tudi parlamentarni nadzor.
Hrvaške oblasti so do zdaj v prekršku zaradi samoizolacije kaznovale 657 ljudi, kot ugotavljajo, ne morejo nadzorovati na tisoče državljanov, ki so v samoizolaciji.
www.MooXi.net - spletna stran za zmenke za odrasle, ki želijo najti partnerja za seks
www.MooXi.net - spletna stran za zmenke za odrasle, ki želijo najti partnerja za seks
www.MooXi.net - spletna stran za zmenke za odrasle, ki želijo najti partnerja za seks